amerikana 2

Lagunin književni klub: O romanu „Amerikana“ prvog petka u martu

Lagunin književni klub stigao je do svog trinaestog izdanja. Posle brojnih klasika svetske književnosti, 4. marta u knjižari Delfi u SKC-u, tribina Laguninog književnog kluba biće posvećena romanu nigerijske književnice Čimamande Ngozi Adiči „Amerikana“.
Ovo je bio jedan od deset najboljih romana 2013. godine po oceni New York Timesa.
Ifemelu i Obinze, tinejdžeri iz srednje škole u Lagosu, zaljubljeni su jedno u drugo. Njihova Nigerija je pod režimom vojne diktature i svi koji to mogu napuštaju zemlju. Lepa i samouverena Ifemelu odlazi u Ameriku na studije. Obinze – tihi, produhovljeni profesorski sin – nada se da će joj se pridružiti.
Godinama kasnije, nakon brojnih životnih poraza i trijumfa, raskinutih veza i prijateljstava, Ifemelu je postigla uspeh kao pisac uticajnog bloga o rasnim problemima u Americi.
Pošto posle jedanaestog septembra Amerika nije htela da primi Obinzea, on se bio upustio u opasan ilegalan život u Londonu, da bi konačno stekao položaj bogatog čoveka u novoj, demokratskoj Nigeriji.
Međutim, kada se Ifemelu bude vratila u Nigeriju, ponovo će se rasplamsati strast između nje i Obinzea, kao i zajednička ljubav prema domovini – što će ih dovesti do najtežih odluka u životu.
Smela, opčinjavajuća, istovremeno crnohumorna i nežna, „Amerikana“ je raskošna priča koja se prostire na tri kontinenta i prati brojne likove u današnjem svetu globalizacije.
Čimamanda Ngozi Adiči se sa svojim prvim romanom, „Purpurni hibiskus“, našla u užem izboru za prestižnu književnu nagradu Orindž. Ujedno, ovaj roman doneo joj je nagradu za najbolju knjigu u zemljama Komonvelta. Posle tog uspeha, studentkinja medicine na Univerzitetu Nigerije počela je da pohađa seminare o pisanju na američkom univerzitetu „Džons Hopkins“. Za roman „Pola žutog sunca“, dodeljena joj je nagrada Orindž. „Amerikana“ je do sada najsnažniji i najbolji roman Čimamande Ngozi Adiči.

Povezana vest:  Beč: statue koje “govore”