Marc Marquez San MarinoMOTO GP
Mark Markes svetski šampion Moto GP

Vozač Honde Mark Markes osvojio je danas titulu svetskog pobednika u šampionatu Moto GP i postao prvi debitant kome je to pošlo za rukom posle 35 godina, nakon što je u poslednjoj trci u sezoni, za Veliku nagradu Valensije, osvojio treće mesto.
U trci je pobedio branilac titule Horhe Lorenco iz Jamahe rezultatom od 46 minuta, 10 sekundi i 302 stotinke, drugi je bio vozač Honde Dani Pedrosa sa 3,9 sekundi zaostatka, a Markes je treći prošao kroz cilj sa zaostatkom od 7,3 sekunde.
Šestostruki svetski šampion Valentino Rosi iz Jamahe zauzeo je četvrto mesto sa 10,5 sekundi zaostatka za pobednikom.
Markes (20) je u poslednju trku sezone ušao sa 13 bodova prednosti u odnosu na Lorenca i za šampionsku titulu bilo mu je potrebno da osvoji jedno od prva četiri mesta u Valensiji.
On je tako postao prvi debitant-osvajač titule u šampionatu Moto GP od 1978. godine i Amerikanca Kenija Robertsa.
Markes je šampionat završio sa 334 boda, Lorenco ima 330, a trećeplasirani Pedrosa 300 bodova. Rosi je četvrti u generalnom plasmanu sa 237 bodova.