grujic novakovicKAJAK
Reprezentativci sa optimizmom gledaju ka Riju, neka se ponovi Moskva u Milanu
 
Mnogo je anketa i izbora najuspešnijih sportista i ekipa u Srbiji, ali ni jedna se ne bavi proglašavanjem najuspešnijeg sporta, odnosno sportskog saveza. Kada bi takav izbor postojao, onda bi naš najuspešniji olimpijski sport u 2014. bio kajak i priznanje bi primo predsednik Kajakaškog saveza Srbije Mirko Nišović, nekadašnji olimpijski i svetski šampion.
Uspon našeg kajaka poslednjih godina u 2014. dostigao je vrhunac na Svetskom prvenstvu u Moskvi. Posle 16 godina osvojena je medalja u nekoj olimpijskoj disciplini i to ne jedna, kao 1998, već četiri:Nebojša Grujić i Marko Novaković postali su šampioni sveta u dvosedu na 200 m, Nikolina i Olivera Moldovan vicešampionke sveta na 500 m, Nikolina Moldovan je osvojila bronzu na 200, a Marko Tomićević i Vladimir Torubarov u dvosedu na 1.000 m. Dalma Benedek-Ružičić osvojila je peto odličje – bronzu u jednoseduu neolimpijskoj disciplini (1.000 m). Već uspeh na svetskom šampionatu, koji se ogleda i kroz dva četvrta mesta, jedno peto, dva šesta, dovoljan je za „titulu“ najuspešnijeg sporta i bez medalja osvajanih na Evropskom prvenstvu i svetskim kupovima, kao i bez odličja u konkurenciji mlađih seniora.
Da su se u Moskvi osvajale olimpijske kvote kajakaši bi već imali šest posada za Rio 2016. ali one će se „deliti“ tek ove godine na Svetskom prvenstvu u Milanu (19-23. avgust)…
– U 2015. godinu Kajakaški savez Srbije ušao je osokoljen rezultatima iz Moskve koji su plod stalnog napretka poslednjih četiri, pet godina u kojima smo imali maksimalnu podršku Ministarstva omladine i sporta i Olimpijskog komiteta Srbije. Ta ulaganja, dobar stručni rad, zalaganje takmičara i naša briga da svi u pravo vreme dobiju sve što im je potrebno doneli su istorijski rezultat na Svetskom prvenstvu. Kada sam ja bio takmičar uspesi su postizani uz pomoć štapa i kanapa i, naravno, čokolade, ali ipak smo uspevali da pobeđujemo Istočne Nemce koji su imali neuporedivo bolje rezultate. Naši kajakaši danas imaju vrhunske uslove za rad – kaže Mirko Nišović, koji je zajedno sa Matijom Ljubekom u kanuu dvokleku osvojio zlato i srebro, a Milan Janić u kajaku srebro na Olimpijskim igrama u Los Anđelesu 1984. Bila su to poslednja olimpijska odličja…
Njegova želja, ali želje i napori svih kajakaških radnika i kajakaša, usmerene su ka Rio de Žaneiru 2016. i novoj olimpijskoj medalji.
– Zaista, nemamo nikakvih razloga za brigu, da tako kažem, u tehničkom smislu. Svi reprezentativci, koji rade u tri trening grupe, imaju vrhunske uslove za pripreme i kod kuće i u inostranstvu, i jedino se malo pribojavam da mogu da podlegnu pritisku moranja da osvoje olimpijske kvote na Svetskom prvenstvu u Milanu gde će biti „stani pani“. Takav pritisak nisu imali u Moskvi, ali preduzeli smo korake i da tu opasnost svedemo na minimum i angažovali dvoje psihologa koji rade sa momcima i devojkama. Nadam se da ćemo imati dovoljno sredstava da to finansiramo do kraja i da će to doprineti da oni u Milanu ostvare svoj maksimum – rekao je predsednik KSS.
