Muška seniorska reprezentacija Srbije sjajno je startovala na XXXI EP 2019. u Briselu. Srbija je danas, u prvom meču u B grupi, savladala Nemačku sa 3:0, po setovima 25:21, 25:17 i 25:15, posle 74 minuta igre.

Reprezentativci Srbije su u „dvorani 12″ na najlepši način Slobodanu Kovaču čestitali 52. rođendan. Od prvo do poslednjeg poena Srbija je znala šta hoće i to je demonstrirala na najbolji mogući način. Prijem, odbrana, servis i blok uz poslovično kvalitetan napad bili su nerešiva engima za izabranike Andree Đanija. Odličan meč na startu sigurno ohrabruje pred mečeve koji Srbiju očekuju u Antverpenu.

Srbija je imala dva poena prednosti od početka meča, a zatim je povećala prednost na 11:7. Posle vođstva Srbije od 12:8, Nemačka je serijom 3:0 smanjila na 12:11. U finišu Srbija je povela sa 18:15, pa 20:16, kada je Đani zatražio drugi tajm – aut u prvom setu. Posle 21:17, Nemci su smanjili na 21:19, a Srbija odmah povećala na 23:19, posle asa Kovačevića. Na kraju je bilo 25:21 za vođstvo Srbije od 1:0.

Na početku drugog seta Srbija je povela sa 3:1, pa 5:2 i 7:3. Nemačka je, nakon vođstva Srbije od 8:4, smanjila na 8:7, da bi potom Srbija povela sa 14:10 sredinom seta. Sjajnom igrom Srbija stiže do 20:13, pa 21:13 posle drugog tajm – auta Đanija, posle ukupne serije 5:0. Srbija je drugi set dobila sa 25:17 i povela sa 2:0 u setovima.

Srbija je u trećem setu povela sa 4:1, pa 7:3, a zatim uspešno održavala razliku do sredine seta, kada je povela sa 12:7, pa su Nemci zatražili tajm – aut. Smanjila je Nemačka odmah na 12:9, a potom i na 16:14. Srbija je u završnici povela sa 23:14 posle sjajne serije od 7:0. Na kraju je bilo 25:15 za maksimalan trijumf na startu EP.

Seniori Srbije će drugi meč u B grupi odigrati u Antverpenu u nedelju, 15. septembra protiv Slovačke od 18.30 časova, uz direktne prenose na RTS 1 i TV Arena Sport 1.

Sve utakmice Srbije sa EP 2019. direktno prenose na RTS i TV Arena Sport, a TV Arena Sport prenosi i ostale mečeve sa prvenstva Evrope.

SENIORI – XXXI EP 2019. (12 – 29. SEPTEMBAR) – FRANCUSKA (PARIZ, NANT, MONPELJE), BELGIJA (BRISEL, ANTVERPEN), SLOVENIJA (LJUBLJANA), HOLANDIJA (ROTERDAM, AMSTERDAM, APELDORN):

B GRUPA – BELGIJA (BRISEL I ANTVERPEN):

BRISEL (dvorana 12) – PETAK, 13. SEPTEMBAR:

SRBIJA – NEMAČKA       3:0 (25:21, 25:17, 25:15)

SLOVAČKA – ŠPANIJA         17.30

BELGIJA – AUSTRIJA           20.30

 

BRISEL (dvorana 12) – SUBOTA, 14. SEPTEMBAR:

SLOVAČKA – AUSTRIJA       17.30

NEMAČKA – BELGIJA           20.30

 

ANTVERPEN (Loto Arena) – NEDELJA, 15. SEPTEMBAR:

SRBIJA – SLOVAČKA     18.30

BELGIJA – ŠPANIJA       15.30

 

ANTVERPEN (Loto Arena) – PONEDELJAK, 16. SEPTEMBAR:

SRBIJA – ŠPANIJA         20.30

NEMAČKA – AUSTRIJA  17.30

 

ANTVERPEN (Loto Arena) – UTORAK, 17. SEPTEMBAR:

ŠPANIJA – AUSTRIJA     17.30

BELGIJA – SLOVAČKA   20.30

 

ANTVERPEN (Loto Arena) – SREDA, 18. SEPTEMBAR:

SRBIJA – BELGIJA               20.30

NEMAČKA – SLOVAČKA       17.30

 

ANTVERPEN (Loto Arena) – ČETVRTAK, 19. SEPTEMBAR:

SRBIJA – AUSTRIJA       20.30

NEMAČKA – ŠPANIJA     17.30

 

Plasman u osminu finala izboriće po 4 selekcije iz svake grupe i u osmini finala igrati selekcije iz A i C grupe, odnosno B i D grupe.

U osmini finala će igrati selekcije iz A i C grupe (A 1 – C 4, A 2 – C 3, C 1 – A 4, C 2 – A 3), odnosno B i D grupe (B 1 – D 4, B 2 – D 3, D 1 – B 4, D 2 – B 3).

 

D GRUPA – HOLANDIJA (ROTERDAM I AMSTERDAM):

ROTERDAM (dvorana Ahoj) – PETAK, 13. SEPTEMBAR:

UKRAJINA – ČEŠKA       3:1 (25:21, 25:19, 19:25, 25:22)

POLJSKA – ESTONIJA                17.00

HOLANDIJA – CRNA GORA        20.00

 

ROTERDAM (dvorana Ahoj) – SUBOTA, 14. SEPTEMBAR:

HOLANDIJA – UKRAJINA     16.00

ESTONIJA – CRNA GORA     19.00

 

ROTERDAM (dvorana Ahoj) – NEDELJA, 15. SEPTEMBAR:

POLJSKA – HOLANDIJA       16.00

ČEŠKA – ESTONIJA             19.00

 

ROTERDAM (dvorana Ahoj) – PONEDELJAK, 16. SEPTEMBAR:

CRNA GORA – UKRAJINA    17.00

POLJSKA – ČEŠKA               20.00

 

AMSTERDAM (dvorana Jug) – UTORAK, 17. SEPTEMBAR:

POLJSKA – CRNA GORA      17.00

HOLANDIJA – ESTONIJA      20.00

 

AMSTERDAM (dvorana Jug) – SREDA, 18. SEPTEMBAR:

ESTONIJA – UKRAJINA        16.00

HOLANDIJA – ČEŠKA           20.00

 

AMSTERDAM (dvorana Jug) – ČETVRTAK, 19. SEPTEMBAR:

CRNA GORA – ČEŠKA          17.00

POLJSKA – UKRAJINA         20.00

 

A GRUPA – FRANCUSKA (MONPELJE, MONPELJE ARENA):

ČETVRTAK, 12. SEPTEMBAR:

BUGARSKA – GRČKA     3:0 (25:22, 25:16, 25:20)

ITALIJA – PORTUGALIJA            3:0 (25:21, 25:10, 25:22)

FRANCUSKA – RUMUNIJA          3:0 (25:19, 25:14, 25:16)

PETAK, 13. SEPTEMBAR:

BUGARSKA – RUMUNIJA     17.15

ITALIJA – GRČKA                20.45

TABELA:

1. FRA        1    1    0    3:0       3

2. ITA         1    1    0    3:0       3

3. BUL        1    1    0    3:0       3

4. GRE        1    0    1    0:3       0

5. POR        1    0    1    0:3       0

6. ROU       1    0    1    0:3       0

 

SUBOTA, 14. SEPTEMBAR:

FRANCUSKA – GRČKA               17.15

BUGARSKA – PORTUGALIJA      20.45

 

NEDELJA, 15. SEPTEMBAR:

ITALIJA – RUMUNIJA                 14.00

FRANCUSKA – PORTUGALIJA    17.30

 

PONEDELJAK, 16. SEPTEMBAR:

GRČKA – RUMUNIJA           17.15

FRANCUSKA – BUGARSKA   20.45

 

UTORAK, 17. SEPTEMBAR:

GRČKA – PORTUGALIJA      14.00

ITALIJA – BUGARSKA          19.30

 

SREDA, 18. SEPTEMBAR:

PORTUGALIJA – RUMUNIJA       14.00

FRANCUSKA – ITALIJA              20.45

 

C GRUPA – SLOVENIJA (LJUBLJANA, DVORANA STOŽICE):

ČETVRTAK, 12. SEPTEMBAR:

RUSIJA – TURSKA         3:1 (25:13, 23:25, 25:17, 25:15)

FINSKA – SEVERNA MAKEDONIJA          3:1 (25:23, 25:22, 23:25, 25:21)

SLOVENIJA – BELORUSIJA         3:0 (25:17, 25:14, 25:19)

PETAK, 13. SEPTEMBAR:

SEVERNA MAKEDONIJA – TURSKA   17.30

RUSIJA – BELORUSIJA                    20.30

TABELA:

1. SLO        1    1    0    3:0       3

2. RUS        1    1    0    3:1       3

3. FIN         1    1    0    3:1       3

4. MKD       1    0    1    1:3       0

5. TUR        1    0    1    1:3       0

6. BLR        1    0    1    0:3       0

 

SUBOTA, 14. SEPTEMBAR:

RUSIJA – SEVERNA MAKEDONIJA    17.30

SLOVENIJA – FINSKA                      20.30

 

NEDELJA, 15. SEPTEMBAR:

FINSKA – BELORUSIJA        17.30

SLOVENIJA – TURSKA         20.30

 

PONEDELJAK, 16. SEPTEMBAR:

RUSIJA – FINSKA                                  17.30

SEVERNA MAKEDONIJA – BELORUSIJA  20.30

 

UTORAK, 17. SEPTEMBAR:

SLOVENIJA – SEVERNA MAKEDONIJA    17.30

BELORUSIJA – TURSKA                         20.30

 

SREDA, 18. SEPTEMBAR:

RUSIJA – SLOVENIJA    17.30

FINSKA – TURSKA        20.30

 

Plasman u osminu finala izboriće po 4 selekcije iz svake grupe i u osmini finala igrati selekcije iz A i C grupe, odnosno B i D grupe.

