
Britanski književnik Hauard Džejkobson (Howard Jacobson) dobitnik je ovogodišnje nagrade Buker za roman „The Finkler Question“, javile su agencije.
Njegov roman se bavi pitanjem šta znači biti Jevrejin u modernom svetu. To je priča o dva stara školska druga i njihovom profesoru, njihovim životima i gubicima.
Džejkobson, koji je dva puta bio u širem izboru za nagradu od 50.000 funti, ove godine prvi put je ušao u uži izbor od šest autora.
-Ostao sam bez reči – našalio se laureat.
-Na sreću, imam jedan govor spremljen ranije. Datiran je 1983. – toliko je dugo trajalo čekanje – dodao je Džejkobson na ceremoniji održanoj u utorak uveče u Gradskoj većnici u Londonu.
Književnik koji ima 58 godina, napisao je 15 romana, a za „The Finkler Question“ kaže da je komedija o tuzi.
Glavni sudija i nekadašnji dvorski pesnik Endru Moušn (Andrew Motion) za nagrađeni roman rekao je da je „potpuno vredan te velike nagrade“.
-`The Finkler Question’ je divna knjiga: naravno, veoma zabavna ali i veoma mudra, veoma tužna i veoma suptilna – naveo je on.
Za nagradu Buker konkurišu pisci iz Britanije, Irske i zemalja Komonvelta koje čine bivše britanske kolonije.
Uz novčanu nagradu, laureat dobija i veliki publicitet. Prošlogodišnji pobednik, roman „Vučje leglo“ Hilari Mantel (Hilary) postao je međunarodni bestseler.
Nagrada se dodeljuje od 1969. a zvaničan naziv joj je Man Buker, po sponzoru, finansijskom konglomeratu Man Group PLC.
