sp106SP POLJSKA 2014
Odbojkaši Srbije izgubili od Francuske

Muška seniorska reprezentacija Srbije poražena je u 3. kolu E grupe II faze takmičenja na XVIII SP 2014. u Poljskoj. Francuska je danas, u Lođu, u prvoj utakmici 3. kola pobedila Srbiju sa 3:1, po setovima 25:27, 25:23, 25:23 i 25:20, posle 103 minuta igre.
Utakmicu u Atlas Areni posmatralo je 9400 gledalaca, a sudili su Džafar Ebrahim Ali iz Bahreina i Taufik Budaja iz Tunisa.
U pravom odbojkaškom „ratu“ u Lođu, Srbija je poražena od Francuske i tako izgubila sve šanse za plasman u III fazu takmičenja, dok su Francuzi na korak od tog cilja. Povela je Srbija sa 1:0, iako umalo nije prokockala šansu posle izjednačenja Francuza nakon dve vezane set lopte Srbije. U finišu drugog seta, izabranici Igora Kolakovića su prosto dozvolili Francuzima da se odlepe, a zatim uspeli da anuliraju dve set lopte rivala, a što nisu i treću „zasluga“ je sudije Alija, koji nije dosudio očigledan prelaz Tonjutija, a Srbija nije imala više prilike za „video proveru poena“. Pritisak važnosti meča sputao je seniore Srbije i u finišu trećeg seta, što su Francuzi znalački iskoristili. Nije to bio kraj nadanja Srbije, ali je, kao u prethodna dva seta, opterećenje da „mora da se pobedi“ donelo greške u finišu, koje je Francuska pretvorila u svoj trijumf.
Na početku susreta Srbija je vodila sa 3:1, pa 6:3, a Francuzi smanjili na 6:5. Povela je Srbija sa 9:6, pa 12:9, da bi Francuska smanjila na 12:11. Usledila su tri uzastopna poena Srbije za vođstvo od 15:11, pa 17:13, ali je Francuska ponovo smanjila, ovoga puta na 17:16. Vodila se zatim žestoka borba za svaki poen, da bi Francuzi izjednačili na 21:21. Sa dva vezana poena Srbija stiže do 23:21, a zatim i 24:22. Uspeli su Francuzi da izjednače, ali je Srbija relizovala četvrtu set loptu za 27:25 i vođstvo od 1:0.
Sličan početak kao u prvom setu, viđen je i na startu drugog. Povela je Srbija, a zatim su se ekipe smenjivale u minimalnom vođstvu. Na prvom tehničkom tajm – autu Srbija je vodila sa 8:7, a na drugom Francuska sa 16:15. Poveli su Francuzi sa 17:15, a Srbija potom uspela da izjednači na 18:18 i 19:19. Usledila je serija Francuske od 3:0 i prednost od 22:19 do 24:21. Uspela je Srbija da smanji na 24:23, da bi potom greška sudije Alija donela Francuzima 25. poen za izjednačenje na 1:1 u setovima.
Treći set je počeo vođstvom Srbije od 2:0, pa 5:3, ali su Francuzi izjednačili na 5:5, a zatim poveli sa 7:6. Uzvratil je Srbija vođstvom 9:8, a rival odgovorio sa dva vezana poena za prednost od 10:9. Srbija je ponovo povela sa 13:11, posle serije 3:0, zatim i sa 17:14. Smanjili su Francuzi na 17:16, a potom izjednačili na 19:19. Posle vođstva Srbije od 21:20, Francuska je osvojila dva poena i povela sa 22:21, a nakon toga, posle izjednačenja na 22:22 sa dva nova poena stigla do 24:22. Iskoristili su Francuzi drugu set loptu za 25:23 i poveli sa 2:1 u setovima.
Kao i u prethodna tri, Srbija je bolje počela i četvrti set. Posle vođstva Srbije od 5:2, Francuska je smanjila na 5:4, a Srbija na prvi tehnički tajm – aut otišla sa prednošću od 8:6. Izjednačili su Francuzi na 8:8, a posle 11:11 poveli sa 13:11. Odmah je Srbija izjednačila, da bi zatim Francuska povela sa 17:14. Posle vođstva Francuza od 18:15 Srbija je uspela da smanji na 18:17, da bi posle prednosti od 19:18 Francuzi osvojili dva poena i poveli sa 21:18, pa 23:19, a set su završili sa 25:20 za trijumf od 3:1.
Seniori Srbije će u poslednjem, 4. kolu E grupe, u nedelju, 14. septembra igrati protiv Irana od 16,40 časova, uz direktan prenos na RTS 2.

SENIORI – XVIII SP 2014. (30. AVGUST – 21. SEPTEMBAR) – KATOVICE, LOĐ, VROCLAV, GDANJSK, BIDGOŠĆ, KRAKOV, VARŠAVA – POLJSKA – REZULTATI I RASPORED: