Muška seniorska reprezentacija Srbije plasirala se na Finalni turnir Svetske lige, 12. put u istoriji ! Srbije je prteprela prvi poraz na turniru I (i) grupe III vikenda I divizije XXVII Svetske lige 2016. Iran je večeras u Teheranu, u drugom meču 1. kola, pobedio Srbiju sa 3:2, po setovima 18:25, 22:25, 25:22, 25:23 i 16:14, posle 141 minuta igre.

Utakmicu u dvorani „Azadi“ posmatralo je 12 000 gledalaca, a sudili su Ibrahim Al Nama iz Katara i Natanon Sovapark iz Tajlanda.

Srbija je ostvarila primarni cilj u Teheranu i već posle prvog meča izborila plasman na Finalni turnir u Krakovu. Vodili su izabranici Nikole Grbića sa 2:0 u setovima, ali su zatim posustali i dozvolili Iranu da potpuno preokrene rezultat i nanese im prvi poraz u ovogodišnjoj Svetskoj ligi.

Meč protiv Irana počela je postava Jovović, Atanasijević, Podraščanin, Lisinac, Nikić, Ivović i libero Majstorović.

Posle izjedančenja na 2:2 u prvom setu, Srbija je povela sa 4:2, a Iranci odmah izjednačili. Nakon 5:5, serijom 4:0 Srbija stiže do prednosti od 9:5, a zatim i 12:7, kada je Lozano zatražio prvi tajm – aut. U nastavku se igralo poen za poen, pa je na drugom tehničkom odmoru bilo 16:11 za Srbiju, da bi potom puleni Nikole Grbića povećali razliku na šest poena – 18:12, pa je Lozano morao da zatraži i drugi tajm – aut u prvom setu. Usledio je period izjednačene igre, da bi u završnici Srbija posle 22:17, stigla do 24:17, a prvi set je dobila sa 25:18.

Povezana vest:  LIGA ŠAMPIONA 2012., „Crveno – bele“ nastavljaju takmičenje u osmini finala ili u Kupu CEV – kod seniora plej – of sa 12 ekipa

U drugom setu viđena se slična situacija, kao u prvom. Posle 2:2, Srbija serijom 4:0 stiže do 6:2, da bi posle 7:3, Iran smanjio na 7:5. Posle 8:6, Srbija je povela sa 10:6, pa 13:8, ali je Iran napravio seriju od pet uzastopnih poena, uz jedan tajm –aut Grbića (13:11), za izjednačenje na 13:13. Igralo se zatim žestoko, ali izjednačeno za svaki poen do finiša, kada je Iran, posle vođstva Srbije od 21:20, preokrenuo na 22:21, a Grbić zatražio 30 sekundi predaha. Na isti način je odgovorila Srbija, posle greške Iranaca i sjajnog smeča Atanasijevića, i povela sa 23:22, pa je Lozano drugi put zatražio tajm – aut u drugom setu. Posle predaha, Luburić je zamenio Jovovića, a Iranci su pogrešili za 24:22. Iskoristila je Srbija prvu set loptu, tako što je Lisinac u ulozi tehničara proigrao Luburića, za njegov prvi poen na meču, za konačnih 25:22, za vođstvo Srbije od 2:0 u setovima i overen plasman na Finalni turnir Svetske lige, 12. u istoriji.

Četvrti set je obeležila izjednačena borba, u kojoj su ekipe naizmenično osvajale poene. Na prvom tehničkom tajm – autu bilo je 8:7 za Iran, da bi Srbija preokrenula na 11:10, ali je na drugom tehničkom odmoru ponovo Iran bio u prednosti – 16:15. Posle izjednačenja na 18:18, Iran je osvojio dva uzastopna poena i poveo sa 20:18, pa je Grbić zatražio 30 sekundi predaha. Prekinula je Srbija seriju Irana i smanjila na 20:19, da bi Iranci potom poveli sa 23:20. Na servis Jovovića, Srbija smanjila na 23:22, a Lozano zatražio tajm – aut. Posle servis greške Jovovića, Iran je poveo sa 24:22, a zatim iskoristio drugu set loptu za 25:23 i izjednačio na 2:2 u setovima.

Povezana vest:  Plasman u II rundu izborili Austrija, Italija, Slovenija, Belgija, Francuska i Nemačka

Srbija je povela u petom setu sa 1:0, a Iran preokrenuo na 2:1. Ponovo je Srbija povela – 3:2, a Iran ponovo osvojio dva vezan poena za prednost od 4:3. Nakon vođstva Irana od 5:4, Srbija je uzvratila i povela sa 6:5, pa 8:6 na promeni strana. Serijom 3:0, Iran stiže do vođstva od 9:8, pa je Grbić morao da zatraži prvi tajm – aut u petom setu. Izjednačila je Srbija na 9:9, a Iranci ponovo osvojili dva uzastopna poena za prednost od 11:9, pa je Grbić zatražio drugi put tajm – aut. Podraščanin i Kovačević su poentirali za poravnanje na 11:11, pa je Lozano tražio 30 sekundi odmora. Prekinuo je Iran seriju Srbije i poveo sa 12:11, a onda su usledila dva poena pulena Nikole Grbića za vođstvo od 13:12, pa je Lozano drugi put zatražio tajm – aut u petom setu. Iran je još jednom osvojio dva uzastopna poena i stigao do meč lopte – 14:13. Iskoristili su Iranci drugu meč loptu za 16:14 i pobedu od 3:2.

Povezana vest:  KADETKINJE I KADETI – CEV BEACH VOLLEY KONTINENTAL KUP 2013. – ZONSKA FAZA, Sara Jovičić i Milana Stojanoski u polufinalu

Srbija će sutra, u 2. kolu I (i) grupe, igrati protiv Argentine od 15,30 časova po našem vremenu, a u poslednjem, 3. kolu, u nedelju, 3. jula, protiv Italije od 15,30 časova po našem vremenu.

Sve utakmice Srbije iz Teherana direktno prenose RTS 2 i TV Arena Sport 1.