Povodom Svetskog dana preduzetnica, Stalna konferencija gradova i opština (SKGO) skreće pažnju na važnost osnaživanja žena kroz edukaciju za razvoj i vođenje biznisa. U okviru programa „Održive i inkluzivne usluge na lokalnom nivou“, koji se od 2022. godine sprovodi uz podršku Švedske vlade, SKGO je u Nišu organizovao niz obuka za preduzetnice i žene koje žele da pokrenu sopstveni biznis.

Borba za ravnotežu: Preduzetnice između poslovnih ambicija i kućnih obaveza

Manje od 30 odsto firmi u Srbiji je u vlasništvu žena. Osim na poslu, žene veliki deo svog vremena troše i na rad u kući, a vrednost neplaćenog rada žena u domaćinstvu, prema procenama UN Women, iznosi oko 700 evra mesečno. Brojne žene se suočavaju s nedostatkom podrške okoline prilikom pokretanja vlastitog biznisa, a među onima koje su preduzetnice najveći broj njih se na posao vraća ubrzo nakon porođaja.

Povezana vest:  Studenti pariske škole Mod’art u takmičenju "Najbolji outfit u gradu"

Kako bi pružio podsticaj ženskom preduzetništvu, SKGO je u okviru ovog programa realizovao besplatne obuke u Nišu u oblasti digitalne transformacije i digitalnog marketinga, pisanja poslovnog plana i finansijske pismenosti. Polaznice su kroz interaktivne radionice stekle praktična znanja i veštine za uspešno pokretanje i vođenje sopstvenog biznisa. Obuke su pohađale žene koje se bave proizvodnjom hrane, umetničkih i kreativnih predmeta, edukacijom i tome slično.

Ženama je potrebna podrška, ne samo finansijska, već i stručna, posebno u upravljanju finansijama i digitalnom marketingu. Činjenica da su sve polaznice redovno pohađale višednevne obuke ukazuje na veliku potrebu za ovim znanjem i veštinama“, istakla je Jelena Mihajlović Tanasijević, savetnica za lokalni ekonomski razvoj iz SKGO-a, naglašavajući da bi mentorska podrška koju mogu da obezbede lokalne samouprave, takođe, bila od velike koristi preduzetnicama.

Povezana vest:  Beč dobija još jednu metro-liniju U5

Mihajlovićeva je istakla i izazove sa kojima se suočavaju preduzetnice, poput nedostatka finansijske podrške, imovine za dobijanje bankarskih garancija i kredita, kao i izraženih rodnih uloga koje otežavaju ravnomernu raspodelu obaveza u domaćinstvu i čuvanju dece. „Žene se često suočavaju sa novim preduzetničkim ulogama, dok podrška okoline još uvek izostaje“, dodala je.

Maja Savić, preduzetnica iz Niša koja se bavi proizvodnjom hladno ceđenih sokova i vodi Udruženje za negovanje tradicije Višnja, navela je da su obuke pružile dragocene informacije o upravljanju budžetom i digitalnom marketingu.

„Prisustvo u online svetu značajno pomaže u povećanju prodajnih kapaciteta. Najveći izazov je usuditi se da započnemo posao i kažemo sebi da mi to možemo. Ove obuke su mi pomogle da izgradim samopouzdanje i unapredim svoje poslovanje“, istakla je Savićeva.

Povezana vest:  PREDSTAVLJENI REZULTATI AIESEC YOUTH SPEAK ISTRAŽIVANJA

Kako bi se razvilo podsticajno okruženje za žene preduzetnice, lokalne samouprave u Nišu i Preševu su ove godine, osim pomenutih obuka, uz podršku SKGO, pripremile dva dokumenta javne politike – „Program zapošljavanja“ i „Program za lokalni ekonomski razvoj (LER)“. Obe lokalne samouprave usvojile su Program zapošljavanja koji uključuje mere za podsticanje ženskog i omladinskog preduzetništva, s posebnim fokusom na žene iz marginalizovanih grupa.

SKGO nastavlja sa podrškom preduzetnicama i tokom 2024. i 2025. godine u opštinama Žagubica i Zrenjanin, kroz pripremu planskih dokumenata i organizovanje obuka.

Foto: Shutterstock