strujosekPremijera crne komedije „Strujosek“ 15. marta u Ateljeu 212

Novi tekst Aleksandra Radivojevića „Strujosek“, u režiji Aleksandra Švabića, biće premijerno izveden 15. marta na sceni „Petar Kralj“ Ateljea 212.
Upravnik Branimir Brstina najvio je danas na konferenciji za novinare da posle dva meseca rada na ovoj crnoj komediji o čoveku koji seče struju neplatišama, ali i moćnicima, očekuje atraktivnu i dugovečnu predstavu.
Naslovnu ulogu igra Gordan Kičić, a u ansamblu su Branislav Trifunović, Marko Gvero, Miodrag Krstović i Milica Gojković.
Scenarista (Srpski film) i filmski kritičar Radivojević je u pozorištu poznat po Ateljeovoj kontroverznoj i značajnoj predstavi „Samoudica“.
U novom komadu piše o terenskom radniku elektrodistribucije koji stupa u akciju kada treba fizički iseći struju – ležernim neplatišama i potencijalno kriminogenim građanima za koje se sumnja da „kradu“ električnu energiju priključivši se na tuđu stanicu.
Izmišljeni svet Strujoseka, moderna bajka koja je većinom pokazana u mraku, metaforički kritikuje svet tehnologije. Mrak simbolizuje savremeni svet koji se utopio u tehnologiji, svet gde nestaje ljudsko, a sve je više električnog, svet ljudi zavisnih od tehnologije koji i sami postaju mašine, kapitalistički automati, nesvesni bivaju pobeđeni od struje.
Kako je izjavio autor, „mrak je alternativa za glavnog junaka, jer tu nalazi priliku za neku vrstu resetovanja“.
-Ovaj put koji nam je osvetljen očito vodi u ćorsokak, pa hajde da uradimo nešto drugo. Ako je istina ovakva kako sve oko nas danas vidimo na svetlu, pokušajmo da u mraku promislimo o toj turobnoj stvarnosti kako bismo sagledali neku drugačiju moguću sliku – rekao je Radivojević.
Dramaturg Gordana Goncić istakla je da on i u ovom komadu nastavlja svoju specifičnu poetiku koju karakterišu cinizam, crni humor, direktnost.
Kičić je dodao da je tekst komplikovan i izazovan, neuobičajenog žanra za koji nije bilo lako naći pravi scenski ključ.
„Moj lik je beskompromisan čovek koji preuzima stvari u svoje ruke. Predstava kao da publici „okreće glavu“ na pravu stranu, kroz alegoriju, sarkazam, a na duhovit i prijemčiv način“, rekao je on.
Scenograf je Valentina Poprzan, kostimograf Maria Marković, a kompozitor Ivan Antić.

Povezana vest:  Sabrani Andrićevi romani u jednoj knjizi