Na današnji dan – 8. maj

1429 – Pobedom francuske vojske nad Englezima završena je opsadaOrleana u Stogodišnjem ratu.

1794 – U Parizu je, po nalogu Revolucionarnog suda, giljotinompogubljen francuski hemičar Antoan Lavoazije (Antoine Lavoisier), osnivač moderne hemije. Formulisao je zakon o neuništivosti materije i otkrio proces oksidacije.

1815 – Na brdu Ljubić, kod Čačka, Srbi su u Drugom srpskomustanku potukli trostruko jaču tursku vojsku.

1828 – U Švajcarskoj je rođen Henri Dunan (Dunant), osnivačCrvenog krsta (1863) i dobitnik prve Nobelove nagrade za mir 1901.

1852 – Potpisan je Londonski protokol kojim se garantuje integritetDanske.

1873 – Umro je engleski filozof i ekonomista Džon Stjuart Mil(John Stuart Mill), jedan od osnivača filozofije liberalizma, političke ekonomije, tvorac teorije indukcije u logici i zastupnik utilitarizma u etici („O slobodi“, „Principi političke ekonomije“, „Utilitarizam“, „Sistem logike“).

1873 – Zaharije Stefanović Orfelin izdao je u Beču knjigu“Iskusni podrumar“, prvu knjigu o proizvodnji vina na srpskom jeziku.

1880 – Umro je francuski pisac Gistav Flober (Gustave Flaubert),autor romana „Gospođa Bovari“ zbog kojeg je bio optužen za povredu javnog morala („Sentimentalno vaspitanje“, „Salambo“, „Iskušenje svetog Antonija“).

Povezana vest:  Na današnji dan 30. decembar

1884 – Rođen je američki državnik Hari Truman (Harry), 33.predsednik SAD (1945-53). Predsednik je postao posle smrti Frenklina Ruzvelta (Franklin Roosevelt). Uveo je doktrinu (Trumanova doktrina) o vojnoj i ekonomskoj pomoći zemljama ugroženim levičarskim pokretima.

1900 – Srpski fizičar Mihailo Pupin patentirao je u Njujorkuaparat za telefonske i telegrafske prenose na velike udaljenosti.

1902 – Od erupcije vulkana Mon Pelje na Martiniku u Karibima,uništen je grad Sen Pjer, a poginulo je više od 30.000 ljudi.

1903 – Na Tahitiju je umro francuski postimpresionistički slikarPol Gogen (Paul Gauguin) „Materinstvo“, „Beli konj“, „Plemkinja“).

1921 – U Švedskoj je ukinuta smrtna kazna.

1949 – Stvorena je Savezna Republika Nemačka, u čiji sastav suušle dotadašnje zone pod američkom, britanskom i francuskom kontrolom, uspostavljene posle Drugog svetskog rata i poraza nacista. Formirana je privremena vlada na čelu sa Konradom Adenauerom.

Povezana vest:  Na današnji dan 10. oktobar

1952 – Umro je američki filmski producent Vilijem Foks (WilliamFox), osnivač filmske korporacije „Foks“ (1915), kasnije „Tventit senčeri Foks“.

1973 – U Južnoj Dakoti, u SAD, okončana je pobuna Indijanaca kojisu 10 nedelja u opsadi držali malo prerijsko naselje.

1980 – U Beogradu je sahranjen predsednik SFRJ Josip Broz Tito.Sahrani su prisustvovali najviši predstavnici više od 120 zemalja, kao i 200 partija. Direktan prenos sahrane preuzele su televizijske stanice iz više od 40 zemalja.

1984 – Sovjetski olimpijski komitet odlučio je da bojkotujeOlimpijske igre u Los Anđelesu, optuživši vladu SAD za kršenje Olimpijske povelje.

1992 – U SR Jugoslaviji je penzionisano 38 generala, među kojima i načelnik Generalštaba Blagoje Adžić. Novi šef GŠ postao je general-pukovnik Života Panić.

1994 – Na parlamentarnim izborima u Mađarskoj pobedili susocijalisti Đule Horna (Gyula).

1999 – U vazdušnim udarima NATO-a na SR Jugoslaviju pogođena je ambasada Kine u Beogradu. Poginulo je četvoro kineskih državljana, a najmanje 10 ranjeno. Incident je ozbiljno poljuljao odnose SAD i Kine i usledili su masovni protesti u Kini.

Povezana vest:  Na današnji dan - 2. septembar

1999 – Pod nerazjašnjenim okolnostima ubijen je Fehmi Agani,najbliži saradnik lidera Demokratskog saveza Kosova Ibrahima Rugove. Njegovo telo pronađeno je kod Lipljana na Kosovu.

1999 – Umro britanski filmski glumac Dirk Bogard (Bogarde) poznat po ulogama „Smrt u Veneciji“, „Žrtva“ i „Sluga“.

2001 – Papa Jovan Pavle II okončao je svoju istorijsku posetu Siriji, čime je postao prvi papa koji je ušao u džamiju. Tu zemlju je napustio molitvom za mir između Jevreja i Arapa.

2003 – U američkom Senatu jednoglasno je usvojen predlog oproširenju NATO-a za sedam bivših istočno-evropskih komunističkih zemalja (Letonija, Litvanija, Estonija, Slovenija, Slovačka, Bugarska i Rumunija).

2003 – Marokanski kralj Muhamed (Mohammed) je povodom rođenja svog sina, naslednika, oslobadio više od 9.000 zatvorenika, što je najveća amnestija u istoriji ove zemlje.