Bečki koncern „Viner Štatverke“ (nem. „Wiener Stadtwerke“) koji objedinjuje gradske kompanije u oblasti mobilnosti, energije, pogrebnih usluga i informacionih tehnologija tri četvrtine svojih investicija ulaže u ekološke projekte. Jedan od tih projekata je Smart kampus, centrala preduzeća Bečke mreže koje je odgovorno za snabdevanje grada strujom, gasom i grejanjem.

Smart kampus je otvoren 2016. godine i zapošljava 2.400 ljudi. U novu centralu su integrisane usluge koje su nekada bile raspoređene na deset različitih lokacija u gradu. Zatvaranje tih lokacija je imalo logističke prednosti, ali i pozitivan uticaj na životnu sredinu. Zgrada kombinuje pametnu tehnologiju, solarne panele i standarde pasivne kuće, pa je u proteklih pet godina smanjila emisiju ugljen-dioksida za 10.000 tona.

Povezana vest:  Predstava "DECA NA INTERNETU 2" 11. januara u Domu omladine

„Prilikom izgradnje centrale smo takođe vodili računa o životnoj sredini. U određenom segmentu transporta smo koristili železnicu umesto kamiona čime smo smanjili emisiju ugljen-dioksida za 55 tona“, objašnjava Gerhard Fida direktor Bečkih mreža. Solarni paneli koji su postavljeni na krovu zgrade proizvode 500 megavatsati struje godišnje koja se koristi za snabdevanje kancelarija i postrojenja, ali i punjenje električnih automobila u centrali.

Povezana vest:  Brigite Streler na čelu četiri filijale u regionu

Bečke mreže će do 2024. godine izdvojiti 346 miliona evra za finansiranje projekata koji će da doprinesu ostvarenju klimatskih ciljeva. Preduzeće je najveći austrijski snabdevač strujom, gasom i grejanjem.

PHOTO: Wiener Netze/David Bohmann i Wiener Netze / Manfred Tucherl