Maksimum, kada su u pitanju olimpijski planovi kajakaške organizacije, je popunjavanje svih kajakaških disciplina (nažalost u kanuu nemamo takmičare najviše međunarodne vrednosti), međutim još nije formiran ženski četvorosed…
– Naša je praksa da poštujemo naše trenere i takmičare i podržavamo njihove planove i programe. Tako će biti i ove godine – sve do aprila, kada ćemo imati prve kontrolne trke, a poslednja prilika da opravdaju poverenje biće Evropsko prvenstvo u maju. Ukoliko u tome ne uspeju moraćemo da intervenišemo i tada bi se formirao četverac koji bi imao dobre izglede da se plasira na Olimpijske igre. Istu situaciju imali smo i pred Igre u Londonu i četverac je uspešno učestvovao na Olimpijskim igrama – podseća Mirko Nišović.
Sa Svetskog prvenstva u Milanu u Rio ići će po osam najboljih muških posada u jednosedima na 1.000 i na 200 m, po šest u dvosedima na 1.000 i na 200 m i deset najuspešnijih u četvorosedu na 1.000 m i u svima imamo kandidate za medalje i za olimpijske „vize“. Četiri discipline kajakaškog olimpijskog programa u Milanu će se popuniti na sledeći način: po osam kvota u jednosedima na 200 i 500 m, šest u dvosedu na 500 m i deset u četvorosedu na 500 m. Prema trenutnoj situaciji nemamo četverac četiri najbolje kajakašice praktično međusobno konkurišu za dve, odnosno tri posade, što je pomalo neracionalno, jer bi dogovorom trenera, ili odlukom Saveza, mogle da popune sve discipline i da svaka od njih ima šansu da se bori za olimpijsku kvotu (a posle i za odličja u Riju) u dve discipline…
Selektor naše reprezentacije Miroslav Rodić smatra da za intervencije nije kasno ni posle Evropskog prvenstva.
– Prvu kontrolu imaćemo početkom aprila, a to je prerano da dobro sagledamo mogućnosti svakog kandidata za reprezentaciju i svake posade. Ove godine Evropsko prvenstvo je 1. maja i tu ćemo jasno videti mogućnosti svake posade, a to nije prekasno za intervencije, jer do početka Svetskog prvenstva u Milanu imaćemo više od tri meseca. To je sasvim dovoljno da se i ženski četverac, ako ga formiramo, i svaka druga posada dobro „uvesla“ za napad na olimpijske kvote – kaže Miroslav Rodić.
Oni koji u Milanu ne obezbede nastup na Olimpijskim igrama imaće popravni u junu 2016. na kontinentalnim kvalifikacijama sa kojih će po dve najbolje posade ići u Rio. Jedini problem je što na tim kvalifikacijama neće učestvovati četverci ni u muškoj ni u ženskoj konkurenciji. Četiri mesta, koja se ne popune u Milanu, biće raspodeljena nekoj od deset najuspešnijih zemalja, ali tako da u ovoj disciplini budu zastupljeni takmičari sa sva četiri kajakaška kontinenta…
 
RODIĆ PONOVO UZ DRAGOSAVLJEVIĆA
 
Evropski prvak u sprintu na 200 m Marko Dragosavljević nije uspeo da na Svetskom prvenstvu osvoji medalju, ali to nije razlog njegovog ponovnog rada sa Miroslavom Rodićem, trenerom uz kojeg je stasao.
– Miroslav Aleksić je postao sportski direktor reprezentacije i više se ne bavi trenerskim poslom, a sa njegovom grupom takmičara nastavlja da radi Uroš Pavlović. Dragosavljević je i dalje član te grupe, a naš zajednički dogovor je da radim s njim kad god je kod kuće u Bačkoj Palanci. Marko Dragosavljević će, kad nije u Šapcu ili na pripremama, trenirati sa palanačkom kajakašima koje treniram…
Povezana vest:  KAJAK, Marko Tomićević i Nikolina Moldovan šampioni Srbije