Jesenji pezjaz

„Jesenji pejzaž“ Leonarda Padure i biblioteka „Bolero“ – nova tribina Laguninog književnog kluba

Lagunin književni klub za septembar priprema razgovor o jednom od najznačajnijih savremenih kubanskih pisaca Leonardu Paduri i predstavlja biblioteku „Bolero“ u okviru koje je objavljen njegov roman „Jesenji pejzaž“.
O knjizi Leonarda Padure i biblioteci „Bolero“ u petak, 4. septembra od 18 sati u Delfi Caféu u SKC-u govoriće Silvija Monros Stojaković, hispanistkinja i Mina Kebin, urednica u Laguni.
Teme o kojima će se raspravljati na Laguninom književnom klubu pored ostalih biće: zašto je „Jesenji pejzaž“ najvažnije delo savremenog kubanskog pisca Leonarda Padure? Koje su specifičnosti detektivskog romana u hispanoameričkoj književnosti? Kako je nacionalna nagrada za književnost završila u rukama oštrog kritičara režima? Na koji način Padura piše o kubanskom podzemlju? Šta Hemingvej duguje Paduri?
Leonardo Padura je rođen u Havani 1955. Poznat je pre svega po seriji romana o detektivu Mariju Kondeu, prvobitno zamišljenoj kao tetralogija „Četiri godišnja doba“ čiji je deo i roman „Jesenji pejzaž“. Njegove knjige prevedene su na mnoštvo jezika i dobitnik je značajnih domaćih i međunarodnih nagrada: međunarodne nagrade „Kafe Hihon“ 1995, Nagrade „Hemet“ 1997, 1998. i 2006, Nagrade „Rejmond Čendler“ 2009, nagrade „Premio de las Islas“ u Francuskoj 2000, Međunarodne nagrade za roman „Casa de Teatro“ 2001, Nacionalne nagrade za književnost 2012. i Ordena za umetnost i književnost u Francuskoj 2013, kao i nagrade „Princeza od Asturije“.
U „Jesenjem pejzažu“ Padura istražuje neiscrpne mogućnosti modernog noara.
Jedne jesenje noći neki ribari na plaži Čivo u Havani otkrivaju leš. Žrtva Migel Forkade Mijer ubijena je krajnje brutalno, gotovo neobjašnjivo. Taj zločin pokrenuće staru priču o korupciji i osujećenim ambicijama jer je Forkade šezdesetih godina zvanično bio na čelu Uprave za eksproprijaciju umetničkih dobara oduzetih od buržoazije posle Revolucije. Nakon što je stekao moć, uticaj i, svakako, nemalo zavisti i pizme, Forkade 1978. odlučuje da bez vidljivog razloga ode u egzil u Majami. Međutim, nešto pre nego što je ubijen zagonetno se vratio na Kubu, gotovo kao da je hteo da povrati nešto vrlo vredno za čije je postojanje samo on znao. Pošto je slučaj delikatan, ko je bolji da nađe ubicu od komesara Marija Kondea, starog lisca u tim poslovima, koji naizgled više nema šta da izgubi?
Na roman „Jesenji pejzaž“ do 4. septembra važiće popust od 30% u svim knjižarama Delfi i Laguninom klubu čitalaca u Resavskoj 33.

Povezana vest:  NOĆNE PTICE ČIKAGA VAS ČEKAJU