Z KRAJ 1EP ŠVAJCARSKA I NEMAČKA 2013
Srbija u polufinalu Evropskog prvenstva

Ženska seniorska reprezentacija Srbije, aktuelni prvak Evrope, plasirala se u polufinale XXVIII EP 2013. Srbija je večeras, u Cirihu, u četvrtfinalu, savladala Italiju sa 3:0, po setovima 25:14, 28:26 i 25:18, posle 77 minuta igre.

Utakmicu u dvorani “Halen stadion” posmatralo je 3500 gledalaca, a sudili su Frans Loderus iz Holandije i Eldar Zulfugarov iz Azerbejdžana.

SRBIJA: BRAKOČEVIĆ (17), MALAGURSKI, ŽIVKOVIĆ, KRSMANOVIĆ (7), MALEŠEVIĆ, MOLNAR (9), OGNJENOVIĆ (6), VELJKOVIĆ, NIKOLIĆ (8), BJELICA, RAŠIĆ (14), ĆEBIĆ. TRENERI: ZORAN TERZIĆ I BRANKO KOVAČEVIĆ.

ITALIJA: SOROKAITE (10), BARĆELINI, SINJORILE (1), KAMERA, DE ĐENARO, GUIĐI (6), K. BOZETI (1), ARIGETI (9), L. BOZETI, DIJUF (14), KOSTAGRANDE (9), KIRIKELA. TRENERI: MARKO MENKARELI I PAOLO TOFOLI.

Briljantno, fantastično, izvanredno, dostojno renomea prvaka Evrope. Upravo tako su igrale izbranice Zorana Terzić protiv Italije, u meču u kome je Srbija bila apsolutno dominantna, čak i u drugom setu kada je Italija imala tri set lopte. Čak i tada su seniorke Srbije bile smirene, koncentrisane i iznad svega željne pobede. Videlo se to od prvog do poslednjeg poena, a konačan ishod je odraz onoga što se dešavalo na terenu. Posle sjajne pobede, Srbija će u polufinalu igrati protiv Rusije, u petak, 13. septembra u Berlinu.

Početak utakmice pripao je Srbiji, koja je povela sa 5:0, pa je Marko Menkareli, trener Italije morao da zatraži 30 sekundi odmora. Sjajnom igrom u odbrani, ali i u napadu, Srbija je nastavila seriju, pa je na prvom tehničkom tajm – autu bilo neverovatnih, ali prijatnih 8:0 za Srbiju. Nastavila je Maja Ognjenović sa odličnim servisima, a Milena Rašić i Jovana Brakočević su potpuno zaustavile Kostagrande, pa je Srbija povela sa 9:0. Tek tada su Italijanke osvojile prvi poen i smanjile na 9:1. Pri vođstvu Srbije od 12:1, Menkareli je zatražio i drugi trenerski tajm – aut u prvom setu. Usledila je igra poen za poen, pa je Srbija na drugom tehničkom odmoru vodila sa 16:5. Italija je smanjila razliku na devet poena, 16:7, da bi zatim Srbija sa tri vezana poena, odličnim servisima Maje Ognjenović, povela sa 19:7. Perfektno je Srbija igrala u prvom setu i vodila sa 23:9, a set završila sa 25:14, za vođstvo od 1:0 u setovima.

Povezana vest:  Hena Kurtagić najbolji bloker Balkanskog prvenstva sa 18 blokova na 4 meča!

Italija je zaigrala odlično na početku drugog seta i povela sa 5:1, pa je Zoran Terzić odmah zatražio tajm – aut. Smanjila je Srbija na 5:3, a zatim posle vođstva Italijanki od 6:3, na 6:5. Na prvom tehničkom tajm – autu bilo je 8:6 za Italiju. Izjednačila je Srbija na 8:8, a Italija osvojila dva uzastopna poena za prednost od 10:8. Posle izjednačene igre Italijanke su povećale prednost na tri poena, 14:11 i 15:12, ali je Srbija na servis Nataše Krsmanović izjednačila na 15:15, a prvo vođstvo u drugom setu zabeležila na drugom tehničkom tajm – autu – 16:15. Nisu se Italijanke predavale i posle velike borbe za svaki poen, uspele ponovo da povedu sa 18:17. Povela je Italija sa 21:19, ali je Srbija, na servis Jovane Brakočević, uz odličan blok Krsmanovićeve i Ognjenovićeve izjednačila na 21:21, pa je Menkareli zatražio 30 sekundi predaha. Posle tajm – auta je pogrešila Guiđi, pa je Srbija povela sa 22:21. Uzvratile su Italijanke sa dva vezana poena za vođstvo od 23:22, pa je Terzić zatražio drugi tajm – aut u drugom setu. Molnarova je jedan dug poen pretvorila u izjednačenje, a zatim pogrešila servis, pa je Italija stigla do prve set lopte, 24:23. Nije Italija iskoristila tri set lopte, da bi Srbija as servisom Jelene Nikolić stigla do prve set lopte u drugom setu – 27:26. Odmah je reagovao Menkareli drugim tajm – autom. Odlično je servirala Nikolićeva, Ćebićeva se odlično odbranila, a kada su Italijanke izblokirale Brakočevićevu, u drugom napadu poentirala je Maja Ognjenović za konačnih 28:26, za vođstvo Srbije od 2:0 u setovima.

Povezana vest:  JUNIORI – XVI SP 2011, Juniori Srbije od ponedeljka na Rogli

Ponovo su izabranice Zorana Terzića, kao u prvom setu, odlično počele i povele sa 5:1, odnosno 8:2 na prvom tehničkom tajm – autu. Briljantnom igrom Srbija je stigla do 12:4, pa je Menkareli zatražio i drugi tajm – aut. Smanjila je Italija na 13:6, pa 14:9, kada je Terzić zatražio tajm – aut. Na drugom tehničkom tajm – autu Srbija je vodila sa 16:11. Povela je Srbija sa 18:11, a Menkareli želeo i treći tajm – aut. Posle kratke pauze, Srbija je povela sa 20:11. Već tada je bilo očigledno da će Srbija treći put od 2007. igrati u polufinalu Prvenstva Evrope. Vratila se Italija u meč i u finišu smanjila na 23:17, kada je Zoran Terzić zatražio tajm – aut. Posle 23:18, poenom Jovane Brakočević, Srbija je stigla do šest meč lopti. Završila je Srbija treći set sa 25:18, za fantastičnu pobedu od 3:0.

Povezana vest:  Srbija u B grupi sa Rusijom, SAD i Bugarskom – 28 reprezentacija u Svetskoj ligi 2014.

Seniorke Srbije će sutra ujutro otputovati iz Ciriha za Berlin, gde će u petak, 13. septembra igrati u polufinalu EP protiv Rusije.

Utakmicu Srbija – Italija posmatrali su Aleksandar Boričić, predsednik OSS i prvi potpredsednik CEV, i Vanja Udovičić, ministar omladine i sporta u Vladi Republike Srbiije.

Milena Rašić, bloker Srbije, proglašena je za najbolju igračicu u meču protiv Italije, na nagradu joj je predao Vanja Udovičić, koji je potom čestitao svim igračicama i članovima stručnog štaba.

SENIORKE – XXVIII EP 2013. – BERLIN, HALE, DREZDEN I ŠVERIN (NEMAČKA) I CIRIH, ŠVAJCARSKA (06. – 14. SEPTEMBAR) – REZULTATI I RASPORED UTAKMICA: