Na današnji dan – 4. april

1284 – Umro je kralj Kastilje Alfons Deseti Mudri, utemeljivačzakonodavstva, pokrovitelj nauke I zanatstva, pobornik verske tolerancije. Tokom vladavine Kastiljom i Leonom od 1252. Do smrti, dvor u Toledu je pretvorio u centar učenosti i utočište za mnoge Jevreje, Mavare i hrišćanske skolastičare. Izdao je zakonik za celu zemlju, pokrenuo pisanje španske istorije i astronomskih dela, kao i prevođenje Biblije na španski jezik. 
1581 – Engleska kraljica Elizabeta I (Elizabeth) proglasila je zaviteza Frensisa Drejka (Francis Drake), gusara, potom admirala, prvog Engleza koji je oplovio svet. 
1617 – Umro je škotski matematičar Džon Neper (John Napier),koji je pronašao i sastavio logaritamske tablice i dao uputstvo o njihovom sastavljanju. 
1765 – U Petrogradu je umro Mihail Vasiljevič Lomonosov, ruskinaučnik, pesnik i akademik, enciklopedista svetskog glasa. Bavio se i fizikom, hemijom, geografijom i astronomijom i znatno doprineo razvoju tih nauka. Autor je prve ruske gramatike i osnivač Moskovskog univerziteta (1755), koji i danas nosi njegovo ime. 
1825 – U Novom Sadu je rođen srpski naučnik i filolog ĐuraDaničić. Podržavao je Vuka Karadžića u borbi za reformu srpskog jezika i pravopisa („Rat za srpski jezik i pravopis“, 1847). Bio je sekretar Jugoslovenske akademije znanosti i umjetnosti u Zagrebu gde je 1880. pokrenuo izradu „Rečnika hrvatskog ili srpskog jezika“. S latinskog je preveo Stari zavet. 
1860 – U Beogradu je rođen Vojislav Ilić, pesnik koji se smatraosnivačem moderne poezije u srpskoj književnosti i tvorcem verističkog izraza („Zimska idila“, „Jesen“, „Ja ništa više ne verujem“, „Tamara“, „Istok“). 
1905 – U zemljotresu u provinciji Lahore, tada delu britanskeIndije, poginulo je 19.000 ljudi. 
1912 – U Tibetu je proglašena Kineska republika. 
1914 – U Milfordu, američka država Pensilvanija, umro jefilozof, matematičar i naučnik Čarls Sanders Pirs (Charles, Peirce), začetnik filozofije pragmatizma („Principi filozofije“, „Elementi logike“, „Pragmatizam i pragmaticizam“). 
1939 – Na irački presto stupio je Fejsal II (Faisal) nakonsmrti njegovog oca kralja Gazija I (Ghazi). 
1949 – Ministri spoljnih poslova SAD i 11 zapadno evropskihdržava potpisali su u Vašingtonu Severno-atlantski pakt (NATO), vojni ugovor kojim je stvorena snažna vojnopolitička formacija zapadnih saveznika. 
1960 – Francuska i Federacija Mali (Senegal i Sudan) potpisali susporazum kojim je Federacija Mali stekla nezavisnost. 
1968 – U Memfisu, u američkoj saveznoj državi Tenesi, ubijen jeMartin Luter King, borac za građanska prava i mir. U borbi za ravnopravnost crnaca u SAD služio se Gandijevim metodama nenasilja I građanske neposlušnosti. Dobitnik je Nobelove nagrade za mir 1964. godine. 
1969 – U Hjustonu, američka država Teksas, izvršena je prva operacija ugrađivanja veštačkog srca u ljudski organizam. Prvi pacijent sa ugrađenim veštačkim srcem živeo je samo četiri dana. 
1975 – Prilikom pada američkog vojnog transportnog aviona posle poletanja iz Sajgona, poginulo je 155 vijetnamske dece, ratne siročadi. 
1983 – Umrla je američka pozorišna i filmska glumica Glorija Svanson (Gloria Swanson), zvezda nemog i zvučnog filma („Bulevar sumraka“, „Kraljica Keli“, „Gospođa San-Žen“, „Zaza“, „Muško i žensko“). 
1998 – U eksploziji metana u ukrajinskom rudniku uglja Skačinsko, u Donjeckoj oblasti, poginula su 63 rudara. 
1999 – U vazdušnim udarima NATO-a na rafineriju nafte u Pančevu poginula su tri radnika rafinerije. U bombardovanju toplane na Novom Beogradu poginuo je čuvar toplane. 
2001 – Sudanski ministar odbrane i još 14 vojnih funkcionera poginuli su u avionskoj nesreći u kritičnom trenutku građanskog rata u zemlji. 
2002 – Angolska vojska i UNITA potpisali su primirje u Luandi, čime je okončan jedan od najdužih i najkrvavijih afričkih ratova. Oko milion ljudi poginulo je u borbama vladinih snaga i UNITA koje su počele 1975. nakon sticanja nezavisnosti od Portugalije. 
2002 – U Beogradu je preminuo arheolog Milutin Garašanin, clan Srpske akademije nauka i počasni član mnogih evropskih akademija. 
2003 – Američke vojne snage zauzele su bagdadski međunarodni aerodrom „Sadam“ (Saddam) i preimenovale ga u „Bagdad Internešenel“ (Baghdad International). 
2006 – U Kuvajtu su, prvi put u istoriji te države, žene izašle na izbore, nepunih godinu dana od kada su, izmenama izbornog zakona, dobile pravo glasa i pravo učešća na izborima. 
2012 – Predsednik Srbije Boris Tadić podneo je ostavku devet meseci pre isteka mandata, nakon čega su raspisani predsednički izbori istovremeno sa parlamentarnim i lokalnim za 6. maj. Na tim izborima Tadić je izgubio od predsedničkog kandidata Srpske napredne stranke Tomislava Nikolića, a Demokratska stranka, čiji je Tadić bio višegodišnji lider, prvi put, posle demokratskih promena 2000, odlazi u opoziciju. 
2013 – Umro je američki filmski kritičar i scenarista RodžerIbert (Roger Joseph Ebert) prvi filmski kritičar koji je dobio Pulicerovu nagradu. U junu 2005. dobio je svoju zvezdu na Holivudskoj stazi slavnih postavši prvi filmski kritičar kome je ukazana ta čast. 

Povezana vest:  Na današnji dan 24. jun