lopta

EVROPSKE KVALIFIKACIJE ZA OI 2016.

Seniori savladali Belgiju sa 3:1

Muška seniorska reprezentacija Srbije pobedom je završila učešće na turniru Evropskih kvalifikacija za OI 2016. u Berlinu. Srbija je danas, u prvom meču poslednjeg, 3. kola A grupe, savladla Belgiju sa 3:1, po setovima 25:18, 21:25, 25:21 i 25:21, posle 114 minuta igre.
Utakmicu u dvorani „Maks Šmeling“ posmatralo je 1300 gledalaca, a sudili su Milan Rajković iz Hrvatske i Juraj Mokri iz Slovačke.
Savladala je Srbija Belgiju u poslednjem meču u Berlinu posle bolje igre. Bio je to izuzetno teška utakmica sa psihološkog aspekta, posle neuspeha protiv Poljske i Nemačke, ali su izabranici Nikole Grbića pokazali da su kvalitetnija ekipa i pored oscilacija, uspeli da završe turnir trijumfom.
Meč protiv Belgije počela je postava: Brđović, Atanasijević, Podraščanin, Lisinac, Kovačević, Ivović i libero Majstorović.
Povela je Srbija u prvom setu sa 5:3, pa 8:6, da bi Belgijanci izjednačili na 8:8. Ponovo je Srbija povela, prvo sa 10:8, pa 12:9 i 14:10, odnosno 16:12 na drugom tehničkom tajm – autu. Uspeli su Belgijanci da smanje na 17:15, kada je Grbić zatražio tajm – aut, posle kojeg je Srbija napravila seriju 4:0 i povela sa 22:16. Sa dva uzastopna poena Belgija je smanjila na 22:18, a posle drugog tajm – auta Grbića, Srbija sa tri uzastopna poena stiže do 25:18 i vođstva od 1:0 u setovima.
Posle izjednačene borbe na početku drugog seta, Belgija je povela sa 6:4, a Srbija odmah izjednačila. U nastavku, Belgijanci su vodili sa 9:7, Srbija izjednačila na 9:9, da bi ponovo Belgija stigla do prednosti, ovoga puta od tri poena, 16:13 na drugom tehničkom tajm – autu. Smanjila je Srbija na 16:15, a posle 17:15 za Belgiju serijom 3:0 preokrenula skor i povela sa 18:17. Uzvratila je Belgija na isti način za vođstvo od 20:18, pa 23:19, da bi set dobila sa 25:21 i izjednačila na 1:1 u setovima.
Srbija je na startu trećeg seta povela sa 5:2 i tu razliku održavala do 7:4, kada su Belgijanci smanjili na 7:6. Nakon 8:7, Srbija povećala razliku na četiri poena, 11:7, da bi na drugom tehničkom tajm – autu vodila sa 16:13. Izjednačili su Belgijanci na 16:16, a Srbija zatim povela sa 19:16, 21:18 i 23:19. Na kraju je bilo 25:21 za Srbiju, za vođstvo od 2:1 u setovima.
Srbiji je pripao i početak četvrtog seta. Nakon vođstva od 5:3 i 7:4, Belgija je smanjila na 7:6, a posle vođstva Srbije od 8:7 preokrenula na 9:8 u svoju korist. Vodili su zatim Belgijanci sa 11:9, a Srbija serijom 3:0 stigla do prednosti od 12:11. Ponovo su uzvratili Belgijanci, ovoga puta serijom 5:0 za prednost od 16:12 na drugom tehničkom tajm – autu. Kada su Belgijanci poveli sa 18:13 mnogi su poverovali da je na pomolu izjednačenje u setovima, ali ne i srpski reprezentativci. Zatražio je tada Nikola Grbić drugi tajm – aut u četvrtom setu, a nakon toga su se razigrali Brđović sa odličnim distribucijama lopte, Lisinac na bloku, Kovačević u napadu, Rosić u odbrani, pa je Srbija serijom 5:0 izjednačila na 18:18. Posle vođstva Belgije od 20:19 usledila je nova serija Srbije, ovoga puta od četiri uzastopna poena, za prednost od 23:20. Srbija set završila sa 25:21, a meč trijumfom od 3:1.
Seniori Srbije se iz Berlina vraćaju sutra (subota, 9. januar) u 12,30 časova letovima iz Berlina preko Frankfurta.

Povezana vest:  Boričić održao prvu pres konferenciju kao predsednik CEV – prvak Evrope direktno na OI 2020.

SENIORI – EVROPSKE KVALIFIKACIJE ZA OI 2016. – BERLIN (DVORANA MAKS ŠMELING), NEMAČKA – REZULTATI I RASPORED: