Garry-Kasparov

Na današnji dan – 9. novembar

1799 – Napoleon Bonaparta (Bonaparte) je vojnim udarom srušio vladu Direktorijuma i kao prvi konzul preuzeo vlast u Francuskoj (18. brimer). Napoleon je potom kao car od 1804. zavladao Francuskom i velikim delom Evrope donoseći, pored ratnih nevolja, kapitalne društvene promene. Napoleonovska administracija ukinula je zastarele feudalne režime, zavela modernu upravu i postavila osnove modernog industrijskog razvoja.

1818 – Rođen je Ivan Sergejevič Turgenjev, jedan od prvih ruskih pisaca čija su dela prodrla na Zapad. Za života je uživao mnogo veći ugled u francuskim, nego u ruskim književnim krugovima. Autor je romana „Očevi i deca“, „Lovčevi zapisi“, „Uoči novih dana“, „Prolećne vode“. Poznata je i njegova drama „Mesec dana naselu“.

1835 – Rođen je Davorin Jenko, jedan od najznačajnijih kompozitora romantičara u slovenačkoj i srpskoj muzici. Autor je srpske himne „Bože pravde“ i slovenačke „Naprej, zastava slave“. Kao dirigent beogradskog Narodnog pozorišta (1871-1902) komponovao je muziku za više od 80 pozorišnih komada. Autor je prve srpske operete „Vračara“.

1841. – Umro je srpski pisac Milovan Vidaković, prvi pisac romana u srpskoj književnosti. Njegova dela, pod uticajem Vukovih sledbenika, procenjena su, uz nesumnjivio preterivanje, kao dela bez književne vrednosti. Ipak u svoje vreme ona su imala široku čitalačku publiku i budila su nacionalno osećanje i ljubav prema tradiciji. Školovao se u Irigu, Segedinu, Novom Sadu i Temišvaru I radio kao profesor u Novom Sadu. Dela: romani „Velimir i Bosiljka“, „Usamljeni junoša“, „Kasija carica“, „Ljubomir u Jelisijumu“, „Siloan i Milena“.

1841 – Rođen je Eduard VII (Edward), kralj Velike Britanije i Irske i car Indije, najstariji sin kraljice Viktorije (Victoria). Tokom njegove vladavine od 1901. završen je Burski rat, sklopljen je sporazum s Japanom 1902, s Francuskom (Entente Cordiale) 1904. i s Rusijom dogovor o podeli sfera u Aziji 1907.

1858. – Obnarodovan je prvi Zakon o Narodnoj skupštini u Srbiji i važio je samo za jedan saziv (prethodno je postojala  samo jedna zakonska odredba iz 1839.). Na osnovu njega sazvana  je Svetoandrejska Narodna skupština, održana od 30. novembra 1858.  do 31. januara 1859. u Beogradu. Time je ozakonjena ustanova Narodne  skupštine i udaren temelj predstavničkog sistema u Srbiji. Od  početka 19. veka do 1858. godine održavane su običajne narodne  Skupštine. Sazivali su ih knez ili Savet kada su nalazili za  potrebno. Održavane su i za vreme Prvog i Drugog srpskog ustanka  1804-1815 „ustaničke narodne skupštine“. Prema Zakonu o Narodnoj  skupštini, izglasanom na Svetoandrejskoj skupštini, skupština je  dobila ime „Srpska narodna skupština“ to je bio zvanični naziv  sve do 1918.

1887. – Osnovano je prvo zanatlijsko društvo u Srbiji, a dva meseca potom počeo je da izlazi nedeljnik „Srpski zanatlija“.

Povezana vest:  Na današnji dan - 15. april

1888 – Rođen je francuski političar, ekonomista i diplomata Žan Mone (Jean Monnet), tvorac plana o modernizaciji francuske privrede posle Drugog svetskog rata, prvi predsednik Evropske zajednice za ugalj i čelik (1952-55) i predsednik Akcione komisije za stvaranje Sjedinjenih država Evrope (1956-75).

1918 – U Berlinu su posle generalnog štrajka radnici izašli na ulice, vojnici su odbili da intervenišu protiv njih i pridružili su se pobuni. Vlast u gradu preuzeo je Radnički sovjet, a car Vilhelm II (Wilhelm) je abdicirao i pobegao u Holandiju. Dva dana kasnije Nemačka je potpisala mirovni ugovor kojim je okončan Prvi svetski rat.

1926. – Rođen je španski borac s bikovima Luis Migel Lukas „Domingin“, verovatno najbolji svetski borac s bikovima u 20. veku. Njegova veština inspirisala je američkog pisca Ernesta Hemingveja.