U osmini finala će igrati selekcije iz A i C grupe (A 1 – C 4, A 2 – C 3, C 1 – A 4, C 2 – A 3), odnosno B i D grupe (B 1 – D 4, B 2 – D 3, D 1 – B 4, D 2 – B 3).

Sve selekcije organizatori (Francuska, Belgija, Slovenija i Holandija) ukoliko se plasiraju u osminu finala igraće kod kuće, bez obzira na poziciju koju su zauzeli.

U slučaju da u osmini finala treba da se sastanu dva organizatora, na primer A 1 – C 4, doći će do promene para osmine finala i zamene mesta, pa će se u osmini finala sastati C 4 (organizator) – A 2 i A 1 (organizator) – C 3.

 

OSMINA FINALA:

NANT, FRANCUSKA:

SUBOTA, 21. SEPTEMBAR:

(1) A 1 – C 4

 

U slučaju da Fracnuska igra u subotu, meč će početi u 19.30 časova.

 

NEDELJA, 22. SEPTEMBAR:

(2) A 2 – C 3           17.00

 

LJUBLJANA, SLOVENIJA – SUBOTA, 21. SEPTEMBAR:

(3) C 1 – A 4

(4) C 2 – A 3


ANTVERPEN, BELGIJA – SUBOTA, 21. SEPTEMBAR:

(5) B 1 – D 4

(6) B 2 – D 3

 

APELDORN, HOLANDIJA – SUBOTA, 21. SEPTEMBAR:

(7) D 1 – B 4

(8) D 2 – B 3

 

Sve selekcije organizatori (Francuska, Belgija, Slovenija i Holandija) ukoliko se plasiraju u osminu finala igraće kod kuće, bez obzira na poziciju koju su zauzeli.

U slučaju da u osmini finala treba da se sastanu dva organizatora, na primer A 1 – C 4, doći će do promene para osmine finala i zamene mesta, pa će se u osmini finala sastati C 4 (organizator) – A 2 i A 1 (organizator) – C 3.

 

ČETVRTFINALE:

PONEDELJAK, 23. SEPTEMBAR:

LJUBLJANA, SLOVENIJA:

(2) POBEDNICI MEČEVA OSMINE FINALA 3 I 4

 

APELDORN, HOLANDIJA:

(4) POBEDNICI MEČEVA OSMINE FINALA 7 I 8

 

UTORAK, 24. SEPTEMBAR:

NANT, FRANCUSKA:

(1) POBEDNICI MEČEVA OSMINE FINALA 1 I 2               20.45

 

ANTVERPEN, BELGIJA:

(3) POBEDNICI MEČEVA OSMINE FINALA 5 I 6               20.30

 

Četvrtfinalni mečevi će se odigrati u svakoj od zemalja organizatora između pobednika osmine finala koji su igrali u istoj zemlji. Pobednik četvrtfinala iz Belgije igraće u Francuskoj meč polufinala, a pobednik četvrtfinala iz Holandije u Sloveniji.

 

POLUFINALE:

LJUBLJANA, SLOVENIJA – ČETVRTAK, 26. SEPTEMBAR:

POBEDNICI MEČEVA ČETVRTFINALA 2 I 4

 

PARIZ, FRANCUSKA – PETAK, 27. SEPTEMBAR:

POBEDNICI MEČEVA ČETVRTFINALA 2 I 4                20.45

 

Finale i meč za treće mesto odigraće se u Parizu, u Francuskoj.

 

PARIZ, FRANCUSKA:

SUBOTA, 28. SEPTEMBAR:

MEČ ZA TREĆE MESTO:       18.00

 

NEDELJA, 29 SEPTEMBAR:

FINALE:                  17.30

 

Seniori Srbije su do sada na EP osvojili 11 medalja: 2 zlatne (2001. i 2011.), 1 srebrnu (1997.) i 8 bronzanih (1975, 1979, 1995, 1999, 2005, 2007, 2013. i 2017.).

Povezana vest:  Rusija i Italija prvi polufinalisti prvenstva Evrope