ru16SENIORI – XXIV SVETSKA LIGA 2013.
Prvak Evrope savladao prvaka Azije u Teheranu – drugi meč u nedelju od 14,30 časova

Odbojkaši Srbije, akutelni prvaci Evrope, zabeležili su treću pobedu u B grupi XXIV Svetske lige 2013. Srbija je danas, u prvoj utakmici III vikenda, savladala Iran sa 3:2, po setovima 26:24, 25:23, 17:25, 14:25 i 18:16, posle 127 minuta igre.
Utakmicu u dvorani Azadi u Teheranu posmatralo je 12 000 gledalaca, a sudili su Juraj Mokri iz Slovačke i Filip Verek iz Francuske.

SRBIJA: N. KOVAČEVIĆ (18), U. KOVAČEVIĆ, PETKOVIĆ (3), STANKOVIĆ (12), NIKIĆ (1), ATANASIJEVIĆ (23), STAROVIĆ, BRĐOVIĆ, PODRAŠČANIN (7), ROSIĆ, LISINAC (1), PETRIĆ (14). TRENERI: IGOR KOLAKOVIĆ I STRAHINJA KOZIĆ.

IRAN: Š. MAHMUDI (13), A. GOLAMI, S. MARUE (2), F. GAEMI (16), M. MUSAVI (15), H. ZARINI (1), F. ZARIF, A. GAFUR (5), P. FAJAZI (5), M. MAHDAVI, A. TAŠAKORI (12), A. MOBAŠERI (1). TRENERI: HULIO VELASKO I HUAN MANUEL KIČELJO.

Seniori Srbije su trijumfovali u Teheranu, u prvom meču u istoriji Irana u Svetskoj ligi pred domaćim navijačima. Posle sjajne igre tokom prva dva seta, izabranici Igora Kolakovića su posustali i dozvolili Irancima da se potpuno vrate u meč i izjednače na 2:2. Ipak, u petom setu je Srbija, i pored oscilacija, uspela da zabeleži važnu pobedu i osvoji dva boda.
Srbija je dobro počela prvi set i povela sa 6:3, odnosno 8:6, koliko je bilo na prvom tehničkom tajm – autu. U period između dva tehnička odmora vodila se izjednačena borba, pa je Srbija zadržala prednost i vodila sa 17:13, da bi Iran smanjio na 17:16, a zatim i izjednačio na 18:18. Posle vođstva Srbije od 19:18, Iran je osvojio tri vezana poena i prešao u vođstvo – 21:19. Posle tajm – auta Igora Kolakovića, Iran je poveo sa 22:19, a zatim je Srbija osvojila dva uzastopna poena, 22:21, pa je Hulio Velasko zatražio tajm – aut. Srbija je potom izjednačila na 22:22, pa na 23:23, da bi na servis Petrića, Srbija stigla do prve set lopte, 24:23. Nije Srbija iskoristila prvu, ali jeste drugu set loptu za konačnih 26:24 i vođstvo Srbije od 1:0 u setovima.
Vodio je Iran na početku drugog seta sa 5:1 i prednost održavao sve do 11:7, kada je Srbija serijom 4:0 stigla do izjednačenja na 11:11. Srbija je prvi put povela u drugom setu sa 13:12, a zatim i sa 18:16 i 19:17. Ponovo je Iran, kao u prvom setu, uspeo da izjednači na 19:19, pa 20:20, da bi Srbija sa dva vezana poena stigla do 22:20, odnosno 23:21. Iran je zatim osvojio dva uzastopna poena za izjednačenje na 23:23, ali je Srbija, kao u prvom setu, stigla do prve set lopte, 24:23, koju je realizovao Miloš Nikić za konačnih 25:23 za vođstvo od 2:0 u setovima.
U trećem setu, Iran je vodio na startu, ali je Srbije preokrenula rezultat i povela sa 8:6 na prvom tehničkom tajm – autu, a zatim i sa 11:7. Uspeli su Iranci da se vrate u meč i prvo izjednače na 15:15, a potom i da povedu sa 16:15, koliko je bilo na drugom tehničkom odmoru. Poveo je Iran sa 17:15, a zatim i 19:16, kada je Kolaković zatražio 30 sekundi odmora. Posle tajm – auta, Iran serijom 3:0 stiže do vođstva od 22:16, pa je Kolaković zatražio i drugi tajm – aut. Nastavio je Gaemi sa sjajnim servisima, pa je Iran poveo sa 23:16. Imao je Iran sedam set lopti, 24:17 i iskoristio prvu za konačnih 25:17 i smanjenje prednosti Srbije na 2:1 u setovima.
Poveo je Iran na početku četvrtog seta sa dva poena prednosti i tu razliku je održavao do prvog tehnikog tajm – auta, kada je vodio sa 8:6. Uspela je Srbija da izjednači na 8:8, da bi Iran sa dva uzastopna poena povono stekao dva poena viška, 10:8. Posle 10:9, Iran je serijom 3:0 poveo sa 13:9, a Kolaković zatražio tajm – aut. Posle predaha, Iran je nastavio seriju poena i sa ukupno 5:0, stigao do vođstva od 15:9. Na drugom tehničkom odmoru bilo je 16:10 za Iran. Vodio je Iran sa 19:12, pa 22:13, a na kraju je bilo 25:14 za Iran za 2:2 u setovima.
Srbija je odlično počela peti set, povela sa 3:0 i primorala Hulija Velaska da na startu zatraži minut odmora. Usledila je igra poen za poen do vođstva od 7:4, kada je Iran sa dva uzastopna poena smanjio na 7:6. Na promeni strana Srbija je vodila sa 8:6. Srbija je počela sa greškama, a Iran sa boljom igrom, pa su Iranci izjednačili na 8:8 što je primoralo Kolakovića da zatraži prvi tajm – aut u petom setu. Posle predaha, Gaemi as servisom donosi prednost Iranu od 9:8, da bi posle greške Nikole Kovačevića Iran poveo sa 10:8. Izjednačila je Srbija na 10:10, pa 11:11, kada je Velasko zatražio drugi tajm – aut. Nastavljena je igra poen za poen do vođstva Irana od 12:11, kada je Srbija osvojila dva vezana poena za prednost od 13:12. Posle izjednačenja na 13:13, Srbija stiže do prve meč lopte – 14:13 i tada je Kolaković zatražio svoj drugi tajm – aut. Realizovala je Srbija, posle velike borbe, četvrtu meč loptu za konačnih 18:16 i trijumf od 3:2.
Druga utakmica Iran – Srbija odigraće se u nedelju, 23. juna od 17,00 časova po lokalnom, odnosno 14,30 časova po našem vremenu.
Meč iz Teherana direktno će prenositi RTS 2 i TV Arena Sport 1.
Povezana vest:  30. ROĐENDAN SPC „VOJVODINA“, Trijumf odbojke za slavlje SPENS-a