Mentorska setnja 2

MENTORSKOM ŠETNJOM CENTROM BEOGRADA OTPOČEO JOŠ JEDAN CIKLUS PROJEKTA „PODELI SVOJE ZNANJE – POSTANI MENTORKA“
 
U subotu 19. novembra sa početkom u 11 časova održana je konferencija za novinare posvećena početku drugog ciklusa projekta „Podeli svoje znanje – postani mentorka“. Projekat zajednički realizuju Ambasada Sjedinjenih Američkih Država u Beogradu, Erste Banka i Evropski pokret u Srbiji, sa ciljem transfera znanja istaknutih i uspešnih dama Srbije mladim ženama koje su na početku svoje karijere.
„Dvadeset mentorki koje učestvuju u ovogodišnjem projektu potrudiće se da u narednom periodu na najbolji način prenesu svoja znanja i iskustva prijavljenim učesnicama. Biće nam zadovoljstvo da ove mlade žene motivišemo da ostvare svoje profesionalne ciljeve i tako zajedno menjamo svet na bolje jer promene počinju od pojedinca“, izjavila je Andrea Brbaklić, inicijatorka projekta u Srbiji, mentorka i direktorka Sektora komunikacija Erste Banke.
Svoje impresije o učešću u projektu, kao i o uspesima u radu sa svojom učenicom u prethodnom ciklusu, iznela je tokom konferencije glumica Mirjana Karanović: „Ovo je vrlo dragocen, koristan i osvežavajući program jer samo treba biti iskren i dobronameran, zbog čega sam bez razmišljanja odlučila da i ove godine preuzmem ulogu mentorke. Samo osoba puna životnog iskustva može biti pravi učitelj“
Prisutnima su se tom prilikom obratile i Anne Marie Moore, Ataše za kulturu u Ambasadi Sjedinjenih Američkih država, Svetlana Stefanović, menadžerka projekta u Evropskom pokretu u Srbiji i Gordana Čomić, narodna poslanica. One su istakle koliko je važno da se zajedničkim delovanjem pokaže moć koju žene imaju da transformišu društva širom sveta.
Nakon konferencije, mentorke i učesnice oba ciklusa projekta „Podeli svoje znanje – postani mentorka“, simbolično su prošetale od Terazija do Kalemegdana, i tokom šetnje razgovarale o problemima i  izazovima sa kojima se susreću u poslovnom i privatnom životu. To je bio samo jedan u nizu mnogobrojnih planiranih susreta, tokom kojih će, do maja 2012. godine, mentorski parovi imati priliku da podele svoja iskustva, znanja i ambicije. U okviru drugog ciklusa projekta, planirane su i radionice na kojima će učesnice imati mogućnost da unaprede veštine javnog nastupa, komunikacije i prezentovanja ideja, koje su neophodne za uspešniji rad.
Koncept mentorske šetnje potekao je od bivše vlasnice Oksigen media, Džeraldine Lejborn (Geraldine Layborne). Zahvaljujući njoj, šetnje su veoma brzo postale zastupljene širom Sjedinjenih Američkih Država i tako inspirisale učesnice programa „Globalno žensko mentorsko partnerstvo“ da ih organizuju i u svojim zajednicama. Prve mentorske šetnje, održane 29. novembra 2008. godine na incijativu nigerijske liderke Lusi Kanu, rezultirale su izuzetnim uspehom uz odziv nekoliko stotina žena na četiri kontinenta. Iste godine, 25. decembra, održana je i prva mentorska šetnja u Srbiji.
Organizacija Vital Voices koordinira mentorske šetnje koje su danas organizovane u deset država u partnerstvu sa članicama svoje „Globalne liderske mreže“. Sve šetnje se događaju istog dana, ilustrujući tako posvećenost žena u razvoju globalnog liderstva.
Povezana vest:  17. Beogradska internacionalna nedelja arhitekture – BINA 2022 od 26. maja do 7. jula