A271466

Ekskluzivna tehnologija sekvencijalnog bi-turbo motora u Opel Insigniji

Opel nastavlja da unapređuje i usavršava svoju uspešnu perjanicu, Insigniju. U januaru 2012. godine Opel će kruinsati svoju ponudu dizel motora sa novim, dinamičnim i veoma ekonomičnim BiTurbo motorom. Novi dvolitarski CDTI agregat ne samo da razvija snagu od 143 kW/195 ks i obrtni moment od 400 Nm, već potrošnja goriva kreće od svega 4,9 litara na 100 kilometara (emisija 129g CO2 po km). Prema tome, Insignia BiTurbo je jedan od najekonomičnijih automobila srednje veličine.

Vrhunac četvorocilindričnog komonrejl motora je sekvencijalni dupli turbo sistem sa dve faze punjenja. Ova tehnologija je do sada bila ograničena na svega nekoliko skupljih brendova. Međutim, Opel je sada čini pristupačnom za širi segment klijenata. Kupci imaju mogućnost da kombinuju novi motor sa pogonom na prednje ili na sve točkove (AWD).

U novoj godini će biti i dodatnih inovacija u liniji Opel Insignia. Sada se svaka AWD verzija može naručiti sa supersportskom šasijom sa prednjim vešanjem iz modela Insignia OPC (Opel Performance Centre) sa podupiračem visokih performansi (HiPerStrut). To dinamiku vožnje čini još oštrijom. Pored toga, novi sistemi za pomoć vozaču zasnovani na radarima dodatno povećavaju bezbednost u Insigniji.

Inteligentna BiTurbo tehnologija poboljšava performanse i smanjuje potrošnju goriva

Novi dvolitarski BiTurbo CDTI motor od 143 kW/195 ks i obrtnim momentom od 400 Nm je dizajniran da obezbedi posebno agilne, osetljive i glatke performanse prilikom ubrzavanja. Insignia BiTurbo dostiže brzinu od 100 km/h za svega 8,7 sekundi, a maksimalna brzina mu je 230 km/h. Ipak, potrošnja goriva i emisija štetnih gasova ostaju izuzetno niski. Nočbek verzija sa pogonom na prednje točkove troši svega 4,9 litara dizela na 100 kilometara (129 g CO2/km). Sve verzije sa manuelnim menjačem su opremljene tehnologijom kreni/stani (Start/Stop), čineći Insigniju jednim od najekonomičnijih automobila srednje veličine.

“U ovoj klasi snage i obrtnog momenta uobičajeni izbor su šestocilindrični dizel motori kapaciteta od oko tri litara. Zahvaljujući BiTurbo tehonologiji, manji motori dostižu čak i veće kapacitete, dok potrošnju goriva i emisiju štetnih gasova smanjuju za 30 posto”, kaže glavni inženjer za Insigniju, Folker Šarf. “Ovo je odličan primer uspešnog “smanjenja” u Opelu.“

Sa sevkencijalnim punjenjem nema više kašnjenja turbine

U Insignijinom inovativnom BiTurbo sistemu dva turbo punjača različitih dimenzija rade ili odvojeno ili zajedno. Među svojim konkurentima, Opel je jedini proizvođač u segmentu automobila srednje veličine koji nudi ovaj sofisticirani sekvencijalni sistem turbo punjača u dizel motoru. Manji turbo punjač nudi veoma brzo ubrzanje pri malim brzinama motora. To znači da papučica gasa reaguje momentalno i sprečavaju se nepoželjni efekti kašnjenja turbine. Počevši od 1500 obrtaja, vozač već može da izvuče 350 Nm – prosečna cifra za obrtni moment za snažne dizel motore u automobilima srednje veličine.

Povezana vest:  GM prodao Saab holanskom proizvođaču luksuznih vozila

Pri srednjem broju obrtaja u minuti turbo punjači rade zajedno, s tim što veći turbo punjač vrši preliminarno sabijanje usisanog vazduha, pre nego što on bude potpuno kompresovan u manjem punjaču. Obilazni ventil pod konstantnom kontrolom prenosi deo izduvnih gasova u veći turbo punjač. Rezultat toga je da vozač uživa u moćnom ubrzanju.

Pri većem broju obrtaja (od oko 3000 ob/min) svi gasovi idu direktno u veći turbo punjač, održavajući nesmetan dotok snage pri većim brzinama. Glavni cilj razvoja dvolitarskog CDTI BiTurbo motora je bio da se osigura brzo razvijanje pritiska vazduha za punjenje pri malom broju obrtaja u minuti i povećanje osetljivosti papučice za gas pri srednjem broju obrtaja. Pri malom broju obrtaja, dodatni međuhladnjak, koji je ekskluzivno povezan sa malim turbo punjačem, omogućava hlađenje vazduha. Pri srednjem broju obrtaja, značajniju ulogu dobija veći i jači turbo punjač. Njegov veći mlaz vazduha se hladi pomoću većeg, tradicionalnog međuhladnjaka. Opel je prvi automobilski brend koji uvodi “dvostruki sistema hlađenja”.

Opel je dodatno poboljšao efikasnost motora primenivši svoju inovativnu Cleantech tehnologiju, koja kontroliše proces sagorevanja pomoću električnog sistema zatvorene petlje. Senzori instalirani na grejačima mere pritisak 130.000 puta u minuti, osiguravajući da motor uvek radi unutar optimalnog opsega koji obezbeđuje maksimalne performanse, kao i minimalnu potrošnju goriva i emisiju ugljen-dioksida. Treća generacija komonrejl sistema direktnog ubrizgavanja, koja funkcioniše pod pritiskom do 2.000 bari, prenosi gorivo do ultrapreciznih, piezoelektrično aktiviranih mlaznica, koje omogućavaju do osam ubrizgavanja po ciklusu rada motora. To osigurava veoma precizan proces sagorevanja sa minimalnom bukom i emisijom štetnih gasova.

Zahvaljujući novom vrhunskom dvolitarskom CDTI BiTurbo motoru, Opel Insignia se sada može pohvaliti sa spektrom četiri komonrejl turbo dizel motora sa direktnim ubrizgavanjem snage od 81 kW/110 ks do 143 kW/195 ks.

Povezana vest:  Salon automobila u Beogradu od 25. marta do 3. aprila

Ponuda bez pandana u segmentu automobila srednje veličine

Dok je cilj poboljšanja sprovedenih u porodici Insignia u septembru 2011. godine bio prvenstveno smanjenje potrošnje goriva najprodavanijih modela (novi 1.4 Turbo ecoFLEX benzinac sa emisijom od svega 134g/km CO2 i nova verzija motora od 118 kW/160 ks, 2.0 CDTI ecoFLEX sa emisijom od svega 115g CO2), nove karakteristike koje će se uvesti početkom 2012. godine ukrasiće Opelov najpoznatiji model vrhunskim kvalitetom i tehnologijama. Novi dvolitarski BiTurbo CDTI motor je dostupan u svim karoserijskim verzijama Insignije – hečbek sa četvora vrata, limuzina sa petora vrata i karavan Sports Tourer. Klijenti takođe mogu da biraju između šestostepenog manuelnog i automatskog menjača, kao i između pogona na prednje ili na sve točkove (sa zadnjim elektronskim diferencijalom za sprečavanje proklizavanja).

Vozna dinamika može dodatno da se poboljša pomoću opcionog mehatroničnog podesivog sistema šasije FlexRide. Ovaj nivo izbora je bez pandana u segmentu automobila srednje veličine.

Supersportska šasija sa podupiračem visokih performansi dostupna u svim modelima

Insignia 4×4

Još jedna bitna inovacija za sve verzije Insignije sa pogonom na sva četiri točka je opciona supersportska šasija. Ova tehnologija, koja je ranije bila ograničena na vrhunski model OPC (Opel Performance Centre) je sada dostupna širom segmentu klijenata. Paket uključuje mehatronički sistem FlexRide sa elektronskim sistemom podešavanja prigušenja, Brembo sistem kočnica visokih performansi i prednje vešanje sa podupiračem visokih performansi (HiPerStrut), koji nam je već poznat iz modela Insignia OPC sa 325 ks, a koji dodatno povećava preciznost upravljanja.

