Kaspersky_LOGO

KasperskyLab u kratkim crtama predstavlja ključne sigurnosne trendove u 2012 i predviđa glavne trendove za 2013.

 

Stručnjaci kompanije Kaspersky Lab predstavili su u kratkim crtama ključne sigurnosne trendove u 2012. i glavne pretnje u 2013. Najznačajnija predviđanja za sledeću godinu obuhvataju povećanje broja ciljanih napada, sajber špijunažu i sajber napade na države, hakerisanje, razvoj kontroverznih „legalnih” alata za nadgledanje i porast napada ciljanih na usluge zasnovane na „cloud” sistemima.

 

Glavne činjenice

 

Važne teme iz oblasti sajber sigurnosti iz 2012:

Prefinjeno targetiranje malvera Mac OS X

Eksplozivan rast Android pretnji

Flame i Gauss kao dokaz za postojanje stalnih sajber ratovanja koja finansira država

Otkrivanje lozinki na popularnim veb sajtovima kao što su LinkedIn i Dropbox

Krađa Adobe sertifikata

Nove 0-day ranjivosti u popularnim softverima poput Java-e

Napadi na mrežne uređaje (uglavnom DSL routers)

DNSChanger zatvaranje

Štetni Shamoon i Wipermalwares

Madi sajber špijunske kampanje

Predviđanja za 2013.

Nastavljeno povećanje broja ciljanih napada

Hakerizam u toku

Sve više sajber napada koje će sponzorisati države

Korišćenje „legalnih” alata za nadzor u sajberspejsu koje kontroliše vlada

Napad na infrastrukture zasnovane na cloud-u

Pogoršanje digitalne privatnosti

Problemi sa onlajn poverenjem i digitalnim autoritetima koji se nastavljaju

Povezana vest:  Mesečni rast od 40 odsto MasterPass transakcija u Evropi

Povećanje broja virusa koji napadaju operativni sistem Mac OS X i virusa koji napadaju mobilne uređaje

Ranjivost i sigurnosni propusti i dalje su ključne metode napada sajber kriminalaca

Široka rasprostranjenost Ransomware i cryptoextortion malvera

 

Pregled ključnih predviđanja

 

Ciljani napadi na poslove tek su u poslednje dve godine postali preovlađujuća pretnja. Stručnjaci kompanije Kaspersky Lab očekuju da će broj ciljanih napada, čija je svrha sajber špijunaža, biti još veći u 2013, a i kasnije, i postaće najznačajnija pretnja za poslove. Još jedan trend koji će najverovatnije uticati na kompanije i vlade jeste povećan rizik od hakerisanja i pratećih politički motivisanih sajber napada.

Sajber ratovanja koja sponzorišu države biće, bez sumnje, nastavljena u 2013. Zapravo, tokom 2012. kompanija Kaspersky Lab je otkrila tri nova velika zlonamerna programa koja su korišćena u sajber ratnim operacijama – Flame, Gauss i miniFlame. Flame je bio najveći i najprefinjeniji od svih programa sajber špijunaže, njegova dugovečnost je bila najupadljivija karakteristika. S obzirom na to da je bio projekat star pet godina, Flame je bio primer kompleksnog zlonamernog programa koji je dugo mogao biti neotkriven, a da za to vreme prikuplja velike količine podataka i osetljivih informacija od svojih žrtava. Stručnjaci kompanije Kaspersky Lab očekuju da će više država razviti sopstvene sajber programe za sabotažu sajber špijunaže. Ovi napadi će uticati ne samo na institucije vlade, već i na poslove i na kritične infrastrukturalne ustanove.

Povezana vest:  Majkrosoft nudi nageradu onome ko iskopira Vindouz

Tokom 2012. održana je debata o tome da li vlade treba da razviju i koriste sopstvene softvere za nadzor osumnjičenih u kriminalnim istraživanjima. Kompanija Kaspersky Lab predviđa da će u 2013. vlade kreirati dodatne alate za nadgledanje koji će pojačati nadzor individualaca, mimo prisluškivanja telefona, biće omogućen tajni pristup ciljanim mobilnim uređajima. Takav alat za nadzor koji će koristiti vlade biće još više razvijan, dok će agencije za sprovođenje zakona pokušati da ostanu korak ispred sajber kriminalaca. U isto vreme, kontroverzna pitanja o slobodama civila i privatnosti potrošača biće još češće postavljana.

Razvoj društvenih mreža i, nažalost, nove pretnje koje utiču kako na potrošače tako I na poslove, drastično su promenili percepciju onlajn privatnosti i poverenja. Potrošači shvataju da se značajna količina njihovih ličnih podataka predaje onlajn servisima, i pitanje je da li im potrošači veruju. Takva vrsta poverenja je već uzdrmana otkrivanjem velikog broja lozinki na nekim od najpopularnijih veb sajtova kao što su Dropbox i LinkedIn. Vrednost ličnih podataka – i za sajber kriminalce i za legitimne poslove –predodređena je da značajno poraste u bliskoj budućnosti.

Povezana vest:  Serbia Open na dlanu i velikom ekranu

Godina 2012. je bila godina eksplozivnog rasta virusa koji napadaju mobilne uređaje i sajber kriminalcima su glavni cilj bile Android platforme, jer su bile najpopularnije i u širokoj upotrebi. U 2013. ćemo videti novi alarmni trend – korišćenje ranjivosti za proširenje „drive-by download” napada na mobilne uređaje. Ovo znači da će lični i korporativni podaci koji su skladišteni na smart telefone i tablete biti targetirani često koliko i na kompjuterima. Iz istog razloga (porast popularnosti), novi prefinjeni napadi biće usmereni ka vlasnicima Apple uređaja.

Kako ranjivost mobilnih uređaja postaje sve aktuelnija, kompjuterske aplikacije i ranjivost programa će nastaviti da budu eksploatisani na računarima. Kompanija Kaspersky Lab je proglasila 2012. godinu kao godinu Java ranjivosti, a i u 2013. Javu će nastaviti da eksploatišu sajber kriminalaci u velikoj meri, dok će napada na programeAdobe Flash i Adobe Reader biti manje.