Vlada Arsenijevic 2 by Nebojsa Babic

Reizdanje ključnog romana 90-tih „U potpalublju“ Vladimira Arsenijevića

Izdavačka kuća Booka ima veliku čast da kao prvu knjigu u svojoj novoj ediciji 44°20°, posvećenoj kvalitetnoj domaćoj prozi, objavi reizdanje kultnog romana Vladimira Arsenijevića “U potpalublju” za koju je ovaj autora osvojio NIN-ovu nagradu.

Izdanje koje je pred nama je umnogome bogatije od svih prethodnih jer sadrži obiman predgovor autora koji pojašnjava okolnosti koje su dovele do nastanka ključnog romana 90-tih, hronologiju događaja iz vremena u koje je smeštena radnja romana i pogovor Teofila Pančića.

Roman “U potpalublju” imao je mnogobrojna domaća izdanja, u Srbiji je prodat u preko 20.000 primeraka, a preveden je i na dvadesetak svetskih jezika.

U_potpalublju_KORICEO ROMANU

Ponovni susret sa ovim romanom, nakon dugih sedamnaest godina, donosi mi zanimljive, čak donekle neočekivane spoznaje. U potpalublju je mogao zapravo biti mali ljubavni roman jednog beogradskog Holdena Kolfilda koji je, eto, ipak odrastao, šta god to značilo. Još više od toga, to je knjiga o našim porodicama, o sipljivoj, neupadljivoj boleštini očinsko-sinovljevskih ili majčinsko-kćerinskih odnosa iza koje tek ponekad prošikne neka neuporediva nežnost. O uzvišenosti roditeljske ljubavi koja se tako neverovatno, zapanjujuće, posramljujuće lako pretvori u nešto što zaliči na posvemašnju hladnoću, onda kada treba izabrati, recimo, između sina i Države. A državu poštujemo jer je se bojimo, iz čega nekako ispada da sina ne poštujemo, jer ga se ne bojimo dovoljno, mada se bojimo za njega. I o tome govori Potpalublje, ali bez nadobudne gorčine, onako kako treba govoriti o stvarima koje su duboko u nama, s kojima ne umemo izaći na kraj jer smo tako slabi i jer tako ne znamo ništa.

Povezana vest:  Odlaže se Noć muzeja

Kada danas mislim o Potpalublju, mislim na onaj metalni trbušni osećaj s kojim smo preživeli – to jest, ako smo preživeli – tu 1991. i godine koje su joj usledile, osećaj koji je Arsenijević izvanredno sublimirao u tom kratkom romanu, terapijski kompresovanom kao kakva tableta za smirenje.

Iz pogovora Teofila Pančića

„Veoma ličan, dirljiv roman. Arsenijević je emotivno angažovani, ironični i elokventni svedok spektakla zemlje koja proždire sopstveno srce.“

Povezana vest:  NAJBOLJI U GUARNERIUSU - jesenji ciklus koncerata najboljih studenata Fakulteta muzičke umetnosti u Beogradu

New York Times Book Review

Elegancija njegovog jezika je poput vatrometa na kiši. Bez sumnje ispisano srcem.“

Times Literary Supplement

Serbspotting“

Village Voice

Vladimir Arsenijević rođen je u Puli 1965. godine. Prvi roman U potpalublju (koji je ujedno i prvi deo predviđene tetralogije Cloaca Maxima) objavio je 1994. godine. Za tu knjigu dobio je NIN-ovu nagradu za roman godine. Roman U potpalublju preveden je na ukupno dvadeset jezika, dok je istoimena pozorišna predstava po motivima ovog kultnog romana devedesetih nagrađena Sterijinom nagradom 1997. godine. Sledeći Arsenijevićev roman Anđela – drugi deo ciklusa Cloaca Maxima – objavljen je 1997. godine.

Povezana vest:  Srpska umetnica, Katarina Zdjelar, u finalu Henkel Art.Award. 2012

Posle boravka u Meksiku (maj 1999. – septembar 2000.), Arsenijević 2001. godine objavljuje knjigu Meksiko – ratni dnevnik. Ilustrovani roman Išmail, koji je nastao u saradnji s Aleksandrom Zografom, izlazi 2004. godine, a 2008. godine izlazi i njegova peta knjiga, roman Predator koji je dobio Nagradu za najbolju knjigu u mreži javnih biblioteka Srbije. 2009. godine objavljuje i šesti naslov – zbirku eseja pod nazivom Jugolaboratorija.

Osnivač je regionalnog književnog festivala Krokodil, a kolumne i eseje redovno objavljuje u više štampanih i elektronskih medija u čitavom regionu.

Živi u Beogradu.