Projekat pod nazivom „Gürtelfrische WEST“ u Beču pretvorio je deo kolovoza u blizini zapadne železničke stanice u prostor za opuštanje sa zelenim površinama, bazenom, ležaljkama, kulturnim programom, radionicama i drugim ponudama. U pitanju je eksperimentalni projekat alternativnog uređenja javnog gradskog prostora koji će Bečlijama biti na raspolaganju do 30. avgusta 2020. godine.

Ozelenjavanje kolovoza ima za cilj da utiče na smanjenje vrućine, a istovremeno nudi prostor za opuštanje u ležaljkama. Drvena bina koja je postavljena koristiće se uveče za plesne nastupe, koncerte, čitanja, a danju za piknike. Hrana može da se donosi i slobodno konzumira, a u kompleksu je postavljen kiosk koji nudi sve informacije o projektu kao i piće i hranu. Glavna atrakcija je svakako bazen dužine 9, širine 4 i dubine 1,4 metra koji gostima nudi priliku da se rashlade u vrelim avgustovskim danima. Kabine za presvlačenje, toaleti i tuševi stoje posetiocima na raspolaganju. Bazen je otvoren svakog dana od 10 do 22 sata.

Povezana vest:  Prestolonaslednik Aleksandar nagradio najbolji maturante

Karin Harater sa Tehnoloskog univerziteta u Beču realizovala je zajedno sa umetnicima, arhitektama i naučnicima projekat „Treba mi mesta“. Autobus gradskog saobraćajnog preduzeća u Beču je pretvoren u prostor za održavanje različitih radionica na temu grada i prostora. Takođe postoji mogućnost da se provede jedna noć u tzv. „autobus hotelu“.

Projekat je realizovan u saradnji između 7. i 15. bečkog becirka, institucije Umetnost u javnom prostoru i Agencije za mobilnost grada Beča. Ulaz je slobodan za sve posetioce.

Povezana vest:  Fond „Ana i Vlade Divac“ i JKP Infostan u zajedničkoj akciji

PHOTO: artvan – kurt van der vloedt