Muška seniorska reprezentacija Srbije igraće 11. putu u polufinalu Svetske lige. Seniori Srbije su večeras u Krakovu, u 2. kolu J grupe na Finalnom turniru XXVII Svetske lige 2016, savladali Poljsku sa 3:1, po setovima 25:23, 25:20, 18:25 i 25:18, posle 108 minuta igre.

Utakmicu u Tauron Areni posmatralo je 5350 gledalaca, a sudili su Luis Herardo Masijas iz Meksika i Ibrahim Al Nama iz Katara.

Sjajni servisi (10 asova), fantastični blokovi (14), kao i odličan prijem i dobra igra u odbrani, doneli su Srbiji zaslužen trijumf protiv Poljske, aktuelnog svetskog prvaka, na njenom terenu i plasman u polufinale Svetske lige. Izabranici Nikole Grbića su još jednom pokazali kompaktnost, smirenost i preciznost u odlučujućim momentima i slomili otpor domaćina na putu ka borbi za medalje.

Meč protiv Poljske počela je postava Jovović, Luburić, Podraščanin, Lisinac, Nikić, ivović i libero Rosić.
Poljska je na početku meča povela sa 4:2, a Srbija odmah izjednačila. Nakon vođstva Poljske od 6:5, Srbija je izjednačila, a zatim asom Podraščanina povela sa 7:6. Ivović je asom povećao prednost Srbije na 10:8, a nešto kasnije, na isti način je poentirao Lisinac za 12:9 i prvi tajm – aut Antige. Povela je Srbija sa 13:9 i 14:10, a Poljska smanjila na 14:13, pa je Grbić morao da zatraži 30 sekundi odmora. Vodila je Srbija na drugom tehničkom tajm – autu sa 16:14, pa 18:16, ali su Poljaci izjednačili na 18:18, a zatim poveli sa 20:19, pa je Grbić drugi put tražio tajm – aut u prvom setu. Izjednačila je Srbija, a Poljska povela sa 21:20. Usledila su tri vezana poena Srbije za prednost od 23:21, pa je Antiga tražio drugi tajm – aut. Klos je smanjio na 23:22, a Luburić pogrešio za izjednačenje na 23:23. Podraščanin je Srbiji doneo prvu set loptu – 24:23, koju je Jovović blokom „jedan na jedan“ na Mateušu Miki pretvorio u konačnih 25:23, za vođstvo od 1:0.

Povezana vest:  Crvena zvezda - Partizan 1:3

U drugom setu Srbija je povela sa 2:0, a Poljska odmah izjednačila, a zatim stigla do prednosti od 5:3. Uzvratila je Srbija izjednačenjem, a na prvom tehničkom tajm – autu bilo je 8:7 za Poljsku. Dva asa Ivovića donela su Srbiji prednost od 10:8, pa je Antiga morao da zatraži prvi tajm – aut u drugom setu. Prekinuli su Poljaci seriju Srbije, ali je ponovo na scenu stupio fantastični tandem blokera Srbije, Podraščanin i Lisinac. Lisinac je fantastično servirao, a Podraščanin blokirao za 13:9, pa je veoma rano Antiga tražio i drugi tajm – aut u drugom setu. Nastavila je Srbija sa odličnom igrom i povela sa 14:9, odnosno 16:12 na drugom tehničkom odmoru. Posle 16:13, Srbija je stigla do 18:13, pa 20:16, 23:18 i 24:19. Podraščanin je realizovao drugu set loptu za 25:20 i vođstvo Srbije od 2:0 u setovima.

Na početku trećeg seta Poljaci su poveli sa 5:1, pa je Grbić odmah morao da zatraži 30 sekundi predaha. Prekinula je Srbija seriju Poljske i smanjila na 5:2, da bi na prvom tehničkom tajm – autu bilo 8:2 za Poljsku. Nastavili su Poljaci sa dobrom igrom, pa je Grbić posle 11:3 morao drugi put da zatraži tajm – aut u trećem setu. Smanjila je zatim Srbija na 13:7, pa 14:9, a na drugom tehničkom odmoru bilo je 16:10 za Poljsku. Pokušavala je Srbija u nastavku da smanji veliku razliku, ali su Poljaci i dalje igrali jako dobro. Vodili su sa 18:11, pa 20:13 i 21:16, a set su dobili sa 25:18 i smanjili prednost Srbije na 2:1 u setovima.

Povezana vest:  Pripreme pionira za Balkansko prvenstvo počinju u ponedeljak, 13. jula

Koliko god je Srbija loše počela treći set, četvrti je počela fantastično. Sjajni servisi Lisinca i blokovi Podraščanina i Kovačevića doneli su Srbiji vođstvo od 4:0, pa je Antiga morao da traži tajm – aut. Posle 6:1 za Srbiju, Antiga je potrošio i poslednji tajm – aut u četvrtom setu. I posle tajm – auta Srbija je poentirala za 7:1, a Poljska smanjila na 7:3. Vrlo brzo su se Poljaci vratili u meč i servisima Kureka smanjili na 8:6, pa je Grbić morao da traži tajm – aut. Igralo se zatim poen za poen, da bi Srbija od 11:9 stigla do pet poena viška – 14:9, odnosno 16:11 na drugom tehničkom tajm – autu. Smanjili su Poljaci na 16:13, a Srbija povećala na 18:13. U igri poen za poen Srbija je stigla do 22:17, pa 24:18, da bi Podraščanin stavio tačku na i, za konačnih 25:18 za trijumf od 3:1 i plasman u 11 polufinale Svetske lige.

Srbija će sutra (petak, 15. jul) u poslednjem, 3. kolu igrati protiv Francuske od 17,30 časova, uz direktne prenose na RTS 2 i TV Arena Sport 1.
U drugoj utakmici u K grupi, Italija je pobedila SAD sa 3:1 (25:22, 27:25, 26:28, 25:21) i tako poslala Brazil u polufinale. Brazilcima je u sutrašnjem meču protiv SAD (20,30 – TV Arena Sport 1) neophodan jedan set za prvo mesto u K grupi.

Povezana vest:  Odbojkašice Brazila u finalu olimpijskog turnira

RTS 2 i TV Arena Sport 1 će direktno prenositi sve utakmice Srbije iz Poljske.

Na svakoj utakmici u Krakovu, između drugog i trećeg seta pauza će biti 10 minuta.

Plasman u polufinale izboriće po dve selekcije iz obe grupe.

XXVII SVETSKA LIGA 2016. – FINALNI TURNIR (13. – 17. JUL) – POLJSKA:
J GRUPA:
SREDA, 13. JUL:
SRBIJA SLOBODNA.
POLJSKA – FRANCUSKA 3:2 (21:25, 17:25, 25:17, 28:26, 15:12)
ČETVRTAK, 14. JUL:
SRBIJA – POLJSKA 3:1 (25:23, 25:20, 18:25, 25:18)

K GRUPA:
BRAZIL – ITALIJA 3:0 (25:18, 25:20, 25:19)
ITALIJA – SAD 3:1 (25:22, 27:25, 26:28, 25:21)
TABELA:
1. BRA 1 1 0 3:0 3
2. ITA 2 1 1 3:4 3
3. USA 1 0 1 1:3 0

BRAZIL – SAD 20,30

Po propozicijama FIVB, plasman ekipa se određuje prvo na osnovu broja pobeda.
Ukoliko je broj pobeda identičan, plasman se određuje na osnovu broja bodova.
Ukoliko su broj pobeda i broj bodova identični, plasman se određuje na osnovu set količnika, pa poen količnika.
Plasman u polufinale će izboriti po dve selekcije iz obe grupe.