200240 srb-est529

XXIX EP 2015.

Seniori Srbije od 0:2 do četvrtfinala – za plasman u polufinale protiv Francuske u sredu od 17,30

Muška seniorska reprezentacija Srbije plasirala se u četvrtfinale XXIX EP 2015, gde će igrati protiv Francuske, sutra (sreda, 14. oktobar) od 17,30 časova (RTS 1). Srbija je večeras u Busto Arsiciju, u osmini finala savladala Estoniju sa 3:2, po setovima 21:25, 14:25, 25:8, 25:22 i 15:13, posle 128 minuta igre.
Utakmicu u dvorani „Pala Jamamaj“ posmatralo je 2000 gledalaca, a sudili su Petar Harizanov iz Bugarske i Martin Hudik iz Češke.
Plasirala se Srbija u četvrtfinale Prvenstva Evrope posle prave drame i pet odigranih setova protiv Estonije. Izabranici Nikole Grbića su tokom prva dva seta dozvolili Estoncima ne samo da se razigraju, već da potpuno poremete naš stil igre, što dobrim servisima, što odličnom igrom u odbrani i napadu. Pokušavao je naš stručni štab da promeni nešto izmenama i tajm – autima, ali Estonce ništa nije moglo zaustaviti. Tek u trećem setu Srbija je zaigrala kako ume i veoma ubedljivo smanjila na 2:1. U četvrtom setu, nastavili su izabranici Nikole Grbića sa dobrom igrom do finiša, kada su ponovo dozvolili Estoncima da se razigraju i smanje ubedljivu razilku. Potvda takve konstatacije stigla je u petom setu, koji su odbojkaši Srbije dobili posle velike borbe u samoj završnici.
Izjednačena borba se vodila na početku meča, da bi Estonci, posle 4:4, osvojili pet poena u nizu i poveli sa 9:4. Ušao je tada Starović umesto Atanasijevića i prekinuo seriju Estonije, da bi potom odličnim servisima Podraščanin pomogao Srbiji da smanji na 9:8. Izjednačila je Srbija na 10:10, pa 14:14, ali je potom Estonija osvojila tri poena za redom i povela sa 17:14, a nakon 17:15 i sa 20:15, pa je Grbić morao da zatraži tajm – aut. Smanjila je Srbija na 20:17, odnosno posle 23:20 na 23:21, ali su Estonci osvojili još dva uzastopna poena i prvi set dobili sa 25:21 i poveli sa 1:0 u setovima.
U drugom setu Estonija je povela sa 3:1, pa posle 3:3 sa 6:3 i 9:4. Vodila je zatim Estonija sa 12:6 kada je Nikola Grbić zatražio i drugi trenerski tajm – aut u drugom setu. Nisu pomogle ni izmene. Ušli su Uroš Kovačević, Atanasijević se vratio umesto Starovića, a Stanković je zamenio Podraščanina. Imala je Estonija velikih osam poena viška na drugom tehničkom tajm – autu – 16:8. Nastavili su Estonci sa odličnom igrom, a odbojkaši Srbije sa greškama, pa je bilo 18:10, 22:12 i na kraju 25:14 za vođstvo Estonije od 2:0 u setovima.
Srbija je u trećem setu posle 2:2 povela sa 7:2, pa sa 9:3, 14:4 i 16:6, a posle drugog tehničkog tajm – auta i sa 19:6. Do kraja, Srbija je Estoniji prepustila još samo dva poena do konačnih 25:8 i smanjila prednost Estonije na 2:1 u setovima.
Na početku četvrtog seta Srbija je povela sa 3:1, pa 9:5 i 11:7. Smanjil su Estonci na 11:9, a zatim i na 12:11. Izjednačenje je usledilo na 13:13, da bi Srbija ponovo povela sa dva poena prednosti – 15:13. Vodila je zatim Srbija sa 17:14, pa 22:16 i 24:18. Srbija je iskoristila tek petu set loptu i drugi set dobila sa 25:22, i izjednačila na 2:2 u setovima.
U petom setu, posle 2:1 za Srbiju, Estonija je serijom 3:0 stigla do prednosti od 4:2. Uzvratila je Srbija i odmah izjednačila na 4:4, a potom povela sa 6:5. Održavala je Srbija razliku do 9:9, a zatim povela sa 11:9. Odmah su Estonci izjednačili na 11:11. Posle 12:12, Nikola Kovačević je poentirao za 13:12, a zatim odličnim „flot“ servisom naterao Estonce na grešku – 14:12. Zatražila je Estonija tajm – aut, a Nikola Kovačević zatim pogrešio na servisu. Atanasijević je realizovao drugu meč loptu za konačnih 15:13 i trijumf od 3:2.
Seniori Srbije će sutra (sreda, 14. oktobar) u četvrtfinalu, u Busto Arsiciju, igrati protiv Francuske od 17,30 časova, uz direktan prenos na RTS 1.