Srb Lit 4 juniori 2012

Juniori bez finala

Reprezentacija Srbije zabeležila je poraz u polufinalu Evropskog prvenstva koje se održava u Litvaniji i Letoniji za igrače do 18 godina. Izabranici selektora Dejana Mijatovića  izgubili su bitku za finale od selekcije Litvanije, jednog od domaćina šampionata. Srpski košarkaši imali su sjajnu priliku da se plasiraju na završnu predstavu, ali nedostatak koncentracije u samoj završnici koštao ih je pobede: Litvanija U18 – Srbija U18 69:67 (21:15, 17:20, 14:16, 17:16).

Početak nije bio dobar za juniore Srbije. Promašili su prvih sedam pokušaja iz igre, ali i pored toga imali su aktivan rezultat, čak su i dva puta vodili (3:2, 5:4). Do prve osetnije prednosti Litvanci su došli u sedmom minutu (15:9). Kao i u prvom međusobnom duelu srpski košarkaši su u prvoj četvrtini imali najveće probleme pri šutu iz igre (5-14), zbog čega su i završili tu deonicu sa minusom od šest poena (21:15). Izabranici selektora Dejana Mijatovića  krenuli su angažovanije na početku druge četvrtine, posebno u odbrani, ne dozvolivši protivniku da postigne koš skoro tri minuta, ali to nisu umeli da materijalizuju u fazi napada. Litvanci serijom od 7-2 dolaze do najveće prednosti od 31:23, ali se srpski košarkaši tada bude. Luka Anđušić  je u 17. minutu prvom trojkom u međusobnim duelima na ovom šampionatu najavio rezultatski priključak, a Đoko Šalić  je posle uspešnog kontranapada smanjio na 31:28. Nastavili su juniori sa angažovanim pristupom, koji im je 2:12 minuta pre kraja poluvremena doneo novo vođstvo (32:31). Litvanija je ipak imala više koncentracije u završnici i na veliki odmor otišla je sa prednošću od 38:35.

Na početku drugog poluvremena Srbija pravi seriju od 6-0 i dolazi do prednosti od 41:38. Nisu se dali ni domaćini i serijom 4-0 povratili su prednost. Usledio je period rastrzane igre, sa dosta izgubljenih lopti, u kojem su se bolje snašli Litvanci i u 27. minutu došli do pet poena viška (48:43). Luka Anđušić  je sa pet poena u finišu treće četvrtine doprineo da pred poslednji period imamo samo poen zaostatka (51:52). Kapiten Nikola Janković  na samom startu poslednje deonice doneo je prednost Srbiji od 53:52, a ubrzo je dao koš za tri poena razlike – 57:54. Reprezentacija Srbije nastavila je sa čvrstom igrom u odbrani i 5:36 minuta pred kraj došla je do najveće prednosti od osam poena – 62:54. Međutim, nije moglo bez drame, pošto se u poslednja dva minuta ušlo sa samo poenom razlike za Srbiju – 64:63. Da stvar bude još gora kapiten Nikola Janković  dobio je petu ličnu grešku i morao je da napusti parket. Njegova zamena Mihajlo Andrić  pogodio je trojku na 1:09 minuta pred kraj, za 67:65. Ipak, Litvancima je pripala završnica, postigli su četiri poena, Srbija nijedan i na kraju je domaćin otišao u finale.