SVETSKO PRVENSTVO U GREPLINGU

Rajačiću tri medalje

grepling_SADU Kaliforniji je završeno svetsko prvenstvo u greplingu. Na šampionatu je nastupalo trojica srpskih takmičara a na Floridi je medalje osvojio Aleksandar Rajačić (do 74 kg) a pored njega učestvovali su Srđan Klisarić (do 120 kg) i Aleksandar Milićević (do 66 kg).

Rajačić je osvojio tri medalje. Pored takmičara preko bara nelaze se Dalibor Perović, selector neolimpijskih disciplina I Mladen Kecman vođa puta I generalni sekretar RSS:

Rajačić je osvojio medalje u kategoriji do 74 kilograma i to bronzanu medalju sa GI (sa kimonom), u apsolutnoj kategoriji Rajačić je u no GI (bez kimona) bio je treći a u apsolutnoj kategoriji GI bio je drugi.

Peto mesto zauzeo je Milićević, kao i Klisarić.

-Dugo smo se pripremali za ovo takmičenje, naporno smo radili i trud se na kraju isplatio. Pred polazak na put obećao sam jednu medalju, a nadao sam se za dve, međutim, na našu radost i na radost celog srpskog rvačkog sporta kao i srpskog naroda, uzeli smo tri medalje i dva peta mesta. To je odličan rezultat. Verovatno bi bilo i bolje, ali momci su bili jako umorni od puta, 25 sati leta i velika vremenska i temperaturna razlika, tako da jedan dan pred meč nije bio dovoljan da se naši borci odmore i oporave od napornog puta i da se aklimatizuju. Prvog dana takmičenja nije krenulo na dobro i u prvim borbama došao je do izražaja umor naših momaka, gde je Rajačić u kategoriji do 74 kg No Gi (bez kimona) odmah ispao u prvom kolu iako nije bilo razlike u kvalitetu boraca od kojeg je izgubio. Više bi se reklo da ga je savladao umor, dok su Klisarić, do 120 kg No Gi i Milićević do 66 kilograma No Gi u prvom kolu izgubili od Amerikanaca koji su kasnije došli do prvog mesta u ovim kategorijama i odvukli ih u repasaz. U borbi za treće mesto do 120 kg No Gi, Klisarić je izgubio na poene od znatno lošijeg protivnika takođe Amerikanca i tako ostao na petom mestu, jer je potcenio protivnika i mnogo opušteno ušao u borbu za medalju, sto je Amerikanac iskoristio i Klisarićevu nepažnju krunisao je medaljom za SAD – rekao je Perović.

Povezana vest:  SP LAS VEGAS, Štefanek treći, danas Fris, Maksimović, Balo

Prvi strateg neolimpijskih disciplina nastavio je:

-U borbi za treće mesto do 66 kg No Gi, Milićević je izgubio jer nije pružio maksimum koji može. Znam i ubeđen sam da može više i bolje od petog mesta. Ovo mu je drugi put da mu medalja izmakne ispred nosa, ali nijanse su u pitanju, posustao je pred sam kraj borbe, savladao ga je umor, dugačak put i skidanje viška kilograma. Siguran sam da će se sledeće godine i on okititi svetskom medaljom. Sledećeg dana imali smo sreće jer je proradio Aleksandar Rajačić. U kategoriji do 74 kg Gi (sa kimonom) prvu borbu izgubio je od Švajcarca Mettler Petera, koji je na kraju bio prvak sveta u ovoj kategoriji, a za treće mesto savladao je Šveđanina Sanoberga Christiana, bez većih poteškoća. Smatram da je u borbi sa Švajcarcem Mettlerom Rajačić vidno oštećen te da je Mettler iz Rajačićeve akcije dobio bod, koji nije trebao dobiti odmah u prvoj minuti borbe, nakon cega je Svajcarac celu borbu bio pasivan i nije za to dobio nijednu opomenu, a u trecoj minuti borbe kada je Rajačić napravio akciju sudija je bez ikakvog razloga prekinuo meč, otišao za sudijski sto nešto popričao sa kolegom i vratio ih u početnu poziciju. Mec se i završio sa 1:0 za Mettlera i ako je trebalo biti 2:0 za našeg borca, sto bi ga odvelo u finale i verovatno umesto bronze bi se okitio zlatom.

Povezana vest:  PRVA RVAČKA LIGA SRBIJE, Pobede Partizana, Radničkog i Proletera, Krstaši sutra u Šapcu

Oko mečeva Rajačića u apsolutnoj kategoriji Perović je rekao.

-Rajačić se borio i u apsolutnoj kategoriji No Gi i Gi. U open No Gi, u konkurenciji 17 takmičara zauzeo je treće mesto. Izgubio je od teškaša Anundson Kelly iz SAD koji je bio prvi u Open No Gi, a u borbi za treće mesto savladao je protivnika od 136 kg iz Senegala Noiaye Malick, i to je bio spektakularan meč. Rajačić je krenuo odmah u napad na „King Konga“ iz Senegala, nije mogao napraviti akciju niti polugu niti davljenje na čoveku čija je ruka kao obim struka našeg takmičara, ali je napadao kao osica i Senegalac je sve vreme bio pasivan. Da se ne bi ponovila situacija kao sa Mettlerom, pobunio sam se i žestoko protestvovao na sudije da se Senegalcu da opomena, a našem takmičaru poen. Sudije su reagovale ispravno i naš takmičar je dobio pen sa kojim je pobedio diva iz Senegala i uzeo drugu bronzu za Srbiju. Reakcija sudija je bila i prema meni jer sam zbog burne reakcije dobio žuti karton, ali nam je taj žuti karton doneo medalju., U Open Gi od 13 takmičara naš Aca je uzeo drugo mesto. Lako se prošetao kroz grupu pobedivši Senegalca, Amerikanca i Austrijanca, a u poslednjem meču na takmicenju, u finalu Open Gi izgubio je od Brazilca koji je teži 10 kilograma, izgubio je na poene 3:0, Bila je to odlična borba i detalji su odlučili prvaka sveta. Nas Rajačić se okitio sa tri medalje.Bilo je jako teško u ovako jakoj konkurenciji u Americi gde je ovaj sport jedan od vodećih napraviti ovako dobar rezultat. Najjači borci sveta su se okupili na jednom mestu, kvalitet boraca je neizostavan, ali naši momci su pokazali da mogu i protiv ovako jake konkurencije da ostvare ovako dobar rezultat. Pošto će sledeće prvenstvo sveta biti organizovano kod nas u Beogradu, tu očekujemo još bolje rezultate – rekao je na kraju Perović.

Povezana vest:  PRVA RVAČKA LIGA, Proleter i Partizan sigurni, ko ide u Plej of?!

Selektor Perović na kraju je dodao:

-Dve bronzane, jedna srebrna medalja i dva peta mesta je odličan rezultat. Ponosan sam na momke i ponosan sam što nosimo tri medalje za Rvacki savez Srbije i za ceo Srpski narod.