SRBvsFRA-slavljeJUNIORKE – XXIV EP 2014. – KVALIFIKACIJE
Srbija – Francuska 3:0, juniorke Srbije 15. put na Prvenstvu Evrope

Juniorke Srbije izborile su 15. put učešće na Prvenstvima Evrope, pošto su osvojile prvo mesto na turniru B grupe kvalifikacija za XXIV EP 2014. Srbija je večeras, u Rumi, u utakmici poslednjeg, 3. kola, savladala Francusku sa 3:0, po setovima 25:23, 25:19 i 27:25, posle 87 minuta igre.
Utakmicu u dvorani SPC „Ruma“ posmatralo je 1200 gledalaca, a sudili su Tibor Eva iz Mađarske i Martin Janakijev iz Bugarske.
Juniorke Srbije, aktuelne vicešampionke Evrope, igraće na šampionatu u Finskoj i Estoniji. Izabranice Marijane Boričić maksimalno su porazile Francusku, u odlučujućoj utakmici u Rumi. Počela je Srbija odlično, pa se činilo da će imati lak posao. Ipak, Francuska je pokazala da je kvalitetan rival, pa je Srbija uz dosta muka okončala meč bez izgubljenog seta.
Posle početnih 2:2, Srbija je, na servis Bojane Milenković, osvojila pet uzastopnih poena i povela sa 7:2, odnosno 8:3 na prvom tehničkom tajm – autu. Posle predaha, na servis liniju je stala Maja Aleksić, pa je rival, kao juče Letonija, bio u velikim problemima. Prvi vođstvu Srbije od 10:3, Gael le Drulek, selektor Francuske je zatražio tajm – aut, ali je Aleksićeva nastavila sa odličnim servisima, a Srbija ukupnom serijom 4:0 stigla do vođstva od 12:3. Dočekale su i Francuskinje svojih „pet minuta“, pa su smanjile na 14:9, pa je Marijana Boričić tražila 30 sekundi odmora. Na drugom tehničkom odmoru Srbija je vodila sa 16:10. Posle tehničkog tajm – auta, Francuska je naravila seriju 3:0, smanjila na 16:13, pa je Marijana Boričić zatražila i drugi trenerski tajm – aut u prvom setu. Buzinak je odlično servirala u tim trenucima, pa su Francuskinje smanjile na 16:14, da bi Srbija konačno osvojila poen i povela sa 17:14, ali je Francuska stigla na samo poen zaostatka – 17:16. Izjednačile su Francuskinje na 18:18, kada je Brđovićeva zamenila Vignjevićevu na poziciji tehničara. Vodila je Srbija sa 19:18, a Francuska sa dva vezana poena stigla do prvog vođstva na utakmici – 20:19, a zatim i sa 22:20, kada se Vignjevićeva vratila na teren. Izjednačila je Srbija na 22:22, a Drulek je zatim zatražio drugi tajm – aut u prvom setu. Posle predaha, Milenkovićeva blokom dovodi Srbiju u vođstvo od 23:22, a posle odličnog servisa Marinkovićeve i greške Francuskinja, Srbija je stigla do dve vezane set lopte – 24:22. Nije Srbija iskoristila prvu, ali jeste drugu za konačnih 25:23 i vođstvo od 1:0 u setovima.
Na početku drugog seta se vodila izjednačena borba za svaki poen, a ekipe su se smenjivale u vođstvu. Pri rezultatu 5:5 povredila se Lara Davidović (koleno), korektor Francuske, posle sudara sa Buzinak. Na prvom tehničkom odmoru bilo je 8:7 za Srbiju. Izjednačila je Francuska na 8:8, a Srbija zatim povela sa 11:8, kada je Drulek tražio tajm – aut. Povela je Srbija sa 16:10, a Francuska smanjila na 16:12. Vodila je Srbija sa 19:13, kada je Drulek tražio tajm – aut. Imala je Srbija zatim i sedam poena prednosti, 21:14, ali je Francuska smanjila na 21:16, kada je Marijana Boričić tražila 30 sekundi predaha. Usledila su dva vezana poena Srbije za prednost od 23:16, da bi Francuska smanjila na 23:19, a Srbija zatim sa dva uzastopna poena završila set sa 25:19 i povela sa 2:0 u setovima.
Povela je Srbija sa 1:0 u trećem setu, a Francuska preokrenula na 3:1, pa 6:3, odnosno 8:5 na prvom tehničkom tajm – autu. Vodila je Francuska sa 9:5, a Srbija smanjila na 9:8. Usledio je odgovor Francuskinja, koje su serijom 3:0 stigle do prendnosti od četiri poena, 12:8, pa je Marijana Boričić tražila 30 sekundi odmora. Posle tajm – auta, Srbija je osvojila tri uzatopna poena i smanjila na 12:11. Povela je Francuska sa 13:11, pa 14:12, a Srbija izjednačila na 14:14, da bi na drugom tehničkom tajm – autu bilo 16:15 za Francusku. Serijom 3:0 Srbija stiže do vođstva od 18:16, pa je Drulek morao da zatraži tajm – aut. As servisom Boškovićeve Srbija dolazi do tri poena viška – 19:16. Održavala je Srbija prednost do 21:18, kada je Francuska sa dva uzastopna poena smanjila na 21:20. Uzvratila je Srbija na identičan način, povela sa 23:20, pa je Drulek tražio tajm – aut. Smanjila je Francuska na 23:21, a zatim posle greške na prijemu i na 23:22, pa je Marijana Boričić morala da traži 30 sekundi odmora. Izblokirale su Francuskinje Milenkovićevu i izjednačile na 23:23, a Kazote donosi Francuskoj set loptu – 24:23. Izjednačila je Milenkovićeva, a Kazote, ponovo, dovodi Francusku u vođstvo od 25:24. Milenkovićeva je izjednačila na 25:25, da bi Marinkovićeva blokom donela Srbiji prvu meč loptu – 26:25. Pogrešile su Francuskinje, pa je Srbija treći set dobila sa 27:25, meč sa 3:0 i 15. Put se plasirala na Prvenstvo Evrope.

Povezana vest:  SENIORKE – LIGA ŠAMPIONA 2013. – FINALNI TURNIR, Od naredne sezone „bod sistem" umesto „zlatnog seta"

JUNIORKE – XXIV EP 2014. – KVALIFIKACIJE – II RUNDA (24. – 27. APRIL) – REZULTATI: