umoran-od-zivota-i-smrti-koriceDobro došli u Lagunin književni klub

U želji da predstavi nagrađivane naslove i značajne autore kojih u Laguni ima mnogo, u želji da podstakne razgovore o stvaralaštvu vodećih svetskih pisaca i da razgovore o knjigama vratimo u knjižaru pokreće se Lagunin književni klub.
Za sedamnaest godina koliko postoji izdavačka kuća Laguna u nju su se „uselili“ brojni pisci koji su pre ili kasnije postali svetski poznati. Počeli smo sa senzacijom zvanom Teri Pračet. Zatim su došli Mario Puzo, Nil Gejmen, Den Simons, Džordž R. R. Martin, Margaret Atvud, Bari Ansvort, Bil Brajson, Piter Keri i mnogi drugi. Danas smo stigli do brojke od 2.630 objavljenih knjiga i taj broj raste dok čitate ove redove.
U poslednjih nekoliko godina Laguna sve više objavljuje dela nagrađivanih pisaca i sa ponosom možemo da kažemo da kod nas „stanuje“ sam vrh svetske književnosti. Nobelovci, pisci nagrađeni Pulicerovom nagradom, bukerovci, domaći pisci nagrađeni Ninovom nagradom, nagradom „Meša Selimović“, nagradom „Neven“… ali i pisci koje očekuju veliki književni dometi. I tu možemo da zastanemo jer dolazimo do smisla i cilja Laguninog književnog kluba.
Dali smo sebi zadatak da na pravi način predstavimo pisce koji stvaraju novu istoriju svetske književnosti. Na tribinama koje ćemo organizovati u okviru Laguninog književnog kluba u knjižari Delfi u SKC-u bliže ćemo se upoznati sa stvaralaštvom Mo Jena, Toni Morison, Vilijema Goldinga, zatim Ju Nesbea, Dejvida Mičela, Čimamande Ngozi Adiči, Amosa Oza i drugih nagrađivanih svetskih pisaca.
Lagunin književni klub ostvariće misiju samo ako čitaoci dođu u što većem broju i aktivno učestvuju. Atmosferu pred tribinu „zagrejaćemo“ na društvenim mrežama, omogućiti popust od 30 odsto na knjigu o kojoj će se tog meseca pričati u knjižarama Delfi i Laguna, a svakog prvog petka u mesecu u knjižari Delfi u SKC-u, počevši od 6. marta, sledi staro dobro okupljanje u knjižari i razgovori uživo. Zajedno ćemo stvoriti klub ljubitelja lepe književnosti, klub različitih mišljenja i debata, klub pitanja i traženja odgovora. Svi koji žele moći će da napišu književnu kritiku o romanu koji je tema tribine, a najbolji tekst biće objavljen u najstarijem srpskom nedeljniku.
Prvu tribinu Laguninog književnog kluba otvorićemo stvaralaštvom kineskog nobelovca Mo Jena. Otkad je dobio Nobelovu nagradu, svet se s većom pažnjom posvetio njegovoj književnosti. Čitaoci u Srbiji imaju priliku da upoznaju svaralaštvo ovog pisca zahvaljujući izdavačkoj kući Laguna i knjigama koje je objavila: „Promena“, „Žabe“, „Priče o crvenom sirku“ i „Umoran od života i smrti“, verovatno njegov najkontemplativniji roman.
Spoj narodnih predanja, istorije i savremenog, nesputan jezik, bogatstvo mašte i humora samo su neke od odlika Mo Jenovog književnog stila. Čime je to „čovek koji ćuti“, što u prevodu znači njegovo ime, zaslužio Nobelovu nagradu i kako se njegovo stvaralaštvo ogleda u bliskosti sa komunističkim režimom Kine, samo su neke od tema kojima ćemo se baviti na prvoj tribini Laguninog književnog kluba. U tome će vodeću reč imati prevodioci njegovih dela na srpski jezk i profesori univerziteta i prevodioci – Zoran Skrobanović, Ana Jovanović, književnica Ljubica Arsić i filmski kritičar Miroljub Stojanović – ali i svi koji žele da saznaju i podele nešto više o zvanično prvom Kinezu koji je dobio Nobelovu nagradu za književnost.
Pozivamo vas da postanete deo Laguninog književnog kluba, da ponesete svoje utiske o knjigama i podelite ih s nama. Na prvoj tribini koja će se održati u petak, 6. marta, u Delfi Caféu u SKC-u od 18 sati, razgovaraćemo o književnosti Mo Jena i njegovom romanu „Umoran od života i smrti“. Očekujemo vas!

Povezana vest:  Pozorišna jesen za tinejdžere treći put u Domu omladine Beograda