Vulkan izdavaštvo predstavlja novo izdanje kultnog romana Memoari jedne gejše. Autor briljantne istinite priče o jednoj od najslavnijih japanskih gejši je čuveni pisac Artur Golden.

Glavna junakinja, Nita Sajuri, osvrće se na svoj životni put, iznenađujuće neposredno pripovedajući priču o jednoj gejši. Priča počinje u siromašnom ribarskom selu, 1929. godine, kada je devetogodišnja devojčica neobičnih sivoplavih očiju odvedena od kuće i kao robinja prodata poznatoj kući gejši. Dok Sajuri vremenom postaje gejša − uči kako da pleše, nosi kimono, kako da se šminka i sređuje kosu, pravilno sipa sake − suočava se s ljubomornom rivalkom i teškoćama života u zemlji kojoj preti dugotrajan rat.

Povezana vest:  Kolundžija 1. avgusta na Festivalu Emilia Romanja u Italiji

U Memoarima jedne gejše čitalac upoznaje svet u kom je najvažnija upravo njegova predstava, gde se devojačka čednost prodaje onome ko ponudi najviše novca, a žene se obučavaju kako da razonode najmoćnije muškarce. To je svet u kom je ljubav odbačena, poput iluzije. Stil kojim autor piše svojstven je azijskim predelima, neverovatni opisi i poređenja dočaravaju atmosferu Japana iz prošlog veka. Reč je o jedinstvenom proznom delu, koje je istovremeno romantično, uzbudljivo i jednostavno neodoljivo.

Povezana vest:  Miroslav Karić dobitnik nagrade „Lazar Trifunović” za 2022. godinu

Autor romana Artur Golden je američki pisac, najpoznatiji upravo po bestseleru Memoari jedne gejše. Kao student Harvard univerziteta proučavao je japansku istoriju i kulturu, gde je pronašao inspiraciju za kultno delo. Neko vreme radio je u Pekingu i Japanu. Tokom boravka u Japanu, za potrebe pisanja romana Memoari jedne gejše intervjuisao je više gejši, uključujući najpopularniju u tom trenutku, Mineko Ivasaki. Roman je ekranizovan, a film o čuvenoj gejši osvojio je tri Oskara.

Povezana vest:  Peti Joakiminterfest počinje sutra u Kragujevcu