Jovan Tarbuk
bizarno plakat
Beogradski dizajner Jovan Tarabuk trijumfovao u Hrvatskoj
 
Jovan Tarbuk grafički dizajner iz Beograda dobitnik je nagrade za najbolji kazališni plakat (plakat za predstavu Bizarno)na 2. bijenalu kazališnog plakata u Varaždinu. Izložba se otvara 19. 11. 2011. u 12 sati u zgradi Hrvatskog narodnog kazališta u Varaždinu.  Jovan Tarbuk zadnjih godina postiže značajna društvena i stručna priznanja u delatnostima kao što su grafički dizajn i dizajn plakata. Godinama osvaja priznanja na domaćim festivalima, kao sto su Izložba pozorišnog plakata u okviru Sterijinog pozorja u Novom Sadu  I Izložba pozorišnog plakata u okviru festival Joakim Vujić u Kragujevcu. Takodje, bio je jedan od finalista ovogodišnjeg medjunarodnog takmičenja Hiiibrand ,za najbolji logo u 2010. godini, odrzanog u Kini, na kojem je učestvovalo više od  4000 radova iz celog sveta. Trenutno radi u Narodnom pozorištu u Beogradu. Nagradjeni plakat za predstavu Bizarno, Željka Hubača, Jovan je radio za Narodno pozorište iz Zenice.  Jovan priprema I svoju prvu samostalnu izložbu u Beogradu.
Na Prvom bijenalu održanom 2009. učestvovala su samo pozorišta iz Hrvatske. Pobednik je bio Vanja Cuculić iz Zagreba, čuveni  Hrvatski dizajner svetskog glasa,  s plakatom San Ivanjske noći za kazalište Gavella. To je bio početak. Ove godine poziv je usledio autorima iz celog regiona.
Varaždin je, uz Dubrovnik i Zagreb, grad s najdužom kazališnom tradicijom u Hrvatskoj. Isusovačko barokno kazalište delovalo je ovde bez prekida od 1636. do 1773., a prvo stalno profesionalno kazalište osnovano je 1898. Sadašnja kazališna zgrada koju je projektovao čuveni bečki arhitekta Herman Helmer podignuta je 1873. Najstarija sačuvana perioha u Hrvatskoj je perioha varaždinske predstave Alvaros Luna od 15. IX. 1710. Štampana je na latinskom u Gracu. Periohe su bile nešto kao plakat i program zajedno.
U drugoj polovini 20. veka, posebno od 1970-ih, varaždinsko Kazalište je prednjačilo u Hrvatskoj po savremenom kazališnom izrazu, ali i dizajnu. Od početka 1980-ih bila je popularna sintagma varaždinski kazališni plakat. Vremenski se to podudara s kazališno-dizajnerskim delovanjem akademskog slikara i dizajnera Gorana Merkaša (1950–1996), čije ime će nositi nagrada na Bijenalu za najbolji plakat. Merkaš je kontinuirano dvadeset godina kreirao za varaždinski HNK plakate i ukupni vizuelni identitet. Godine 1996. dobio je nagradu za najbolji kazališni plakat u Hrvatskoj. Kao slikar stekao je reputaciju vrhunskog majstora crteža.
Povezana vest:  Knjiga Razmišljajte poput monaha prodata u više od milion primeraka