soci logoPripreme za „najsigurnije Olimpijske igre u istoriji“

Ruski zvaničnici najavili su da će zimska Olimpijada u Sočiju 2014. godine biti „najsigurnije Olimpijske igre u istoriji“, a takvu njihovu nameru potvrđuju brojno ljudstvo i upotreba napredne tehnike za otkrivanje eksploziva, brzih patrolnih čamaca koji čuvaju obalu Crnog mora, kao i bespilotnih letelice koje nadgledaju ceo prostor.
Da će Zimske igre biti veliki izazov za ruske službe bezbednosti, dovoljno je pogledati na geografsku kartu tog dela sveta, jer je Soči smešten u podnožju Kavkaza, a u tom regionu islamska pobuna besni već dve decenije.
Uprkos najavi dolaska desetina hiljada vojnika, policajaca i privatnih čuvara sa najsavremenijom opremom, nemiri i terorističke akcije na Kavkazu ne prestaju, pa je pitanje bezbednosti apsolutni prioritet organizatora igara o čemu brine i predsednik Rusije Vladimir Putin.
Kao što su Olimpijske igre prilika za Rusiju da se predstavi svetu u najboljem mogućem svetlu, tako bi eventualno nasilje tokom igara nanelo veliku štetu imidžu zemlje, navodi agencija AP.
Do početka igara u Sočiju ostalo je nešto više od pola godine, a Gradski savet za bezbednost naložio je strogu kontrolu emigranata koju će obavljati „grupe za prepad“ sastavljene od policajaca i emigracionih službenika sa zadatkom da pronađu i proteraju ilegalne emigrante.
Vlasti su iznele podatak da u Sočiju legalno boravi oko 30.000 emigranata koji su uglavnom zaposleni na građevinskim poslovima, a među njima se nalazi i nekoliko hiljada radnika iz Srbije.
Policija tvrdi da se bliženjem Olimpijskim igrama povećao i broj ilegalnih emigranata, kao i broj krivičnih dela.
Stručnjaci za bezbednost upozoravaju da za eventualno nasilje ili terorizam u vreme Olimpijade u Sočiju nisu potrebna velika sredstva i široka mreža organizatora, što potvrđuje slučaj sa Bostonskog maratona, gde su zločin u kojem su poginule tri osobe, a ranjeno više od 100 njih, izvršila dvojica braće Čečena.
Njih dvojica, od kojih je jedan uhapšen, a drugi ubijen u okršaju sa policijom, došli su iz središta islamske pobune – Dagestana, republike koja je oko 500 kilometara daleko od Sočija.
-Kavkaz predstavlja opasnost, jer tamošnja situacija nije pod kontrolom. Nije jasno ko bi mogao da zada udarac, kada i gde – naveo je stručnjak za Kavkaz Karnegi centra u Moskvi Aleksej Malašenko.
Policija, službe bezbednosti i medicinske službe izvele su u proteklih godinu i po desetine vežbi reagovanja na različite scenarije napada i vanrednih situacija tokom kojih su rešavali različite operativne i logističke zadatke.
Pomoć ruskim snagama bezbednosti tokom Olimpijade pružaće službe Velike Britanije, o čemu su se dogovorili ruski predsednik Putin i britanski premijer Dejvid Kameron.
Rusija veoma malo može da se osloni na iskustva iz 1980. godine kada su Olimpijske igre održane u Moskvi, pa će stoga britansko iskustvo iz prošle godine kada su igre održane u Londonu biti dragoceno.

Povezana vest:  Udovičić: Veća podrška paraolimpijcima