Muška juniorska reprezentacija Srbije ostvarila je drugu pobedu na turniru C grupe I runde Evropskih kvalifikacija za XIX SP 2017. u Vijani do Kastelo, u Portugaliji. Srbija je večeras, u 2. kolu, pobedila Austriju sa 3:2, po setovima 25:20, 26:24, 23:25, 20:25 i 19:17, posle 121 minuta igre.

Utakmicu u dvorani Kulturnog centra posmatralo je 200 gledalaca, a sudili su Hatidže Ozmen iz Turske i Dominik Biegajlo iz Engleske.

Pet dugih setova odigrali su puleni Vladimira Vasovića protiv Austrije u ostvarili važnu pobedu, iako se činilo da bi rezultat mogao biti i ubedljiviji. Vodila je Srbija sa 2:0, a zatim dozvolila Austrijancima da izjednače. Imala je Srbija u petom setu vođstvo od 13:9, ali su Austrijanci prvi stigli do meč lopte. Uz dosta sreće Srbija je na kraju trijumfovala i potrebna joj je pobeda u sutrašnjem meču protiv domaćina za plasman u II rundu.

Srbija je odlično startovala i povela na početku meča sa 4:2, pa 8:5. Posle prvog tehničkog tajm – auta, Srbija stigla do pet poena prednosti – 10:5, a zatim i 12:7, da bi Austrijanci smanjili na 15:14. Srbija je tada serijom 3:0 povela sa 17:14, a zatim održavala razliku od tri poena do 19:17, kada je novom serijom od 4:0 stigla do 23:17. Austrija je potom smanjila na 23:20, a na kraju je bilo 25:20 za vođstvo Srbije od 1:0.

Povezana vest:  Subotica domaćin Balkanskog prvenstva juniorki od 25. – 29. avgusta

Posle ravnopravne igre na početku drugog seta, Austrijanci su poveli sa 5:3, a Srbija poravnala na 8:8. Boljom igrom, Austrija je stigla do 13:9, odnosno 16:12 na drugom tehničkom odmoru. Smanjila je Srbija na 16:14, a zatim se igralo poen za poen do 18:15, kada je Srbija serijom 3:0 izjednačila na 18:18. Austrija je u završnici ponovo povela sa dva poena prednosti – 21:19, a Srbija još jednom izjednačila (21:21), pa je ponovo usledila žestoka borba za svaki poen. Austrija je prva stigla do set lopte, 24:23, ali je Srbija uspela da preokrene rezultat i sa dva vezana poena stigne do svoje prve set lopte u drugom setu, koju je iskoristila za konačnih 26:24 i povela sa 2:0 u setovima.

Austrija je i na početku trećeg seta povela sa 4:2, a zatim sa 9:6. Srbija je u nastavku stigla do izjednačenja na 14:14, da bi posle 17:17 povela sa 19:17. Uzvratili su Austrijanci sa tri vezana poena i novo vođstvo od 20:19. Održavali su Austrijanci minimalnu prednost i poveli sa 24:23, a zatim iskoristili prvu set loptu za 25:23 i smanjili na 2:1 u setovima.

Povezana vest:  SENIORI – XXII SVETSKA LIGA 2011, Slavlje Srbije u izvanrednoj atmosferi u Novom Sadu

Na startu četvrtog seta Austrijanci su poveli sa 3:0, a Srbija smanjila na 3:2. Na prvom tehničkom tajm – autu bilo je 8:4 za Austriju, a na drugom 16:11. Austrijanci su uspešno održavali prednost i poveli u završnici sa 18:13, pa 22:17, a set su dobili sa 25:20 i izjednačili na 2:2 u setovima.

Na početku petog seta Srbija je povela sa 2:1, pa 5:3 i 8:5. Posle promene strana Austrijanci su smanjili prednost Srbije na samo jedan poen – 9:8. Nakon 10:9, Srbija je povećala razliku na četiri poena – 13:9, ali je Austrija serijom 5:0 preokrenula rezultat i stigla do meč lopte – 14:13. Prekinula je Srbija seriju Austrije, izjednačila na 14:14, a zatim povela sa 15:14. Nije Srbija iskoristila dve meč lopte, da bi potom Austrija stigla do svoje druge – 17:16, koju nije realizovala. Ponovo je Srbija osvojila dva vezana poena za 18:17. Iskoristila je Srbija treću meč loptu za konačnih 19:17 i pobedu od 3:2.

Povezana vest:  Terzić: Naš cilj je završni turnir na Gran priju

Juniori Srbije će sutra (nedelja, 8. januar) u poslednjem, 3. kolu, igrati protiv Portugalije od 21,30 časova po našem vremenu.

Plasman u II rundu (18 – 21. maj) izboriće pobednici 4 grupe, kao i još dve najbolje drugoplasirane selekcije. Direktan plasman u II rundu izborili su Poljska i Ukrajina, prvak i vicešampion Evrope.

XIX SP 2017. u konkurenciji juniora (do 21 godine, 1997. i mlađi) odigraće se od 23. juna do 3. jula u Brnu i Češkim Budejovicama, u Češkoj.

JUNIORI – EVROPSKE KVALIFIKACIJE ZA XIX SP 2017. – I RUNDA (6 – 8. JANUAR):