kuca-secanja-i-zaborava-koriceTreći tiraž knjige „Kuća sećanja i zaborava“ štampan u 30.000 primeraka
 
Posle objavljivanja i dodele Ninove književne nagrade za 2014. godinu, čiji je laureat Filip David za knjigu „Kuća sećanja i zaborava“ u izdanju Lagune, dva izdanja knjige su rasprodata. Iz štampe je upravo izašlo i treće izdanje ovog romana u tiražu od 30.000 primeraka.
Ninova nagrada je prestižna književna nagrada našeg poznatog nedeljnika, koju žiri sastavljen od pet uglednih kritičara dodeljuje za roman godine, a Filip David je 61. dobitnik ovog priznanja.
U novom romanu „Kuća sećanja i zaborava“ pisac, koji se može podičiti i uspešnom međunarodnom reputacijom, postavlja egzistencijalno pitanje: „Zaboraviti ili sećati se?“ Jer, ma koliko teško bilo prisećati se strahota holokausta, one se ne smeju zaboraviti. Odmah nakon objavljivanja knjiga je dobila odlične kritike, neki su je proglasili za roman kakav srpska literatura nije dugo imala.
Filip David je u svom novom romanu ispričao nekoliko uzbudljivih priča vodeći računa da nijedna reč nije suvišna a da kroz svoje junake pokaže čitavu lepezu osećanja, razne forme zla, tragične sudbine žrtava holokausta, koje nisu završile u gasnim komorama, ali nisu ništa manje patile: zbog griže savesti, osećanja krivice, gubitka najrođenijih ili, kao u slučaju glavnog naratora Alberta Vajsa, tuge za bratom koga nije uspeo da pronađe kada ih je otac obojicu izbacio iz stočnog vagona svestan da ih na kraju putovanja čeka smrt u koncentracionom logoru. Pisac se ne ustručava da prepliće krajnje realistične epizode sa snovima ili fantastikom koji daju celom romanu elemente fantastične, metaforične proze.
Životnost i uverljivost nekih epizoda delimično su plod piščeve mašte, ali David nije krio da je u roman uneo neke autobiografske podatke kao i autentične događaje za koje je znao.
Da bi mogao da pred glavnog junaka stavi dilemu o izboru između sećanja i zaborava pisac uvodi epizodu u kojoj njegov junak Albert Vajs, koji je usred rata izabrao da sačuva svoj jevrejski identitet iako mu je nuđen nemački da bi se spasao, odlazi mnogo godina posle rata u Njujork na službeni put, gde će slučajno zabasati u kuću koja nudi mogućnost da sačuva sećanja ili da odabere da sve što je prošao u životu zaboravi. Odgovor koji pisac nudi daje dodatnu, vanvremensku dimenziju ovom izuzetnom književnom delu.
Povezana vest:  Otvorena izložba “to dwell:BEST – Južni Tirol/Beograd” na 18. Beogradskoj internacionalnoj nedelji arhitekture - BINA 2023