Ženska seniorska reprezentacija Srbije zabeležila je drugu pobedu na turniru D grupe II vikenda XXIV Gran Prija 2016. Srbija je jutros u Makau, u poslednjem, 3. kolu pobedila Belgiju sa 3:2, po setovima 24:26, 26:24, 25:23, 23:25 i 15:10, posle 121 minuta igre.

Utakmicu u Makao Forumu posmatralo je 3600 gledalaca, a sudili su Natanon Sovapark iz Tajlanda i Šin Muranaka iz Japana.

U izuzetno uzbudljivom, neizvesnom i kvalitetnom meču, izabranice Zorana Terzića su ostvarile drugu pobedu u Makau i još jednom, treći put utastopno, odigrale maksimalnih pet setova. Uvek neugodne Belgijanke su i ovoga puta pružile snažan otpor Srbiji, koja je na kraju zasluženo slavila.

Meč je počela postava Ognjenović, Brakočević, Stevanović, Mina Popović, Nikolić, Mihajlović i libero Ćebić.

Srbija je na početku meča povela sa 2:0, pa 3:2, a Belgija preokrenula na 6:3. Usledio je odgovor Srbije, koja je serijom 4:0 stigla do 7:6, odnosno 8:7. Vodila je Srbija sa 14:11, pa 16:12, da bi Belgijanke smanjile na 16:14, pa 18:17. Srbija je imala prednost od dva poena u finišu – 21:19, ali je Belgija izjednačila. Posle 23:21 za Srbiju, Belgijanke su sa tri uzastopna poena stigle do prve set lopte – 24:23. Nisu je iskoristile, ali jesu drugu za konačnih 26:24.

Povezana vest:  SP ITALIJA 2014, Terzić: Zadovoljan sam, iako je bilo padova u igri

U drugom setu, Srbija je ponovo od početka bila prednosti. Vodila je Srbija sa 8:5, pa 10:6 i 12:7, kada je Van de Bruk zatražio tajm – aut. Posle predaha, Belgija je smanjila na 12:10, a Srbija povećala na 14:10. Uzvratile su Belgijanke i smanjile na 14:13, a na drugom tehničkom tajm – autu je bilo 16:14 za Srbiju. Belgijanke su izjednačile na 16:16, a posle vođstva Srbije od 19:18, sa dva vezana poena stigle do prednosti od 20:19. Uzvratila je Srbija i povela sa 22:21, da bi Belgija, nakon 23:22 za Srbiju, ponovo preokrenula rezulat i kao u prvom setu prva stigla do set lopte – 24:23. Izjednačila je Srbija, a zatim je Jovana Brakočević asom donela Srbiji prvu set loptu na meču – 25:24, koju je iskoristila Mihajlovićeva za konačnih 26:24 za izjednačenje na 1:1.

Povezana vest:  Seniorke Srbije na startu Svetskog Kupa u Macumotou sa Kinom, pa SAD, Peruom, Alžirom i Korejom – nastavak u Sendaiju i Komakiju

Na startu trećeg seta Belgija je povela sa 2:0, a Srbija preokrenula na 3:2. Vodile su Belgijanke sa 6:4, a Srbija izjednačila, da bi na prvom tehničkom odmoru bilo 8:6 za Belgiju. Serijom 3:0, Srbija ponovo stiže do prednosti – 9:8, odnosno 16:15 na drugom tehničkom tajm – autu. Nakon izjednačenja na 17:17, Srbija je povela sa 19:17, a posle 20:19 i sa 23:19. Velikom požrtvovanošću Srbija je prvi rezultatu 20:19 uspela da se odbrani i primora Belgiju na grešku, što je i donelo seriju poena za četiri poena viška. Nisu se Belgijanke predavale. Smanjile sun a 23:22, ali je Srbija potom imala dve set lopte – 24:22. Brakočevićeva je iskoristila drugu za 25:23 i vođstvo Srbije od 2:1 u setovima.

U četvrtom setu, posle 2:2, Srbija je povela sa 5:2, pa 8:5, da bi Belgijanke poravnale na 8:8.  Povela je Belgija sa 12:11, pa Srbija sa 13:12, a na drugom tehničkom tajm – autu je bilo 16:15 za Belgiju. Preokrenula je Srbija na 17:16, pa povela sa 19:17, da bi tada Belgijanke napravile seriju od neverovatnih pet poena (22:19), a Terzić iskoristio oba tajm – auta. Prekinula je Srbija seriju Belgije i smanjila na 22:20, a Van de Bruk odmah zatražio tajm – aut. Nakon predaha, Srbija je izjednačila na 22:22, a Van de Bruk zatražio i drugi tajm – aut, posle kojeg je Belgija povela sa 23:22. Stigla je Belgija do set lopte (24:23), koju je realizovala za konačnih 25:23 i izjednačila na 2:2 u setovima.

Povezana vest:  EVROPSKA LIGA, Odbojkašice Srbije nastavile pobednički niz

U odlučujućem, petom setu, Belgija je povela sa 1:0, a Srbija preokrenula na 2:1, pa posle 5:2 na 7:2. Na promenu strana se otišlo sa vođstvom Srbije od 8:3. Održavala je uspešno Srbija razilku do finiša, kada je Belgija, posle 11:6, smanjila na 11:8. Ipak, Srbija je stigla do 14:10, a Brankica Mihajlović je asom postavila konačnih 15:10, za pobedu Srbije od 3:2.

Seniorke Srbije će u okviru III vikenda igrati u I (i) grupi u Kjotou, u Japanu, sa Rusijom (24. jun – 9,00), Japanom (25. jun – 11,00), i Tajlandom (26. jun – 8,00).