Novi sistemi za pomoć vozaču zasnovani na radarima dodatno povećavaju bezbednost

Nisu samo karakteristike koje poboljšavaju performanse naglašene: aktivna bezbednost je takođe znatno poboljšana zahvaljujući novom sistemu radara koji je smešten iza prednje rešetke hladnjaka. Kupci Insignije sada mogu da se opredele i za podesivi tempomat (Adaptive Cruise Control – ACC). Ovaj novi sistem održava izabranu brzinu tokom vožnje, s tim što automatski prilagođava brzinu vozila uslovima na putu, kako bi se osigurala predefisana razdaljina od vozila ispred. Dostupne su i druge funkcije u kombinaciji sa sistemom radara: sistem za praćenje razdaljine automobila (Following Distance Indication – FDI) vizuelno informiše vozača o razdaljini od automobila ispred; sistem upozorenja na frontalni sudar (Forward Collision Alert – FCA) daje vizuelni i zvučni signal koji upozorava vozača na predstojeći sudar sa automobilom ispred; sistem za kočenje zbog mogućeg sudara (Collision Imminent Braking – CIB) automatski smanjuje brzinu vozila ako se detektuje opasnost od sudara.

Povezana vest:  Vozači koji pod dejstvom alkohola izazovu saobraćajnu nesreću gube prava iz osiguranja

Opel Insignia dizel motori: Potrošnja goriva smanjena za 12 odsto

Tim Opelovih inženjera je unapredio postojeću ponudu dizel motora spremnih za 2012. godinu. Njihov cilj je bio da dodatno smanje potrošnju u emisiju ne utičući na izlaznu snagu motora. Krajnji rezultat je taj da su potrošnja goriva i emisija CO2 smanjene za 12 odsto. Međutim, stepen udobnosti za vozača i putnike je podignut jer su i motori postali tiši. Trio 2,0-litarskih motora Insignije je sada opremljen Start/Stop tehnologijom. Potrošnja goriva u motorima je redukovana za 0,6 litara na 100 km. Verzija 2,0-litarskog CDTI ecoFLEX motora sa 118 kW/160 ks troši samo 4,3l l/100 km, dok emituje samo 115 g/km ugljen-dioksida. U međuvremenu, njegov parnjak sa 81 kW/110 ks troši 4,4 l/100 km sa samo 116 g/km.

Veća efikasnost i manja emisija usled bolje kontrole sagorevanja

Sve verzije 2,0-litarskog CDTI motora na Insigniji su opremljene inovativnom „Clean Tech“ tehnologijom. Proces sagorevanja je optimizovan senzorima pritiska integrisanim u cilindar. Krajnji rezultat je značajno smanjenje azotnih oksida i čestica čađi, dok u isto vreme ostvaruju optimalnu uštedu goriva. Svi 2,0-litarski CDTI motori su opremljeni elektronski kontrolisanim kruženjem izduvnih gasova. To znači da se izduvni gas koji je ohlađen potom vraća u proces sagorevanja, što rezultuje nižom emisijom ugljenika. Pored toga, ležajevi dvostruke bregaste osovine su zamenjeni igličastim ležajevima, te se time postiže smanjenje trenja i potrošnje.

Uglađeniji, tiši rad

Opelovi inženjeri su se usredsredili na strategiju ubrizgavanja goriva kao načina da se izbore sa tipičnom bukom i vibracijom povezanim sa dizel motorima. Poboljšanja su najprimetnija u području delimičnog opterećenja. Komon-reil sistem treće generacije radi sa pritiskom ubriugavanja do 1.600 bara. U isto vreme, elektromagnetski kontrolisane brizgaljke dozvoljavaju višestruka ubrizgavanja tokom jednog ciklusa. Ovo obezbeđuje veoma preciznu kontrolu sagorevanja. Unapređena kinematika između klipa i klipnjače, kao i revidiran pogon ventila takođe redukuju mehaničku i buku prilikom sagorevanja. Na rezonancu je odgovoreno pojačanom krutošću komponenti motora. Motori se dodatno izoluju od buke.