simon_aman

SKI SKOKOVI

Simon Aman stigao do treće pobede u sezoni

Hari Poter još uvek može da izvuče po neki trik iz rukava. Simon Aman ostvario je u finskom Lahtiju na takmičenju Svetskog kupa treću pobedu u sezoni koja je pred samim krajem.

Švajcarac je imao dva odlična skoka od 128,5 i 129,5 metara i uz oscilaciju u dve serije od samo jedan metar slavio je sa ukupno 286,8 bodova. Već je posle prvog skoka bio na vodećoj poziciji potvrdivši trijumf u finalnoj seriji. Ova pobeda Amanu međutim ne znači mnogo u Svetskom kupu jer se nalazi na zacementiranoj drugoj poziciji, obzirom da je Kristalni globus već u rukama Tomasa Morgenšterna.

Vicešampionsku poziciju osvojio je Andreas Kefler sa 4,5 bodova manje od Amana. Austrijanac je priliku za trijumf izgubio prvim skokom od 127,5 metara, iako je u finalnoj seriji postigao daljinu od 132 metara za koju sa druge strane nije previše dobio od sudija.

Povezana vest:  Vazduhoplovni modeli jedre Zlatiborom

Na najniže mesto pobedničkog postolja popeo se Severin Frojnd. Panceru je malo nedostajalo da bude ispred Keflera, međutim nema razloga da žali obzirom da se može smatrati za jedno od otkrovenja sezone.

Samo je bod i po zaostatka udaljio Andersa Bardala od postolja. Norvežanin je osvojio četvrto mesto iako je već prvim skokom ostvario daljinu od 132,5 metra. Međutim, kada je to trebalo potvrditi u finalnoj seriji Viking imao pet metara kraći skok što ga je koštalo boljeg plasmana.

Povezana vest:  RAGBI 13, U nedelju finale Kupa Srbije, Zvezda – Dorćol

Tomas Morgenštern već je postao pobednik Svetskog kupa pa i nije čudno što nije forsirao. Jodler je odradio dva lagana skoka u tolikoj meri da je posle prvog bio tek na osmoj poziciji. Ipak, u finalnoj seriji se uozbiljio i uspeo da se pomeri na končno peto mesto.

U Lahtiju se završila i karijera velikog Jane Ahonena. Finac nije uspeo da se plasira u finale, ali to ne umanjuje njegove rezultate. Ahonen je 108 puta bio na podijumu u Svetskom kupu, četiri puta je pobeđivao na turneji Četiri skakaonice i osvojio 10 medalja na Svetskim šampionatima. U penziju je otišao posle 371 takmičenja u Svetskom kupu.

Povezana vest:  KLIZANJE, Nasledna bolest kod Pehštajn, a ne doping

Rezultati: 1. Aman (Švajcarska, 128,5m + 129,5m) 286,8 bodova, 2. Kefler (Austrija, 127,5 + 132) 282,3, 3. Frojnd (Nemačka, 128 + 130) 280,0, 4. Bardal (Norveška, 132,5 + 127,5) 278,5, 5. Morgenštern (Austrija, 125,5 + 129,5) 276,5, 6. Koh (Austrija, 126,5 + 127,5) 275,3, 7. Evensen (Norveška, 125 + 128) 272,9, 8. Šlirencauer (Austrija, 122,5 + 129,5) 271,4, 9. Štok (Poljska, 123,5 + 128,5) 269,6, 10. Hautameki (Finska, 125 + 124,5) 267,6…

Svetski kup: 1. Morgenštern (Austrija) 1.641 bodova, 2. Aman (Švajcarska) 1.309, 3. Kefler (Austrija) 1.096, 4. Mališ (Poljska) 1.061, 5. Hilde (Norveška) 874, 6. Koh (Austrija) 754, 7. Frojnd (Nemačka) 715, 8. Hautameki (Finska) 712, 9. Šlirencauer (Austrija) 611, 10. Štok (Poljska) 603…