normal_2010mascotsZOI VANKUVER

FANTASTIČNOM VOŽNJOM ŠVAJCARAC TRIJUMFOVAO U VELESLALOMU

Janka najbrži do zlata

Muški velesalom obilovao je greškama favorita na veoma nezgodnoj stazi u Visler Parku, a takvim uslovima najbolje se prilagodio Karlo Janka.

Švajcarac je osvojio zlatnu medalju ostvarivši vreme od 2:37,83 minuta posle dve vožnje, ostavivši iza sebe dva Norvežana. Posle prve vožnje Janka je bio na prvoj poziciji, a u drugoj je odličnom vožnjom potvrdio osvajanje prve medalje na Zimskim olimpijskim igrama u Vankuveru.

Drugo mesto zauzeo je Kjetil Jansrud iz Norveške sa skoro četiri desetinke zaostatka u odnosu na Švajcarca. Jansrud je posle prve vožnje bio tek na 11. poziciji, ali je u drugoj imao najbolje vreme i dugo je bio na vodećoj poziciji, sve dok mu Janka koji je startovao poslednji nije preoteo titulu olimpijskog šampiona.

Povezana vest:  Određena reprezentacija za Evropsko prvenstvo, juniori na pripremama u Smederevu

Kolekciji medalja sa ovih Igara, Jansrudov sunarodnik Aksel Lund Svindal dodao je i bronzano odličije osvojeno u veleslalomu. Svindal je imao dobru drugu vožnju, ali je zakačio jednu od kapija i pored velikih problema da uopšte i završi trku uspeo je da dođe do trećeg mesta sa šest desetinki zaostatka u odnosu na Janka.

Norvežanin je osvojio sve tri medalje u Vankuveru, pošto ima zlatnu medalju u super veleslalomu kao i osvojeno srebro u spustu.

Iza osvajača medalja naredna tri mesta zauzeli su Austrijanci, Marsel Hiršer, Romed Bauman i jedan od glavnih favorita za pobedu Benjamin Rajh.

Hiršer je u odnosu na prvu vožnju, kada je bio peti, napredovao jednu poziciju sa zaostatkom od sedam desetinki na pobednika, dok je Bauman imao dobru priliku za osvajanje odličija.

Bauman je prvu vožnju završio na drugom mestu da bi u drugoj imao tek 20. vreme, pa se morao utešiti petom pozicijom sa gotovo jednom sekundom slabijim ukupnim vremenom u odnosu na pobednika.

Pretendent na zlato Benjamin Rajh želeće da što pre zaboravi ovaj veleslalom. Austrijanac je imao šesto vreme posle prve vožnje, a kada je u drugoj odlično krenuo činilo se da će uspeti da nadoknadi propušteno. Međutim, Rajh je preblizu prošao jednu od kapija koja ga je zakačila po kacigi zbog čega je skoro izgubio kontrolu. Uspeo je da ostane na stazi, ali je cena bila previsoka – završio je na sedmom mestu jednu sekundu sporiji od Karla Janka.

Rezultati: 1. Janka (Švajcarska) 2:37,83minuta (prva vožnja 1:17,27 + druga vožnja 1:20,56), 2. Jansrud (Norveška) +0,39 (1:18,07 + 1:20,15), 3. Svindal (Norveška) + 0,61 (1:17,43 + 1:21,01), 4. Hiršer (Austrija) + 0,69 (1:17,48 + 1:21,04), 5. Bauman (Austrija) + 1:17,29 + 1:21,51), 6. Rajh (Austrija) + 1,00 (1:17,66 + 1:21,17), 7. Kostelić (Hrvatska) + 1,05 (1:18,05 + 1:20,83), 8. Neureder (Nemačka) + 1,23 (1:18,24 + 1:20,82), 9. Ligeti (SAD) + 1,28 (1:17,87 + 1:21,24), 10. Gorža (Slovenija) + 1,38 (1:17,95 + 1:21,26)…