OI_PEKING_2008

29. OLIMPIJSKE IGRE

Olimpijske igre 2008. treći put u Aziji

Najznačajnija svetska smotra sporta, Olimpijske igre 2008. godine održane su u Pekingu i to je bio treći put da neka azijska zemlja dobije domaćinstvo. Glavni grad Kine je organizaciju 29. Igara dobio u julu 2001. godine, nakon dva kruga glasanja na kongresu Međunarodnog olimpijskog komiteta (MOK).

Konkurenti Pekingu bili su Istanbul, Toronto, Osaka i Pariz. Prema zvaničnim izveštajima kineskih vlasti, na organizaciju Igara ukupno je utrošeno 15 milijardi dolara.

Takmičenja su održana na 37 borilišta, od kojih je 12 bilo izgrađeno samo za potrebe Olimpijskih igara. Posebno impresivan bio je stadion „Ptičije gnezdo“ u Pekingu, za čiju izgradnju je potrošeno 432 miliona dolara.

Televizijski prenosi takmičenja sa ovih Igara oborili su sve rekorde gledanosti u svetu.

Postavljena su 43 svetska i 132 olimpijska rekorda, a sportisti iz čak 86 zemalja osvojili su medalje. Takmičenja su se održala u 28 sportova, odnosno u 302 discipline.

Najviše medalja, 110, osvojili su sportisti iz SAD. Ipak, kada su u pitanju zlatna odličja, najbolja je Kina sa 51 medaljom, od ukupno 100 osvojenih.

Povezana vest:  Šuranjiju bronza MK puškom iz trostava na Paraolimpijskim igrama u Rio de Žaneiru

Srbija se na ovim Igrama takmičila prvi put pod svojom zastavom još od 1912. i OI u Stokholmu.

Olimpijska reprezentacija Srbije na OI u Pekingu brojala je 92 člana, u 11 sportova, od kojih osam pojedinačnih i tri ekipna, a zastavu je na ceremoniji otvaranja nosila Jasna Šekarić.

Sportisti iz naše zemlje osvojili su tri medalje. Milorad Čavić je osvojio srebro u trci na 100 metara leptir u kojoj su stotinke i milimetri odlučivali o pobedi. To je bila prva medalja za Srbiju na ovim Igrama, a Čavić je postavio i evropski rekord.

Ljubitelje sporta u Srbiji bronzanim medaljama još su obradovali vaterpolisti i teniser Novak Đoković.

U čak pet različitih disciplina srpski plivači su postavili nove nacionalne rekorde. Fubaleri su razočarali osvojivši poslednje mesto u grupi sa Argentinom, Obalom Slonovače i Australijom.

Odbojkaši i odbojkašice su takmičenje završili u četvrtfinalu. Muškarci su izgubili od SAD, dok su dame položile oružje pred Kubankama.

Povezana vest:  Veslači napustili karantin i ušli u Olimpijsko selo

Atletičarke Biljana Topić i Dragana Tomašević postavile su nacionalne rekorde u troskoku i bacanju diska, a zauzele su šest pozicije u finalnim okršajima.

Solidan rezultat ostvarili su veslači Goran Jagar i Nikola Stojić koji su zauzeli sedmo mesto u finalu trke dvojaca bez kormilara, dok je Jasna Šekarić u finalnim borbama u gađanju vazdušnim pištoljem bila šesta.

Na globalnom nivou Igre su obeležili američki plivač Majkl Felps i jamajčanski atletičar Jusein Bolt. Felps je oborio rekord zemljaka Marka Špica, pošto je na jednim OI osvojio osam zlatnih medalja.

Jusein Bolt je u Pekingu osvojio tri zlatne medalje i postavio čak dva svetska rekorda, u trkama na 100 i 200 metara.