Muška seniorska reprezentacija Srbije igraće u B grupi kvalifikacija za OI 2024. u Tokiju sa Japanom, SAD, Slovenijom, Turskom, Tunisom, Egiptom i Finskom, od 30. septembra do 8. oktobra. Seniori Srbije će sutra (subota, 23. septembar) ujutro otputovati u Tokio preko Ciriha, gde će nastaviti pripreme do početka turnira. Igor Kolaković, prvi trener seniora Srbije, saopštio je sastav tima koji će igrati u Japanu.

Na spisku su:

TEHNIČARI: VUK TODOROVIĆ I ALEKSA BATAK.

KOREKTORI: ALEKSANDAR ATANASIJEVIĆ I DRAŽEN LUBURIĆ. 

LIBERA: MILORAD KAPUR I MILOŠ KRSTESKI.

BLOKERI: MARKO PODRAŠČANIN, PETAR KRSMANOVIĆ, NEMANJA MAŠULOVIĆ I ALEKSANDAR NEDELJKOVIĆ.

PRIMAČI: UROŠ KOVAČEVIĆ, MARKO IVOVIĆ, MIRAN KUJUNDŽIĆ I PAVLE PERIĆ. 

Seniori Srbije će u 1. kolu, u subotu, 30. septembra igrati protiv Turske od 6.00 časova po našem vremenu.

Srbija će u 2. kolu, u nedelju, 1. oktobra igrati protiv Tunisa od 6.00 časova po našem vremenu, a u 3. kolu, u utorak, 3. oktobra protiv Egipta od 6.00 časova po našem vremenu. U 4. kolu, u sredu, 4. oktobra, Srbija će igrati protiv Finske od 6.00 časova po našem vremenu, a u 5. kolu, u petak, 6. oktobra protiv Japana od 12.25 časova po našem vremenu. Srbija će u 6. kolu, u subotu, 7. oktobra igrati protiv SAD od 9.00 časova po našem vremenu, a u poslednjem, 7. kolu, u nedelju, 8. oktobra protiv Slovenije od 9.00 časova po našem vremenu.

Sve utakmice turnira kvalifikacija za OI direktno će prenositi TV Sport Klub.

U A grupi u Rio de Žaneiru igraće Brazil, Italija, Iran, Kuba, Ukrajina, Nemačka, Češka i Katar.

U C grupi u Sjenu igraće Kina, Poljska, Argentina, Holandija, Kanada, Meskiko, Belgija i Bugarska.

Povezana vest:  PIONIRKE – PRVENSTVO SRBIJE 2011. –FINALNI TURNIR, TENT iz Obrenovca prvak Srbije u konkurenciji pionirki

XXXIII Olimpijske igre 2024. odigraće se od 26. jula do 11. avgusta u Parizu, u Francuskoj.

Direktan plasman na OI obezbedila je Francuska, domaćin OI, u obe konkurencije.

Po novom sistemu kvalifikacija, 24 najbolje reprezentacije sa rang liste FIVB podeljene su u 3 grupe sa po 8 selekcija, a plasman na OI izboriće po 2 najbolje reprezentacije iz svake grupe, odnosno ukupno 6 reprezentacija.

SENIORI – KVALIFIKACIJE ZA OI 2024. (30. SEPTEMBAR – 8. OKTOBAR):

B GRUPA – TOKIO (DVORANA JOJOGI), JAPAN:

1. KOLO – SUBOTA, 30. SEPTEMBAR:

SRBIJA – TURSKA  13.00 ČASOVA PO LOKALNOM, ODNOSNO 6.00 ČASOVA PO NAŠEM VREMENU

SLOVENIJA – TUNIS     10.00 (3.00)

SAD – EGIPAT             16.00 (9.00)

JAPAN – FINSKA          19.25 (12.25)

 

2. KOLO – NEDELJA, 1. OKTOBAR:

SRBIJA – TUNIS          13.00 (6.00)

SLOVENIJA – TURSKA  10.00 (3.00)

SAD – FINSKA             16.00 (9.00)

JAPAN – EGIPAT          19.25 (12.25)

 

3. KOLO – UTORAK, 3. OKTOBAR:

SRBIJA – EGIPAT         13.00 (6.00)

SLOVENIJA – FINSKA   10.00 (3.00)

SAD – TURSKA            16.00 (9.00)

JAPAN – TUNIS            19.25 (12.25)

 

4. KOLO – SREDA, 4. OKTOBAR:

SRBIJA – FINSKA        13.00 (6.00)

SLOVENIJA – EGIPAT   10.00 (3.00)

SAD – TUNIS               16.00 (9.00)

JAPAN – TURSKA         19.25 (12.25)

 

5. KOLO – PETAK, 6. OKTOBAR:

SRBIJA – JAPAN          19.25 (12.25)

TURSKA – FINSKA       10.00 (3.00)

TUNIS – EGIPAT          13.00 (6.00)

SAD – SLOVENIJA       16.00 (9.00)

 

6. KOLO – SUBOTA, 7. OKTOBAR:

SRBIJA – SAD             16.00 (9.00)

TURSKA – EGIPAT       10.00 (3.00)

TUNIS – FINSKA         13.00 (6.00)

JAPAN – SLOVENIJA     19.25 (12.25)

 

7. KOLO – NEDELJA, 8. OKTOBAR:

SRBIJA – SLOVENIJA    16.00 (9.00)

EGIPAT – FINSKA        10.00 (3.00)

Povezana vest:  SENIORI – LIGA ŠAMPIONA 2011. – FINALNI TURNIR, Sutra u finalu Zenit Kazanj – Trentino

TURSKA – TUNIS         13.00 (6.00)

JAPAN – SAD               19.25 (12.25)

