juznakoreja_japan_worldcup_2002SVETSKO PRVENSTVO – JAPAN-JUŽNA KOREJA-2002

 

Dve zemlje domaćini – prvi i poslednji put

 

Čelnici FIFA prilikom donošenja odluke o domaćinu 17. prvenstva sveta u fudbalu napravili su dva presedana, prvi put u 72. godišnjoj mundijalskoj istoriji šampionat je dodeljen Aziji, a čak dve zemlje dobile su zadatak da organizuju takmičenje.

Eksperiment ljudi koji kreiraju politiku svetskog fudbala doneo je polovičan rezultat, interesovanje u Aziji za fudbalske utakmice prevazišlo je očekivanja, ali se rivalstvo između Japana i Južne Koreje ispoljavalo u svakom segmentu, što se odrazilo i na kvalitet organizacije prvenstva.

Poučena tim iskustvom FIFA je dve godine po završetku prvenstva napravila promene u Statutu, koje su otklonile svaku mogućnost da dve zemlje ponovo zajednički organizuju šampionat.

Kao tehnološki izuzetno napredne i veoma bogate zemlje Japan i Južna Koreja uložile su ogromne napore i veliki novac da nadmaše sve dosadašnje organizatore. Utakmice su igrane na čak 20 modernih stadiona, od kojih je većina izgrađena specijalno za prvenstvo sveta, a najnovija tehnička dostignuća imala su primenu skoro na svakom koraku.

Šampionat u Japanu i Južnoj Koreji protekao je u dominaciji Brazilaca, koji su do trofeja stigli sa svih sedam pobeda, dok su se neverovatna iznednađenje ređala iz dana u dan, o čemu svedoči i činjenica da su plasman u četvrtfinale obezbedile četiri selekcije na koje niiko nije „tipovao“ pre početka prvenstva (Turska, Južna Koreja, Senegal i SAD).

Branilac titule svetskog prvaka Francuska posrnuo je već na prvom koraku. U duelu sa Senegalom, iako su na prvenstvo stigli u najjačem sastavu „trikolori“ su izgubili sa 1:0, a potom su, nakon nerešenog rezultata sa Urugvajem, poraženi i u duelu sa Danskom, pa su šampionat, kao poslednjeplasirana ekipa u grupi, završili već u prvoj fazi takmičenja.

Povezana vest:  Lev navijačima: Svi smo mi šampioni

Neprijatno iznenađenje doživeli su i Argentinci, koji su na prvenstvo stigli možda i kao glavni favoriti za šampionsku titulu. „Gaučosi“ su prvenstvo počeli pobedom nad Nigerijom, a onda su im stari mundijalski rivali Englezi, minimalnom pobedom, naplatili samo deo dugova za gorke poraze na prethodnim šampionatima. Nakon samo nerešenog rezultata sa Švedskom Argentinci su morali da se vrate kući, gde su im navijači priredili „vruć“ doček, optužujući ih da su kukavice i izdajnici.

Favoriti iz Evrope Portugalija, koju je predvodio iskusni Luis Figo i Poljska doživeli su debakl u „D“ grupi, gde su prolaz u osminu finala izborili autsajderi Južna Koreja i SAD.

Prolaz u drugu fazu najlakše je izborio Brazil, sa sve tri pobede, uz čak 11 postignutih golova. Nakon furioznog starta i trijumfa od neverovatnih 8:0 nad Saudijskom Arabijom, Nemci su usporili u duelima sa Irskom i Kamerunom, pa su, takođe sa 11 postignutih golova, ali i dva boda manje od „karikoa“, stigli do 16 najboljih.

Iznenađenja su nastavljena i u osmini finala, a najveći šok doživeli su Italijani. U duelu sa suorganizatorom prvenstva Južnom Korejom „azuri“ su najavljivali rutinsku pobedu, ali su morali da se suoče sa neočekivanom eliminacijom. Italijani su do 88. minuta vodili sa 1:0, ali su onda primili gol, a zatim ih je ‑zlatnim golom_ u 117. minutu An Jung Hvan poslao kući.

Povezana vest:  SP JUŽNA AFRIKA, Južnoafrikanci će podržati Ganu u četvrtfinalu

Senegal je, nakon pobede nad svetskim šampionom, novo veliko iznenađenje napravio u osmini finala trijumfom nad Švedskom, dok je selekcija SAD pobedila Meksiko, koji je bio uveren da će stići do osam najboljih na prvenstvu sveta.

Tvrdnje da je pobedom nad Italijom dostigla maksimum, Južna Koreja je demantovala u četvrtfinalnom duelu sa Španijom. Domaćini takmičenja čak 120 minuta uspešno su odolevali favorizovanim igračima „crvene furije“, a onda su bili uspesnsiji izvođači jedanaesteraca i postali prvi tim van evropskog i južnoameričkog kontinetna koja je stigao do polufinala.

Plasman u polifinale, nakon dve minimalne pobede od 1:0, nad Paragvajem i SAD obezbedili su i Nemci, Turska je u četvrtfinalu zaustavila Senegal, dok je Brazil posle lake pobede u osmini finala nad Belgijom, golovima Rivalda i Ronaldinja sa skoro 40 metara iz slobodnog udarca preokrenuo rezultat u susretu sa Englezima.

Polufinalni dueli završeni su identičnim rezultatom. Nemačka je golom Mihaela Balaka savladala Južnu Koreju, dok je Brazil pogotkom razigranog i nadahnutog Ronalda došao do pobede nad Turskom, pa su dva najuspešnija tima svih dosadašnjih mundijala stigla do svog prvog meča na prvenstvima sveta.

Povezana vest:  Vilotić u idealnom timu švajcarske Superlige

Brazil je u odlučujuću utakmicu za šampionsku titulu ušao kao favorit, ali je do pobede stigao zahvaljujći najboljem nemačkom igraču na šampionatu, golmanu Oliveru Kanu. Brazil je postepeno lomio otpor „pancira“, pa je tek u drugom poluvremenu, zahvaljujući Ronaldovoj veštini, ali i Kanovoj nespretnosti, stigao do golova u 67. i 79. minutu.

Na opšte iznenađenje umesto Ronalda, koji je sa osam postignutih golova bio najbolji strelac turnira, Kan je izabran za najboljeg igrača čitavog turnira i postao prvi golman koji je dobio to priznanje.

Reprezentacija Jugoslavije, nakon skromnih igara na Mudnijalu u Francuskoj, nije uspela da se izbori za nastup u Japanu i Južnoj Koreji.

U ne preterano jakoj grupi, u kojoj su im konkurenti bili Rusija, Švajcarska, Slovenija, Farska Ostrva i Luksemburg, igrači našeg tima zauzeli su tek treće mesto.

„Plavi“ su poraz doživeli samo u duelu sa Rusijom na svom terenu, kada je selektor Milovan Đorić, pri vođstvu protivnka od 1:0, izvođenjem dvojice napadača iz igre, odlučio da „brani“ rezultat, a bez plasmana na 17. po redu Mundijal ostali su zbog čak četiri nerešena rezutlata.

Rukovodstvo nacionalnog Saveza, kao i u prethodnom ciklusu, ponovo je eksperimentisalo sa selektorom, pa je kvalifikacije na toj poziciji počeo Ilija Petković, koga je zamenio Đorić, dok je poslednje utakmice sa klupe vodila selektorska komisija u čijem su sastavu bili Vujadin Boškov, Ivan Ćurković i Dejan Savićević.