par zvePartizan dobio derbi i preuzeo treće mesto na tabeli JL
Košarkaši Partizana pobedili su večeras kao domaćini u hali Pionir Crvenu zvezdu sa 77:63 (15:17, 23:16, 21:8, 18:22), u 23. kolu Jadranske lige.
Partizan tri utakmice pre kraja regularnog dela ima skor 16/7 i treći je na tabeli, sa jednom pobedom manje od drugoplasirane Budućnosti, a jednom više od Cedevite, koja je četvrta. Zvezda, koja je ranije obezbedila prvo mesto, zabeležila je tek drugi poraz.
Crno-bele je do pobede u „večitom“ derbiju predvodio Aleksandar Pavlović sa 19 poena, Milan Mačvan postigao je 15, a Nikola Milutinov 13. Najefikasniji u Zvezdi bio je Čarls Dženkins sa 20.
Treći „večiti“ derbi ove sezone odigran je pred 6.500 gledalaca u Pioniru, ali i pred srpskim teniskim reprezentativcima Novakom Đokovićem, prvim igračem sveta, i Viktorom Troickim.
Rivali su igrali ravnopravno u prvom poluvremenu, ali je Partizan krajem druge četvrtine i u trećoj „slomio“ protivnika i došao do prve pobede nad Zvezdom ove sezone.
Partizan je i potpuno zaustavio Bobana Marjanovića, koji je meč završio sa samo pet poena, koje je postigao u drugom poluvremenu. Zvezda je do pred kraj meča šutnula samo četiri penala, od čega jedan u prvom poluvremenu.
Partizan je u prvih 10 minuta udvajao Bobana Marjanovića i terao ga od koša, što je ostavilo mnogo prostora Zvezdi da šutira iz daljine. Crveno-beli nisu, međutim, iskoristili takav defanzivni pristup, pošto su od prvih 12 šuteva za tri poena pogodili samo tri puta.
Partizan, sa druge strane, nije to iskoristio u napadu, pošto je jedino Aleksandar Pavlović bio šuterski raspoložen i dao prvih 10 poena za crno-bele. Dragan Milosavljević dao je tri poena iz slobodnih bacanja, koja su dosuđena posle faula Nikole Kalinića I naknadne tehničke greške.
Rezultat je bio ujednačen, ali je Zvezda uglavnom „jurila“ prednost, da bi pred sam kraj prve deonice stekla vođstvo 17:15.
Partizan je brzo povratio prednost i poveo sa 22:19, ali tada je Zvezda drastično popravila šut i napravila seriju od 9:0 za vođstvo od 28:22. Crveno-beli su posle toga došli do svoje najveće prednosti, 31:24.
Partizan posle toga kao da se probudio, počeo je da pogađa i Milan Mačvan, a domaći tim je posle toga do kraja poluvremena napravio seriju 11:0 i od zaostatka 27:33 došao do prednosti od 38:33 na kraju prvih 20 minuta.
Domaći tim se u odbrani koncentrisao na Marjanovića, koji je prvih 20 minuta završio bez poena, sa jednim skokom i tri penala.
Napad Zvezde u prvom poluvremenu predvodili su Amerikanci Čarls Dženkins i Markus Vilijams sa po devet poena. Jaka Blažič je na početku drugog poluvremena dao koš za Zvezdu, posle čega je Partizan ponovo napravio seriju, ovog puta od 15:4 I došao do ubedljivh 16 poena prednosti, 53:37. Trener Zvezde Dejan Radonjić pokušao je da zaustavi rastrčale crno-bele vraćanjem u igru Marjanovića, ali je centar crveno-belih brzo napravio i četvrti penal.
Pokušala je Zvezda da daje koševe i šutevima iz daljine, ali nije bila precizna, dok se Partizan sa druge strane potpuno razigrao i pred poslednjih 10 minuta stekao najveću prednost, 59:41.
Trener Partizana Duško Vujošević menjao je petorke, ali je ekipa na terenu sigurno održavala prednost do kraja meča.
Zvezda je u jednom trenutku uspela da priđe na devet poena razlike, ali njeni igrači na terenu nisu delovali kao da im je stalo do preokreta.
Ranije danas Olimpija je u Skoplju savladala domaći MZT sa 76:57 (20:14, 19:14, 18:13, 19:16).
Odigrano: Cedevita – Mega Leks 103:107, Solnok Budućnost 72:81, Krka – Zadar 83:80.
Sutra igraju Levski – Igokea i Metalac – Cibona.
Tabela: Crvena zvezda 21-2, Budućnost 17-6, Partizan 16-7, Cedevita 15-8, Olimpija 13-10, Krka 12-11, Zadar 11-12, Metalac 11-11, Mega Leks i Solnok 10-13, Cibona 9-13, Igokea 7-15, MZT 6-17, Levski 1-21.

Povezana vest:  Poraz košarkaša Crvene zvezde od Budiveljnika