srbija usa zeneSP ITALIJA 2014
SAD uspešnije, Srbija sa Rusijom za plasman u Milano u nedelju od 17,00

Ženska seniorska reprezentacija Srbije pretrpela jeprvi poraz u F grupi XVII SP 2014. u Italiji. SAD su večeras u Veroni, u prvoj utakmici 3. kola pobedile Srbiju sa 3:0, po setovima 25:22, 25:20 i 25:22, posle 84 minuta igre.
Utakmicu u dvorani Palaolimpija posmatralo je 4500 gledalaca, a sudili su Ernan Gonsalo Kasamikela iz Argentine i Valed El Kešen iz Egipta.
Utakmicu Srbija – SAD posmatrali su Aleksandar Boričić, predsednik OSS i potpredsednik FIVB, Slobodan Milošević, generalni sekretar OSS, član Takmičarske komisije SP u Italiji i predsednik žirija u Veroni, i Nebojša Vušurović, generalni konzul Srbije u Milanu.
Seniorke Srbije su poražene od SAD iako su tokom većeg dela meča bile ravnopravan rival. Završnice sva tri seta su bile kobne za izabranice Zorana Terzića, jer su Amerikanke znalački koristile svaku grešku. Srbija će sutra odigrati najvažniji meč na Svetskom prvenstvu, protiv Rusije u Veroni, za plasman među šest najboljih selekcija na svetu.
Meč je počela postava Ognjenović, Bošković, Rašić, Krsmanović, Nikolić, Mihajlović i libero Ćebić.
Na početku meča povele su SAD sa 3:1, a Srbija zatim izjednačila poenima Mihajlovićeve iz smeča i Boškovićeve iz bloka. Drugi put je Boškovićeva izblokirala Marfi za izjednačenje na 4:4, a zatim je Srbija, posle odličnog servisa Mihajlovićeve, povela sa 5:4. Nakon vođstva Srbije od 6:5 i dva veoma duga poena, Amerikanke su povele sa 7:6, a zatim i sa 8:6 na prvom tehničkom tajm – autu. Nošene fantastičnom podrškom oko 500 naših navijača, obojkašice Srbije su izjednačile na 10:10, a Amerikanke odmah povele sa 12:10, pa je Terzić zatražio 30 sekundi predaha. Trebalo je zaraditi svaki poen protiv Amerikanki koje su fantastično igrale u odbrani, pa je bilo mnogo dugih poena. Amerikanke su održavale razilku od jednog – dva poena do 15:13, kada su Boškovićeva i Nikolićeva poentirale za izjednačenje na 15:15. Posle sjajnog Servisa Niolićeve i bloka Ognjenovićeve, Srbija je povela sa 17:16. Igralo se zatim poen za poen do 20:19 za Srbiju, kada su Amerikanke osvojile dva uzastopna poena i povele sa 21:20, pa je Terzić i drugi put u prvom setu zatražio tajm – aut. Izjednačila je Srbija preko Nikolićeve, a Marfi dovela SAD u vođstvo od 22:21, a zatim as servisom povećala prednost svog tima na 23:21. Veljkovićeva je zamenila Krsmanovićevu, a ušle su zatim i Živkovićeva i Brakočevićeva. Pogrešila je Živkovićeva na servisu, pa su Amerikanke povele sa 24:22, a zatim izblokirale Boškovićevu za 25:22 i povele sa 1:0.
Amerikanke su na startu drugog seta povele sa 2:0, pa 5:2, a Srbija posle odličnih servisa Brankice Mihajlović izjednačila na 5:5. Odmah su uzvratile Amerikanke i sa tri vezana poena povele sa 8:5. Milena Rašić je blokom prekinula seriju SAD, ali su Amerikanke zatim povele sa 10:6, pa je Terzić tražio tajm – aut. Sjajno je servirala Tijana Bošković, a Srbija serijom 3:0 smanjila na 10:9. U izjednačenoj igri vodila se žestoka borba za svaki poen. Odličan servis Mihajlovićeve i smeč Boškovićeve doneli su Srbiji izjednačenje na 14:14. Rašićeva je poravnala na 15:15, a zatim as servisom, posle „video provere poena“ dovela Srbiju u vođstvo od 16:15. Pogrešila je Robinson, pa je Srbija povela sa 17:15. Marfi je smanjila, a Mihajlovićeva poentirala za 18:16. Robinson je asom izjednačila na 18:18, a Foset dovela SAD u vođstvo od 19:18, pa je Terzić tražio i drugi tajm – aut. Robinsnon je svojim drugim asom povećala na 20:18, a Foset zatim na 21:18. Seriju Amerikanki od 5:0 prekinula je Nikolićeva, a SAD zatim održavale razilku od tri poena. U finišu, bilo je 24:20, da bi SAD iskoristile prvu set loptu za 25:20 za vođstvo od 2:0 u setovima.
Srbija je na početku trećeg seta imala minimalnu prednost, da bi Amerikanke posle 4:3 za Srbiju povele sa 5:4. Na prvom tehničkom tajm – autu bilo je 8:7 za SAD, a zatim i 10:7 kada je Terzić tražio 30 sekundi odmora. Smanjila je Srbija na 10:9, a zatim izjednačila na 12:12 najviše zahvaljujući odličnom servisu Boškovićeve. Igralo se ponovo, kao i većim delom prva dva seta, poen za poena, pa je na drugom tehničkom tajm – autu bilo 16:15 za SAD. Povela je Srbija sa 17:16 posle bloka Tijane Bošković, pa se ponovo vodila žestoka, ali izjednačena borba za svaki poen. Povele su Amerikanke sa 20:18, posle prednosti Srbije od 18:17, pa je Terzić morao da zatraži i drugi tajm – aut u trećem setu. SAD su zatim povele sa 21:18, a Mihajlovićeva prekinula njihovu seriju od 4:0. Brakočevićeva i Veljkovićeva su blokom smanjile na 22:21, pa je Kiralj zatražio svoj prvi tajm – aut na utakmici. Robinson je povećala na 23:21, a Marfi na 24:21. Mihajlovićeva je smanjila na 24:22, a zatim su SAD iskoristile drugu meč loptu za 25:22 i pobedu od 3:0.
Seniorke Srbije će u poslednjem, 4. kolu F grupe igrati protiv Rusije u nedelju, 5. oktobra od 17,00 časova, uz direktan prenos na RTS 1.

Povezana vest:  Predsednik FIVB Grasa u Brazilu optužen za korupciju