HORHE_LORENCOMOTO GP

Pobeda Lorenca za rekord

Španski motociklista Horhe Lorenco trijumfovao je u trci za Veliku nagradu Valensije i na taj naćin potvrdio apsolutnu dominaciju u šampionatu sveta.

Lorenco je u prvom delu trke vodio borbu sa Australijancem Kejsi Stonerom, koji je startovao sa pol pozicije, ali je uspeo da ga obiđe. Na kraju je 30 krugova prevezao za 46,44,622 minuta, a kroz cilje je prošao sa prednošću od ćetiri i po sekunde u odnosu na drugoplasiranog Stonera. Valentino Rosi je kao treći zaostao devet sekundi.

Posle devete pobede u sezoni, Lorenco je sakupio 383 boda, što je apsolutni rekord u istoriji šampionata sveta. Dosadašnji rekorder bio je Rosi, koji je u sezoni uspeo da sakupi deset bodova manje.

-Današnja pobeda mi je draža od one kojom sam osigurao titulu. Ovo je bila trka koju ću sigurno pamtiti dok sam živ – rekao je Lorenco, koji je treći put osvojio titulu prvaka sveta, a prvi put u kraljevskoj klasi.

Španac Dani Pedrosa poslednju trku u sezoni završio je na sedmom mestu, što mu je bilo dovoljno da osigura vicešampionsku titulu sa 245 bodova, 12 više od Rosija, kome je pripala bronzana medalja.

Titulu u klasi do 125 kubika osvojio je Španac Mar Markes, koji je danas osvojio ćetvrto mesto, iza Bredlija Smita, Pola Espargara i Nikolasa Terola.

Markes je sezonu završio sa rekordnih 11. pobeda i sakupio je 310 bodova, 14 više od Terola, a 29 više od Espargara.

Šampionsku titulu u Moto2 klasi osvojio je Španac Toni Elijas, a poslednju trku u seezoni dobio je Čeh Karel Abraham.