Odredbe protiv damping plata i socijalnog dampinga u Austriji se pooštravaju. Odgovarajuću odluku doneo je 19. maja 2016. austrijski Nacionalni svet usvajajući novi zakon o suzbijanju damping plata i socijalnog dampinga a koji će stupiti na snagu početkom 2017. godine.

„Novi zakon garantuje jednake šanse za sve na domaćem tržištu rada. Ista plata za isti rad, na istom mestu i istovremeno strožije kontrole i bolje sprovođenje zakona“, kaže austrijski ministar za socijalna pitanja Alojz Šteger.

Povezana vest:  13.Festival nauke od 5. do 8. decembra na Beogradskom sajmu pod temom „Razotkrivanje“

Jedna od glavnih tačaka zakona je da ubuduće u oblasti građevinarstva poslodavac zaposlenima poslatim u inostranstvo ili zaposlenima koji su privremeno pozajmljeni drugoj firmi garantuje pravo na zaradu. Takođe zakon predviđa obavezu stranih firmi da svojim zaposlenim koji su poslati u Austriju isplate zarade koje su utvrđene po austrijskom kolektivnom ugovoru, kao i da im obezbede godišnji odmor i vreme odmora posle radnog dana prema tom ugovoru. Takođe je predviđeno da se implementira elektronski kooperativni sistem u cilju bliže saradnje sa ostalim zemljama Evropske unije.

Povezana vest:  U okviru projekta #Spasitesvojukožu, u šest gradova Srbije obavljeno 1918 besplatnih pregleda mladeža

„Meni je važno da bečku privredu zaštitimo od preduzeća koja neplaćajući doprinose žele da steknu prednost na tržištu. Važno je kako da imamo dobre instrumente za efikasno delovanje tako i da sve državne i gradske institucije i socijalni partneri deluju zajedničkim snagama“, kaže vicegradonačelnica Beča Renate Brauner.

„Uspostavljanje jednakih okvirnih uslova je za privredu i industriju prioritet. Kontrola sprovođenja zakonskih odredbi će ubuduće imati težište na preduzećima koja svoje usluge pružaju iz inostranstva“, objasnio je direktor Udruženja industrijalaca Johanes Herhan.

Povezana vest:  Specijalno pakovanje Eucerin DermoPurifyer po ceni jednog preparata

Kontrole sprovedene u Austriji tokom 2015. godine su pokazale da kod skoro 27 odsto inostranih ponuđača postoji sumnja da su isplaćivali plate ispod austrijskog minimuma.

PHOTO: EurocommPR/ Mario Lang