 

A GRUPA – RIO DE ŽANEIRO, BRAZIL:

1. KOLO – SUBOTA, 30. SEPTEMBAR:

BRAZIL – KATAR         10.00 (15.00)

ITALIJA – ČEŠKA         13.30 (18.30)

ITAN – NEMAČKA        17.00 (22.00)

KUBA – UKRAJINA       20.30 (NEDELJA U 1.30)

 

2. KOLO – NEDELJA, 1. OKTOBAR:

BRAZIL – ČEŠKA         10.00 (15.00)

KUBA – NEMAČKA       13.30 (18.30)

ITALIJA – KATAR         17.00 (22.00)

IRAN – UKRAJINA        20.30 (PONEDELJAK U 1.30)

 

3. KOLO – UTORAK, 3. OKTOBAR:

IRAN – KATAR            10.00 (15.00)

KUBA – ČEŠKA           13.30 (18.30)

ITALIJA – UKRAJINA     17.00 (22.00)

BRAZIL – NEMAČKA     20.30 (SREDA U 1.30)

 

4. KOLO – SREDA, 4. OKTOBAR:

IRAN – ČEŠKA            10.00 (15.00)

ITALIJA – NEMAČKA     13.30 (18.30)

KUBA – KATAR            17.00 (22.00)

BRAZIL – UKRAJINA     20.30 (ČETVRTAK U 1.30)

 

5. KOLO – PETAK, 6. OKTOBAR:

BRAZIL – KUBA            10.00 (15.00)

ITALIJA – IRAN            13.30 (18.30)

UKRAJINA – KATAR      17.00 (22.00)

NEMAČKA – ČEŠKA      20.30 (SUBOTA U 1.30)

 

6. KOLO – SUBOTA, 7. OKTOBAR:

BRAZIL – IRAN            10.00 (15.00)

ITALIJA – KUBA            13.30 (18.30)

UKRAJINA – ČEŠKA      17.00 (22.00)

NEMAČKA – KATAR      20.30 (NEDELJA U 1.30)

 

7. KOLO – NEDELJA, 8. OKTOBAR:

BRAZIL – ITALIJA        10.00 (15.00)

IRAN – KUBA              13.30 (18.30)

UKRAJINA – NEMAČKA 17.00 (22.00)

ČEŠKA – KATAR          20.30 (PONEDELJAK U 1.30)

 

C GRUPA – SJEN, KINA:

1. KOLO – SUBOTA, 30. SEPTEMBAR:

ARGENTINA – MEKSIKO     10.00 (4.00)

KANADA – HOLANDIJA      13.00 (7.00)

POLJSKA – BELGIJA          16.00 (10.00)

KINA – BUGARSKA            19.30 (13.30)

 

2. KOLO – NEDELJA, 1. OKTOBAR:

ARGENTINA – KANADA      10.00 (4.00)

HOLANDIJA – MEKSIKO      13.00 (7.00)

POLJSKA – BUGARSKA      16.00 (10.00)

KINA – BELGIJA                19.30 (13.30)

 

3. KOLO – UTORAK, 3. OKTOBAR:

Povezana vest:  Brazil prvi finalista

ARGENTINA – BUGARSKA   10.00 (4.00)

HOLANDIJA – BELGIJA      13.00 (7.00)

POLJSKA – KANADA          16.00 (10.00)

KINA – MEKSIKO               19.30 (13.30)

 

4. KOLO – SREDA, 4. OKTOBAR:

BUGARSKA – HOLANDIJA   10.00 (4.00)

ARGENTINA – BELGIJA      13.00 (7.00)

POLJSKA – MEKSIKO         16.00 (10.00)

KINA – KANADA                19.30 (13.30)

 

5. KOLO – PETAK, 6. OKTOBAR:

KANADA – BUGARSKA       10.00 (4.00)

BELGIJA – MEKSIKO         13.00 (7.00)

POLJSKA – ARGENTINA      16.00 (10.00)

KINA – HOLANDIJA            19.30 (13.30)

 

6. KOLO – SUBOTA, 7. OKTOBAR:

KANADA – BELGIJA      10.00 (4.00)

BUGARSKA – MEKSIKO 13.00 (7.00)

POLJSKA – HOLANDIJA 16.00 (10.00)

ARGENTINA – KINA      19.30 (13.30)

 

7. KOLO – NEDELJA, 8. OKTOBAR:

BELGIJA – BUGARSKA       10.00 (4.00)

ARGENTINA – HOLANDIJA  13.00 (7.00)

KANADA – MEKSIKO         16.00 (10.00)

KINA – POLJSKA               19.30 (13.30)

 

U kvalifikacijama se igra po jednokružnom bod sistemu – svako sa svakim, 7 kola, i po 2 selekcije će izboriti plasman na Oilimpijske igre.

Preostalih 5 reprezentacija biće poznato 24. juna, po završetku preliminarne faze Lige nacija 2024. Na osnovu rang liste FIVB biće određeno još 5 reprezentacija, a prioritet prilikom određivanja imaju selekcije sa kontinenata koje u tom trentuku nemaju kvalifikovane reprezentacije za OI, a potom najuspešnije rerpezentacije za FIVB rang liste koje se do tog trenutka nisu kvalifikovale za Olimpijske igre.

Kao i do sada u sastavima reprezentacija na Olimpijskim igrama će biti po 12 igrača.

FIVB je saopštio da je promenjen sistem takmičenja na Olimpijskim igrama, pa će u Parizu 12 reprezentacija biti podeljene u 3 grupe sa po 4 selekcije.

Plasman u četvrtfinale izboriće po 2 prvoplasirane reprezentacije iz 3 grupe, kao i 2 najbolje trećeplasirane selekcije.