Lionel-Messi_2Barselona srušila kraljevski Real
U 31. kolu španskog fudbalskog šampionata Barselona je na Santijago Bernabeu savladala Real Madrid sa 2:0 (1:0) i napravila veliki korak prema odbrani šampionske titule.
Real je prošlog leta uložio u obnovu ekipe više od 200 miliona evra, ali izgubio je ove sezone i drugi El Clasico. Posle 1:0 na Nou Kampu, sada je Barselona na Santijago Bernabeu bila uverljivija i slavila je sa 2:0. Bio je to 160. ligaški susret dva najtrofejnija i najbogatija španska kluba, a 62. trijumf katalonskog ponosa (68 pobeda ima Reala).
Podatak da je desetak minuta pre kraja 160. El Clasica Santiago Bernabeu ostao napola prazan jasno govori da su navijači Reala poraz Barsa doživeli kao veliku sramotu i nisu hteli da prisustvuju kraju blamaže godine.
Trojac Messi – Xavi – Pedro bio je nerešiva enigma za odbranu Reala koja je, izuzmemo li Cassilasov trud da spreči potpunu katastrofu, izgledala smešnom pored najboljeg veznog reda na svetu.
Dva mega tima, u kojima nije bilo povređenih Kake i Ibrahimovića, u prvih 45 minuta nisu pružile spektakularan fudbal. Bila je to borba za svaki santimetar terena, a ukupno je s obe strane upućen samo po jedan šut ka golu. Gostima je taj jedan šut bio sasvim dovoljan da povedu. Bilo je to u 33. Minutu. Barsea je odigrala čudesnu akciju, Xavi je potkopao loptu preko Realove odbrane, Messi je utrčao, oslobodio se Albiola i progurao loptu pored nemoćnog Casillasa. Argentincu je to bio jubilarni 40. gol za Barselonu ove sezone u svim takmičenjima, a 27. u prvenstvu čiji je strelac broj jedan. Što se tiče skora u derbijima to je ukupno sedmi njegov gol u tri od poslednja četiri El Clasica.
U nastavku je Real šutirao sa svih pozicija (C. Ronaldo, Gago, Higuain), ali Barselona je u 56. minutu još jednom pokazala kako se jednostavno može doći do pogotka. Bila je to još jedna briljantna lopta Xavija, a Pedro je bio nepogrešiv u situaciji „jedan na jedan“ sa domaćim golmanom.
Do kraja utakmice Rafaelu van der Vaartu je Valdez odbranio zicer, ali Casillas je dva puta nadmudrio Messija i tako spasao kraljevski klub još veće bruke i sramote.
Kada je gost pobeđivao u El Clasicu u većini slučajeva je i osvajao prvenstvo. Sada Barcelona ima 80 bodova, tri više od Reala, a do kraja je ostalo još sedam kola.