1937 – U japansko-kineskom ratu, japanske trupe su zauzele Šangaj.

1937. – Umro je britanski državnik Džejms Remzi Mekdonald, jedan od osnivača Laburističke partije. Kao prvi laburista na tom položaju, 1924. postao je premijer Velike Britanije, a vladu je potom predvodio i od 1929. do 1935.

1938 – Tokom noći nacisti su u Nemačkoj demolirali više od 7.000 jevrejskih kuća i prodavnica i spalili stotine sinagoga. Ubijeno je preko 90 Jevreja. Ovaj pogrom Jevreja dobio je naziv „Kristalna noć“ jer su ulice nemačkih gradova bile prekrivene razbijenim staklom.

1940 – Umro je britanski državnik Artur Nevil Čembrlen (Arthur Neville Chamberlain), vođa Konzervativne stranke i premijer Velike Britanije od 1937. do 1940. U uzaludnom naporu da izbegne vojni sukob s Nemačkom, potpisao je 1938. Minhenski sporazum s Adolfom Hitlerom.

1952 – Umro je izraelski državnik i hemičar Haim Vajcman (Weizmann), prvi predsednik novoformirane države Izrael 1948, predsednik Svetske cionističke organizacije (1920-31) i Jevrejske agencije (1929-31. i 1935-46). Kao hemičar pronašao je postupak za protizvodnju acetona i butanola.

1953 – Umro je kralj Abdul-Aziz Ibn Saud, koji je 1932. Osnovao kraljevinu Saudijsku Arabiju, osvojivši pre toga čitavu centralnu Arabiju.

1963 – U japanskom rudniku uglja Omuta u eksploziji gasa poginula su 452 rudara, a 470 ih je ranjeno. Istog dana poginuo je 161 putnik u sudaru teretnog voza s putničkim vozom na pruzi za Tokijo.

1970. – Umro je francuski državnik Šarl de Gol, osnivač i prvi predsednik Pete republike, koji je kao vođa pokreta „Slobodna Francuska“ u Drugom svetskom ratu predvodio francuski otpor nacistima. Kad je maršal Filip Peten formirao marionetsku vladu otišao je u London, odakle je 18. juna 1940. pozvao Francuze na borbu protiv okupatora. Posle rata rukovodio je privremenom vladom, a od 1947. do 1953. bio je predsednik Francuske. Posle „alžirskog puča“ 1958. postao je predsednik vlade, a 1959. predsednik Pete republike. Ograničio je vlast skupštine, ojačao izvršnu vlast i prerogative šefa države. Okončao je rat u Alžiru napuštanjem te teritoroje i uopšte raspuštanjem francuskog kolonijalnog carstva. Politički se često razilazio  sa saveznicima u NATO, posebno sa SAD, u težnji da povrati uticaj Francuske u Evropi. Pošto nije dobio većinu na referendumu o regionalizaciji zemlje i ukidanju senata, 1969. se povukao s položaja. Dela: „Ratni memoari“, „Memoari nade“.

Povezana vest:  Na današnji dan 27. decembar

1971. – Predstavnici Kine prvi put su se pojavili u Ujedinjenim nacijama. Do tada Kinu je predstavljao Tajvan, kao nacionalistička Kina (nekomunistička).

1977 – Izraelski avioni napali su ciljeve u južnom Libanu i tom prilikom, kako je saopštila libanska vlada, uništili su dva sela I ubili najmanje 60 civila.

1985 – Ruski velemajstor Gari Kasparov je u 23. godini postao najmlađi svetski prvak u istoriji šaha. U meču za titulu pobedio je ruskog velemajstora Anatolija Karpova rezultatom 13:11.

1989 – Stotine hiljada Istočnih Nemaca krenulo je prema Zapadnoj Nemačkoj, a veliki broj Zapadnih Nemaca krenuo je u suprotnom pravcu, samo nekoliko sati nakon što je vlada objavila da je otvorena granica prema Zapadu. Pad „Berlinskog zida“, simbola podele Evrope posle Drugog svetskog rata, bio je prvi korak ka ponovnom ujedinjenju dve Nemačke.

1991. – Održan je plebiscit srpskog naroda u Bosni I Hercegovini na kojem se za ostajanje u Jugoslaviji izjasnila ogromna većina Srba – gotovo 1,3 miliona.

