JoBulani lopta 1SVETSKA PRVENSTVA ISTORIJAT

Italija – Brazil (3:2), utakmica veka

Pregled 10 najbolji mečeva svih 18 dosadašnjih Mundijala, prema rezultatima ankete koju je po završetku prvenstva sveta u Nemačkoj 2006. godine organizovala FIFA, izgleda ovako: 1. Italija – Brazil 3:2, SP Španija 1982, druga faza takmičenja

Meč prepun drame, fantastičnih golova, briljantnih golmanskih odbranama obeležio je italijanski super heroj Paolo Rosi.

Brazil je u Španiju stigao sa ekipom za koju mnogi i danas smatraju da je najbolja u prebogatoj fudbalskoj istoriji te zemlje i niko nije sumnjao u siguran trijumf -karioka-.

Međutim, na putu do šampionskog trofeja isprečio im se sjajni gogletar Rosi, koji ih je sa tri gola poslao kući. 2. Zapadna Nemačka – Francuska 5:4 (jedanaestercima), SP Španija, polufinale

Fantastičan triler meč u kome su nemačka disciplina i upornost odneli pobedu nad francuskim stilom i šarmom.

Kontorverzni duel dva velika protivnika obilovao je preokretima, sjajnim golovima i lucidnim potezima. Nakon 1:1 u regularnih 90 minuta, Francuska je u prvom produžetku uspela da povede sa 3:1, ali je nemački tim pokazao neverovatan duh i uspeo da izjednači rezultat, a onda je u penal drami, tek nakon šeste serije, uspeo da obezbedi plasman u finale svetskog šampionata. 3. Italija – Zapadna Nemačka 4:3, SP Meksiko 1970, polufinale

Povezana vest:  Hut doneo preokret Stouku

Uzbudljiv i dinamičan meč dva sjajna tima. Nemci su u produžetku drugog poluvremena uspeli da izjednače na 1:1, a onda su igrači oba tima u dodatnih 30 minuta postigli još pet golova. Nemačka je prvo povela sa 2:1, zatim je uspela da izjednači rezultat na 3:3, a konačan rezultat od 4:3 postavio je legendarni Đani Rivera u šestom minutu drugog produžetka. 4. Francuska – Brazil 4:3 (jedanaesterci), SP Meksiko 1986, četvrtfinale

Izvanredan duel ekipa koje su igrale najlepši fudbal tog doba. Sjajna Platinijeva generacija uspela je da odoli brazilskom timu snova koji su predvodili Ziko, Kareka i Sokrates. Nakon više od dva sata igre prepune dobrih akcija, neverovatnih trikova fudbalskih velemajstora, rezultat je bio 1:1, a “trikolori” su boljim izvođenjem jedanaesteraca uspeli da se plasiraju među četiri najbolja tima na meksičkom Mundijalu. 5) Engleska – Zapadna Nemačka 4:2, SP Engleska 1966, finale

Najbolji finalni meč u istoriji svetskih šampionata. Nemci su šokirali prepuni “Vembli” golom u 89. minutu, kojim su izjednačili rezultat na 2:2, ali im je u dodatnih 30 minuta slavljaničku atmosferu sa dva gola povrartio Džef Harst.

Povezana vest:  Vučić: Zvezda je dužna preko 60 miliona evra

Pogodak kojim je u 102. minutu doveo “Gordi Alibon” u vođstvo od 3:2 najkontroverzniji je gol u istoriji svetskih šamipionata, a sporenja da li je lopta prešla liniju nakon što se od prečke odbila do zemlje traju i danas. 6. Zapadna Nemačka – Mađarska 3:2, SP Švajcarska 1954, finale

Meč u kojem niko nije računao na Nemce. Mađarska “laka konjica”, predvođena Puškašem, više od četiri godne nije znala za poraz, a u prvoj fazi takmičenja deklasirala je Zapadnu Nemačku čak sa 8:3.

Kada su Mađari nakon samo osam minuta finalnog susreta poveli sa 2:0 mnogi su bili sigurni da se Nemcima sprema nova katastrofa. Disciplina, upornost i borbenost koju su igrači “elfa” pokazali u tom meču zadivili su svet, a njihov konačan trijumf od 3:2 u fudbalskoj javnosti odjeknuo je poput eksplozije bombe. 7. Portugalija – Severna Koreja 5:3, SP Engleska 1966, četvrtfinale

Dvoboj dva debitanta na šampionatima sveta obeležio je prvenstvo u Engleskoj. Nakon senzacionalne eliminacije Italije u prvoj fazi takmičenja, izgledalo je da će ekipa iz Azije napraviti još jedno čudo. Nakon samo 20 minuta Korejci su vodili sa 3:0, ali je tada na scenu stupio Euzebio i sa četri gola bio inicjator fascinantnog portugalskog preokreta. 8. Mađarska – Urigvaj 4:2, SP Švajcarska 1954, polufinale