Razigrani, refleksivni, pronicljivi i zabavni, „Ogledi“ o svakodnevnom iskustvu i stvarima koje se obično smatraju trivijalnim redefinišu umeće pisanja kratke proze i potvrđuju status Petera Handkea kao jednog od najoriginalnijih i najprovokativnijih savremenih pisaca.

U „Ogledu o umoru“ Handke preobražava svakodnevno iskustvo, često obeleženo dosadom, u fascinantno istraživanje sveta usporenih pokreta, različitih vrsta i stepena umora, njegovih podmlađujućih učinaka, kao i njegovih erotskih, kulturnih i političkih implikacija. U „Ogledu o džuboksu“ autor sagledava konačni rasplet svega što ga okružuje: sve vidljivo, stvari i ljudi, pa i unutrašnji svet pripovedača, vraćaju se u džuboks, koji je središte sećanja jer se svet oko njega u adolescenciji oblikovao. Tragikomični junak „Ogleda o zaluđeniku gljivama“, popularni pravnik angažovan u međunarodnom tribunalu na odbrani ratnih zločinaca, srećno je oženjen i očekuje dete, ali ga ubrzo posle venčanja zaokupi strast prema skupljanju pečuraka. Ova razbibriga ubrzo će se pretvoriti u maniju zbog koje će „zaluđenik“ zapostaviti i svoju porodicu i uspešnu karijeru da bi se posvetio jednom traganju koje je, kao i pisanje, samo sebi cilj.

Povezana vest:  Andreas Šol & Edin Karamazov - 29. septembra na Kolarcu

U prodaji je i biografija Petera Handkea „Majstor svitanja“, koju je napisao novinar i književni kritičar Malte Hervig. Malte Hervig je dugo razgovarao sa Handkeom, njegovom rodbinom, prijateljima, saputnicama i protivnicima i stekao uvid u njegove neobjavljene tekstove. Rezultat je sveobuhvatna biografija koja analizira lik i delo ovog velikog pisca, jednog od najkontroverznijih i najplodnijih savremenih pisaca.

Kada je Švedska akademija 10. oktobra 2019. godine obznanila da je upravo on dobitnik Nobelove nagrade za književnost, usledila je međunarodna uzbuna kakve u istoriji ove nagrade još nije bilo. Skoro niko nije očekivao da će pisac večito neprilagođen modi vremena dobiti Nobelovu nagradu. Nagrađeni ponajmanje. Njegovu javnu sliku oblikuju krajnosti: prvosveštenik umetnosti, usamljeni monah, prijatelj Srba. Koliko istine stoji iza ovih predstava? Čini se da je i ceo Handkeov život šetnja između takvih krajnosti: između usamljenosti i ljubavi, straha od ljudi i žudnje za slavom, jezika i politike, snova i sveta.

Povezana vest:  U Kulturnom centru Srbije u Parizu Galerija Novembar predstavila izložbu "Shady Laguna"

Biografija je bogato ilustrovana i uključuje dosad neobjavljene fotografije, faksimile stranica dnevnika, kao i Handkeove crteže i skice.

Posebno poglavlje posvećeno Jugoslaviji uveliko osvetljava Handkeov politički i književni angažman na našim prostorima.

Knjige „Ogledi“ i „Majstor svitanja“ možete pronaći u svim Delfi knjižarama, Laguninim klubovima čitalaca, onlajn knjižari delfi.rs, kao i na sajtu laguna.rs.