rusija srbija sp 2014SP ITALIJA 2014
Sedmo mesto za Srbiju na Svetskom prvenstvu

Ženska seniorska reprezentacija Srbije zauzela je sedmo mesto na XVII SP 2014. u Italiji. Rusija je večeras u Veroni, u prvoj utakmici poslednjeg, 4. kola F grupe pobedila Srbiju sa 3:0, po setovima 28:26, 25:18 i 25:17, posle 82 minuta igre.
Utakmicu u dvorani Palaolimpija posmatralo je 5800 gledalaca, a sudili su Dušan Hodon iz Slovačke i Ernan Gonsalo Kasamikela iz Argentine.
Utakmicu Srbija – Rusija posmatrali su Andre Mejer, predsednik CEV i drugi potpredsednik FIVB, Aleksandar Boričić, predsednik OSS i potpredsednik FIVB, Slobodan Milošević, generalni sekretar OSS, član Takmičarske komisije SP u Italiji i predsednik žirija u Veroni.
Nije Srbija uspela da savlada Rusiju u odlučujućem meču u Veroni. Prokockale su izabranice Zorana Terzića dve vezane set lopte u prvom setu i praktično dozvolile Ruskinjama da povedu sa 1:0. To je i odredilo dalji tok meča, u kome je Ruskinjama sve polazilo za rukom, dok su naše odbojkašice pokušavale da pariraju Ruskinjama, ali bezuspešno.
Meč je počela postava Ognjenović, Bošković, Rašić, Veljković, Nikolić, Mihajlović i libero Ćebić.
Početak utakmice obeležila je izjednačena igra u kojoj je Rusija imala minimalnu prednost 4:4, kada su Ruskinje osvojile dva uzastopna poena i povele sa 6:4. Na prvom tehničkom tajm – autu je bilo 8:5 za Rusiju. Dva puta je izblokirana Mihajlovićeva, pa je Rusija povela sa 10:6 i tu razliku održavala do 13:9, kada je Srbija smanjila na 13:11. Rašićeva je izblokirala Gamovu za 14:13, a Nikolićeva asom donela izjednačenje – 14:14, pa je Maričev zatražio 30 sekundi odmora, a Palaolimpijom se orilo „Srbija, Srbija“. Podršku odbojkašicama Srbije pružalo je oko 1000 navijača sa zastavama i šalovima Srbije. Uzvratile su Ruskinje sa dva vezana poena za prednost od 16:14. Ognjenovićeva je smanjila na 16:15, a Boškovićeva poentirala za novo izjednačenje, 16:16. Odlično je Srbija igrala u tim trenucima u odbrani, a raznovrsno u napadu, što je uz dobar servis donelo izjednačenu igru sa Ruskinjama. Mihajlovićeva je izjednačila na 18:18, a Boškovićeva donela Srbiji vođstvo od 19:18, a zatim blokom, zajedno sa Veljkovićevom povećala na 20:18, pa je Maričev morao da zatraži drugi tajm – aut u prvom setu. Posle tajm – auta Stefana Veljković je zaustavila Košeljevu za 21:18, a zatim je Gamova smanjila na 21:19. Izblokirale su Ruskinje Mihajlovićevu i smanjile na 21:20, pa je Terzić bio prinuđen da zatraži prvi tajm – aut. Boškovićeva je smečovala u aut, pa je Rusija izjednačila na 21:21, a zatim je Nikolićeva prekinula seriju Rusije od 3:0 za novo vođstvo Srbije od 22:21. Boškovićeva i Rašićeva su izblokirale Košeljevu za 23:21, a onda je Košeljeva smanjila na 23:22. Rašićeva je donela Srbiji dve set lopte, 24:22, a Rusija zatim smanjila na 24:23, pa preko Gončarove izjednačila na 24:24. Odlično je servirala Starceva, pa je Rusija serijom 3:0 stigla do svoje prve set lopte, 25:24, a Terzić je zatražio drugi tajm – aut u prvom setu. Rašićeva je izjednačila na 25:25, a Gončarova donela Rusiji drugu set loptu, 26:25. Ponovo je Rašićeva poravnala, 26:26, a zatim odlično servirala, ali je u kontri pogrešila Mihajlovićeva za 27:26 za treću set loptu za Rusiju. Izblokirale su zatim Ruskinje Mihajlovićevu za konačnih 28:26 i povele sa 1:0 u setovima.
Povela je Rusija na startu drugog seta sa 2:0, a Srbija serijom 3:0 preokrenula na 3:2. Ruskinje su povele sa 5:4, pa zatim i sa 7:5, a zatim su poentirale Nikolić (smeč) i Mihajlović (blok) za izjednačenje na 7:7. Sa tri uzastopna poena Rusija je stigla do vođstva od 10:7, pa je Terzić tražio tajm – aut. Povele su Ruskinje sa 11:7, a Molnarova zamenila Nikolićevu. Odlično je servirala Milena Rašić, Maja Ognjenović uspešno razigravala napadače, pa je Srbija serijom 4:0 izjednačila na 11:11, kada je Maričev zatražio 30 sekundi predaha. Veljkovićeva i Mihajlovićeva su izblokirale Gončarovu za vođstvo Srbije od 12:11, a Gamova je izjednačila nakon serije Srbije od 5:0. Ruskinje su ponovo povele sa 14:13, posle prednosti Srbije od 13:12, a zatim preko Košeljeve i sa 15:13. Na drugom tehničkom tajm – autu bilo je 16:13 za Rusiju. Veljkovićeva je smanjila na 16:14, a Nikolićeva se vratila u igru. Poentirala je Veljkovićeva za 17:15, a Košeljeva pogrešila za 17:16 za Rusiju. Odmah su Ruskinje uzvratile i povele sa 19:16, pa 22:18, kada je Terzić zatražio i drugi trenrski tajm – aut u drugom setu. Povela je Rusija preko Gončarove sa 24:18, a zatim iskoristila prvu set loptu i serijom 5:0 stigla do 25:18 i vođstva od 2:0 u setovima.
Treći set je počeo vošstvom Rusije od 3:0 i odmah je Terzić morao da traži tajm – aut. Mihajlovićeva je smanjila na 3:1, a Ognjenovićeva asom na 3:2. Povele su zatim Ruskinje sa 7:3, a Srbija se odličnim blokovima Rašićeve vratila u meč i izjednačila na 7:7 posle asa Veljkovićeve. Na prvom tehničkom tajm – autu bilo je 8:7 za Rusiju. Kao i u drugom setu, posle pauze, Rusija je povela sa 9:7, a Rašićeva smanjila na 9:8. Živkovićeva i Brakočevićeva su zamenile Boškovićevu i Ognjenovićevu, a Ruskinje zatim povele sa 13:8 nakon serije od 4:0. Vratile su se Ognjenovićeva i Boškovićeva na teren, a Rašićeva zatim smanjila na 13:9. Nikolićeva je sa dva asa smanjila na 13:11, a Rusija potom povela sa 15:11. Smanjila je Srbija na 15:13, a zatim je Rusija povela sa 19:15, pa je Terzić drugi put u trećem setu tražio tajm – aut. Ruskinje su zatim stigle do pet poena prednosti, 22:17, a posle „video provere poena“ i sa 23:17. Imala je Rusija sedam meč lopti, 24:17, i iskoristila je prvu za konačnih 25:17 i pobedu od 3:0.