U okviru 32. Festivala evropskog filma Palić, koji se održava od 19. do 23. jula 2025. na Paliću i u Subotici, biće predstavljene selekcije Novi mađarski film, u kojoj će se naći šest ostvarenja iz ove zemlje, Novi evropski dokumentarni film, koja predstavlja najbolje dokumentarce s evropskog kontinenta, kao i Eco Dox, program baziran na evropskim dokumentarnim ostvarenjima posvećenim temama izazova očuvanja životne sredine.  Ulaz na sve projekcije iz ovih selekcija je besplatan.

U Selekciji Novi mađarski film, u bioskopu Eurocinema biće prikazani filmovi “Slučajno sam napisala knjigu” rediteljke Nore Lakoš, “Rođen sam da služim” Atile Moharoša, “Odskok” Čabe Vekeša, “A šta je s Tomijem?” reditelja Atile Tila, i dva filma Petera Fazakaša – “Večeras ubijamo” i “Ujka Vanja – Valcer mehurića”. Kao i prethodnih godina, Festival evropskog filma Palić ovaj program realizuje u saradnji sa Nacionalnim filmskim institutom Mađarske (Nemzeti Filmintezet/National Film Institute Hungary).

“Slučajno sam napisala knjigu” (19. jul, 15h) je intimna i inspirativna priča o dvanaestogodišnjoj devojčici Nini, koja otkriva isceliteljsku moć pisanja. Dok se upušta u svet reči, Nina počinje da otkriva porodičnu istoriju, suočava se sa davno potisnutom tugom zbog gubitka majke i bolje upoznaje sebe.

Povezana vest:  Počelo snimanje filma Daunton Ebi

“Rođen sam da služim” (19. jul, 19h) je dirljivi portret savremenog ropstva i tragične sudbine dvojice ranjive, ugrožene braće iz Transilvanije. Ovo je film baladne poetike o nadi, borbi i veri mladih ljudi čije su sudbine uvek ugrožene neuspehom i tragedijom.

U filmu “Odskok” (20. jul, 19h) tim za gombfudbal greškom dobija veliku sumu novca – i nije spreman da je vrati. Umesto toga, kreću na Evropski kup. Dok nedorasli otac i njegov vredni, ali neuspešni sin pokušavaju da se ponovo povežu, njihov tim beleži neočekivane pobede, a ulozi rastu.

„Večeras ubijamo“ (21. jul, 19h) prikazuje tajanstvenu smrt u domu za penzionisane glumce, koja navodi zanemarenog glumca Tivadara Tolnaija, nekada detektiva u popularnoj televizijskoj seriji, da preuzme slučaj u svoje ruke. Dok metodično ispituje jednog po jednog osumnjičenog, shvata da će za pronalaženje počinitelja među toliko odličnih glumaca biti potreban majstor detektiv, jer su svi osumnjičeni profesionalni lažovi.

Povezana vest:  Održana premijera filma "HILJADARKA" u bioskopu Cineplexx Ušće Shopping Center

 U filmu “A šta je s Tomijem?” (22. jul, 19h) Šandor, sin slavnog mađarskog glumca, od mladosti se bori sa teškim alkoholizmom, živeći u senci svog oca. Tokom porodične svađe, njegova ćerka ga izbode nožem – taj šokantan događaj postaje prekretnica i u anonimnim alkoholičarima pronalazi put do trezvenosti. Prošlo je pet godina od tada, a Šandora slučajno na ulici sreće svoju ćerku, koju nije video godinama.

“Ujka Vanja – Valcer mehurića” (23. jul, 19h) predstavlja slobodnu adaptaciju Čehovljevog Ujka Vanje. Ivan, čovek rezigniran i odavno razočaran u život, živi povučeno na udaljenom imanju, gde uzgaja siva goveda. Njegov mir narušava dolazak narcisoidnog zeta Jakaba i njegove nove supruge, lepe i zavodljive Lene.

Povezana vest:  FEST 2011, 39. FEST od 25. februara do 6. marta u Beogradu

U selekciji Novi evropski dokumentarni film, u Art bioskopu “Lifka” biće prikazani filmovi “Društvena zamka – Pet žena protiv velike petorke” (Francuska) rediteljke Elize Žado (19. jul), “Američka idila” (Francuska) Oberi Edler (20. jul), “Šestorica iz Morije” (Nemačka) Dženifer Malman (21. jul) „Arhetip“ (Srbija) Andrije Lekića i Igora Toholja (22. jul), i “Godina prođe, dan nikako” (Hrvatska) Renate Lučić (23. jul). Sve projekcije iz ove selekcije počinju u 19 časova.

Selekcija Eco Dox u istom bioskopu predstaviće ostvarenja “Ožiljci rasta” (Austrija, Nemačka) rediteljskog dua Monika Grasl i Linda Osuski (19. jul), “Baštovan, budista i špijun” (Norveška, Velika Britanija, Nemačka) Hovarda Bustnesa (20. jul), Planina se neće pomeriti” (Slovenija, Francuska, Severna Makedonija) Petre Seliškar (21. jul), “Rascep” (Nemačka) koji su režirali Žoao Pedro Prado i Anton Jaremčuk (22. jul), i “Tihi klepet ptica” (Poljska) Francišeka Berbeke (22. jul). Projekcije počinju u 17 časova.

Selektor ova dva programa je Igor Toholj.

Foto: Kadar iz filma