1991. – Umro je francuski pevač i glumac italijanskogporekla Iv Montan, koji je svetsku slavu postigao filmom „Nadnica za strah“. Ostali filmovi: „Vrata noći“, „Heroji su umorni“, „Veštice iz Salema“, „Veliki plavi put“, „Volite li Bramsa“, „Hajde da se volimo“, „Z“, „Priznanje“.

1993 – U muslimansko-hrvatskim sukobima u bosanskom ratu Hrvati su srušili Stari most na reci Neretvi u Mostaru, simbol grada sagrađen u vreme Otomanskog carstva u 16. veku.

1995. – Predsednik Rusije Boris Jeljcin stavio je veto na zakon o jednostranom ukidanju sankcija Jugoslaviji, izglasan prethodnog meseca u oba doma ruske skupštine (Dume).

1995 – Predsednik PLO Jaser Arafat (Yasser) prvi put je posetio Izrael i tom prilikom izrazio saučešće udovici izraelskog premijera Jicaka Rabina (Yitzhak) koji je ubijen u atentatu 4. novembra.

1996. – Predsednica Republike Srpske Biljana Plavšić smenila je načelnika Glavnog štaba Vojske RS generala Ratka Mladića.

2001 – Umro je bivši italijanski predsednik Đovani (Giovanni) Leone, koji je 1978. bio primoran da podnese ostavku zbog optužbi za korupciju.

2002 – U Dženinu, gradu na Zapadnoj obali, izraelske snage su ubile Ijada Savalu (Iyad Sawalha), lidera miltantnog krila islamskog Džihada, koji je bio među prvima na izraelskim poternicama.

Povezana vest:  Na današnji dan 25. oktobar

2003 – Umro je američki saksofonista Badi (Buddy) Arnold, jedan od osnivača Programa za pomoć muzičarima zavisnim od droge ili alkohola.

2005 – U terorističkim napadima bombaša samoubica na tri međunarodna hotela u Amanu, glavnom gradu Jordana, ubijeno je 60 osoba.

2005. – Umro je bivši indijski predsednik Kočeril Raman Narajanan, prvi pripadnik kaste „nedodirljivih“, najnižeg sloja indijskog kastinskog društvenog sistema, koji je dospeo do položaja šefa države.

2005. – U samoubilačkim bombaškim napadima na hotele „Hajat“, „Radison“ i „Dejs in“ u glavnom gradu Jordana, Amanu, poginulo je najmanje 57, a ranjeno oko sto ljudi. Najviše žrtava bilo je u „Radisonu“, gde je bombaš uleteo među svatove. Al kaida u Iraku preuzela je odgovornost za ove napade.

2006. – U vazdušnom napadu snaga NATO-a u provinciji Kandahar, na jugu Avganistana, poginulo je 28 talibanskih ekstremista.

2006. – Umro je Markus Volf „Miša“, dugogodišnji šef ŠTAZI – tajne službe Ministarstva za državnu sigurnost Istočne Nemačke. Volf je važio za ključnu figuru Hladnog rata, a posle nemačkog ujedinjenja, za sivu eminenciju sveta špijnaže i osobu sa vrha liste protiv kojih se vodila istraga. Bio je 30 godina šef istočno-nemačke obaveštajne mreže u inostranstvu. Zahvaljujući njemu nemački kancelar Vili Brant bio je primoran da podnese ostavku. Bio je poznat kao „čovek bez lica“, pošto je samo jednom fotografisan i to 1978. u Stokholmu, do tada su ga njegovi neprijatelji znali samo preko jedne fotografije iz 1959. Rođen je 1923. kao sin jevrejskog lekara i dramaturga. Prve godine života je proveo u Štutgartu, a detinjstvo u Švajcarskoj i Sovjetskom Savezu. Izvesno vreme je radio i kao novinar.

2006. – Vojska Šri Lanke je nedaleko od severne obale te ostrvske zemlje u Indijskom okeanu potopila 22 broda pobunjenih Tamilskih tigrova, optuživši pobunjenike da su pokušali da potope jedan civilni brod sa 300 putnika. Tamilski tigrovi se od 1983. Bore za autonomiju na istoku i severu Šri Lanke, gde živi tamilska etnička grupa. U sukobima pobunjenika i snaga vlade u Kolombu do 2006. poginulo je više od 60.000 ljudi.

2007 – U višednevnim vremenskim nepogodama na Filipinima poginulo je više od 800 osoba, a preko 750 se vodi kao nestalo.

2009 – Umro je ruski fizičar i nobelovac Vitalij Ginzburg, koji je 1950-ih učestvovao u izradi sovjetske hidrogenske bombe, zbog čega je dobio Staljinovu nagradu i razne privilegije.

 

 

…………..