sp106SP POLJSKA 2014

Amerikanci uspešniji – naredni rival Francuska, u subotu od 16,40

Muška seniorska reprezentacija Srbije poražena je u 2. kolu E grupe II faze takmičenja na XVIII SP 2014. u Poljskoj. SAD su večeras, u Lođu, u prvoj utakmici 2. kola pobedila Srbiju sa 3:1, po setovima 23:25, 31:29, 25:17 i 25:21, posle 116 minuta igre.
Utakmicu u Atlas Areni posmatralo je 3400 gledalaca, a sudili su Frans Loderus iz Holandije i Džafar Ebrahim Ali iz Bahreina.
Srbija je drugi poraz u Poljskoj doživela od SAD, pobednika ovogodišnje Svetske lige. Izabranici Igora Kolakovića su odlično počeli meč, poveli sa 1:0 i imali igru i drugom setu, kada je došlo do pada igre koji su Amerikanci iskoristili. Istina, Srbija je uspela da anulira četiri vezane set lopte SAD, a potom i još pet, ali nijednog trenutka nisu imali priliku da povedu sa 2:0. Takav završetak drugog seta mnogo je uticao na igru Srbije, pa je treći set suviše lako izgubljen.Pokušali su odbojkaši Srbije da to nadoknade u četvrtom, ali su raizgrani Amerikanci sve naše nade pokopali u finišu četvrtog seta. Srbija jeste poražena, ali nije izgubila šanse za plasman među prve tri ekipe u grupi. Posle slobodnog dana, izabranike Igora Kolakovića očekuju presudni mečevi protiv Francuske i Irana.
Početak meča je doneo rezultatske preokrete, u kojima su Srbija i SAD imale minimalnu prednost. Povela je zatim Srbija sa 7:5 i 8:6, pa je usledila žestoka borba za svaki poen. Vodila je Srbija sa 13:11, a SAD preokrenule na 14:13. Uzvratila je Srbija vođstvom 15:14, a na drugom tehničkom tajm – autu bilo je 16:15 za SAD. Vodili su Amerikanci sa 18:17, a Srbija sa dva uzastopna poena preokrenula na 19:18. Na isti način su odgovorili Amerikanci i poveli sa 21:19, odnosno 22:20. Tada je Srbija serijom 4:0 povela sa 24:22, a zatim iskoristila drugu set loptu za 25:23 i vođstvo od 1:0.
U drugom setu je viđena slična slika kao u prvom. Ekipe su smenjivale u vođstvu, pa je tako Srbija vodila sa 6:5, pa SAD sa 7:6, pa Srbija sa 8:7. Rezultatski preokreti su nastavljeni do drugog tehničkog tajm – auta, kada su SAD vodile sa 16:15. Posle odmora, Amerikanci su sa dva uzastopna poena poveli sa 18:15, a zatim i sa 23:19. Imale su SAD četiri vezane set lopte, 24:20, ali je Srbija uspela da izjednači. Borbeno i atraktivno se igralo u neizvesnoj završnici, da bi Amerikanci iskoristili desetu set loptu za 31:29 i izjednačili na 1:1 u setovima.
Vodile su SAD na početku trećeg seta sa 5:3, a Srbija je izjednačila na 5:5. Na prvom tehničkom odmoru je bilo 8:6, a ubrzo potom i 12:8 za SAD. Nisu pomogle ni izmene Igora Kolakovića, ni tajm – aut, jer su Amerikanci povećavali razliku i poveli sa 17:11, pa 20:13, da bi set završili sa 25:17 i poveli sa 2:1 u setovima.
Amerikanci su bili uspešniji na startu četvrtog seta i poveli su sa 5:3, pa 8:7, 12:9, 14:10 i 16:13. Ipak, Srbija je posle predaha sa dva uzastopna poena smanjila na 16:15 i vratila se u meč, a zatim i izjednačila na 17:17. Posle izjednačenja na 19:19, SAD su serijom 4:0 stigle do vođstva od 23:19, a zatim i 24:20. Iskoristile su SAD drugu meč loptu za 25:21 i pobedu od 3:1.
Petak (12. septembar) je na SP u Poljskoj slobodan dan.
Seniori Srbije će u 3. kolu E grupe, u subotu, 13. septembra igrati protiv Frnacuske od 16,40 časova, uz direktan prenos na RTS.