walt_disney

Na današnji dan – 18. novembar

 

9 – Rođen je rimski car Tit Flavije Vespazijan (Titus Flavius Vespasianus) osnivač dinastije Flavija. Tokom vladavine od 69. do smrti 79. pokorio je Galileju i zauzeo krajeve oko Jerusalima. U Rimu je podigao Koloseum, Kapitol i Amfiteatar.

1477 – Engleski štampar Vilijam Keksten (William Caxton) izdao je u Vestminsteru prvu knjigu štampanu u Engleskoj na engleskom jeziku „The Dictes and Sayings of the Philosophers“.

1626 – Papa Urban VIII osveštao je baziliku Svetog Petra u Rimu.

1786 – Rođen je nemački kompozitor Karl Marija Fridrih Ernstfon Veber (Carl Maria Friedrich von Weber), tvorac nemačke romantične opere. Posebno je značajna njegova opera „Čarobni strelac“ kojom je prekinuo tradiciju italijanske opere i uveo romantizam u muzičko-scensku umetnost.

1860 – Rođen je poljski državnik, pijanista i kompozitor Ignac Jan Paderevski (Ignacy, Paderewski), profesor Konzervatorijuma u Varšavi. Od 1919. do 1921. bio je premijer i šef diplomatije, a 1940. predsednik Poljske (opera „Manra“, „Poljska fantazija“ za klavir I orkestar, jedna simfonija, klavirska dela, solo pesme).

1903 – SAD su s Panamom potpisale ugovor kojim su dobile neograničeno pravo korišćenja Panamskog kanala. Godine 1979. postignut je sporazum da Panama dobije potpuni suverenitet nad kanalom 31. decembra 1999.

1910 – U Meksiku je izbila seljačka revolucija čije su vođe bili Pančo Vilja (Pancho Villa) i Emilio Zapata. Tokom revolucije koja je trajala do 1917, poginulo je više od milion ljudi.

Povezana vest:  Na današnji dan - 26. jun

1918 – Belgijska armija je ušla u Brisel posle četiri godine nemačke okupacije u Prvom svetskom ratu.

1922 – Umro je francuski pisac Marsel Prust (Marcel Proust). Njegov književni postupak u ciklusu romana „U potrazi za izgubljenim vremenom“ (1913), i na planu sadržaja i na planu forme, zaokuplja pažnju književnih kritičara i istoričara tokom čitavog 20. veka. Smatra se da je, uz Kafku i Džojsa, Prustovo delo presudno uticalo na razvoj modernog romana u prošlom veku.

1928 – U filmu „Parobrod Vili“ prikazanom u Njujorku prvi put se pojavio Miki Maus (Mickey Mouse), popularni junak crtanih filmova Volta Diznija (Walt Disney).

1936 – Nemačka i Italija su priznale vladu generala Fransiska Franka (Francisco Franco) u Španiji.

1945 – Na prvim izborima u Bugarskoj posle Drugog svetskog rata, koje je opozicija bojkotovala, pobedio je Otečestveni front predvođen komunistima.

1956 – Umro je glumac Dobrica Milutinović, prvak Drame Narodnog pozorišta u Beogradu više od pola veka. Muzej pozorišne umetnosti I Savez dramskih umetnika Srbije su 1980. ustanovili nagradu za glumačko životno delo „Dobričin prsten“.

1969 – Modul američkog vasionskog broda „Apolo 12“ sa astronautima Čarlsom Konradom (Ćarles Conrad) i Alenom Binom (Alan Bean) spustio se na Mesec, kao drugi svemirski brod koji je tamo stigao sa Zemlje.

Povezana vest:  Na današnji dan - 9. mart

1978 – U Džonstaunu u Gijani 914 Amerikanaca pripadnika sekte „Hram naroda“ izvršilo je kolektivno samoubistvo. Oni su zajedno sa svojim vođom Džimom Džonsom (Jim Jones) popili cijanid izmešan sa voćnim sokom. Članovi sekte koji su odbili da uzmu otrov su ubijeni.

1991 – Nakon 86 dana opsade, pripadnici Jugoslovenske narodne armije ušli su u razrušeni Vukovar. U borbama sa hrvatskim snagama poginule su hiljade ljudi, među kojima veliki broj civila. Od 45.000 stanovnika, oko 10.000, koliko je ostalo u gradu, izašlo je iz podruma u kojima su proveli gotovo tri meseca.

1991 – Umro je čehoslovački državnik slovačkog porekla Gustav Husak, predsednik Čehoslovačke od 1975. Na čelo Komunističke partije došao je posle vojne intervencije Varšavskog pakta 1968, posle zbacivanja Aleksandera Dubčeka (Alexander Dubcek). Pod pritiskom javnosti 1989. je podneo ostavku.

1993 – Lideri Južne Afrike, crnci i belci, odobrili su Ustav kojim je označen kraj politike aparthejda u toj zemlji.

1999 – Na samitu OEBS u Istanbulu doneta je Povelja o evropskoj bezbednosti kojom su sukobi unutar država proglašeni za legitiman predmet brige međunarodne zajednice.

Povezana vest:  Na današnji dan 21. septembar

2002 – Umro je američki glumac Džejms Koburn (James Coburn) koji je najzapaženije uloge ostvario u filmovima „Naš čovek Flint“ i „Sedam veličanstvenih“.

2003 – Tribunal u Hagu je obelodanio optuznicu protiv bivšeg lidera samoproklamovane Republike Srpske Krajine (Hrvatska) Milana Babića za zločine protiv čovečnosti nad hrvatskim civilima 1991-92. godine. Babić je priznao krivicu i juna 2004. je osuđen na 13 godina zatvora. Dve godine kasnije izršio je samoubistvo u pritovoru Tribunala.

2003 – U Beogradu je održana poslednja sednica koalicije Demokratske opozicije Srbije, koji je prestao da postoji nakon raspisivanja parlamentarnih izbora za 28. decembar te godine. DOS je došao na vlast u Srbiji posle pobede na izborima 2000. kada je poražen bivši režim koji je oličavao haški optuženik Slobodan Milošević.

2004 – Predsednik Češke Vaclav Klaus je potpisao zakon kojim se nakon 140 godina ukida vojni rok, a od januara 2005. uvodi potpuno profesionalna vojska.

2004 – Rusija je formalno ratifikovala Protokol iz Kjota o globalnom zagrevanju, čime je omogućeno da taj međunarodni sporazum o zaštiti od zgađenja stupi na snagu februara 2005. godine.

2005 – Dvojica bombaša-samoubica izvela su akcije unutar šitskih džamija u istočnom iračkom gradu Kanaginu i usmrtila 74 čoveka.